A Masat–1 fejlesztése négy évvel ezelőtt indult, az Index először 2009. februárjában számolt be a műegyetemi műholdról. Optimistán azt írtuk, hogy még abban az évben el is indulhat az első magyar szatellit, amely alig nagyobb egy Rubik-kockánál és minden alkatrésze itthon készül. Megírtuk, hogy a diákműhold azért fontos, mert az ilyen projektek szükségesek ahhoz, hogy az európai űrügynökség teljes jogú tagjai lehessünk.
Alig két hónappal később már arról írtunk, hogy Magyarország felett járt a Nemzetközi Űrállomás, fedélzetén a magyar származású milliárdos üzletemberrel és űrturistával, Charles Simonyival. A BME első magyar műholdat alkotó csoportja kihasználta ezt, és Simonyi segítségével tesztelték a műhold földi irányítóállomásait. Az űrturista Az ember tragédiájából felolvasott részlettel üzent a magyaroknak.
Tavaly novemberben jött a hír, hogy startra kész az első magyar műhold, azaz a Masat–1 részt vehet az Európai Űrügynökség Vega hordozórakétájának első küldetésében, ami a dél-amerikai Kourouból indul 2012. január végén. Az elkészült műholdat ekkorra már kiszállították Hollandiába, az Európai Űrügynökség technológiai központjába, ahol az ESA szakemberei megvizsgálták, hogy műszaki szempontból megfelel-e a rakéta és a CubeSat szabvány követelményeinek. Ezután jött az integráció Toulouse-ban, ahol a végső tesztelések is sikeresen zárultak.
A start dátumát január végén február 9-re pontosították. Pár nappal később azonban a start elhalasztásáról kaptunk hírt. Az Európai Űrügynökség új típusú Vega rakétájának felbocsátásáért felelős csapat úgy döntött, február 13-ra halasztja a rakéta első, úgynevezett kvalifikációs küldetésének indítását. Ez a jelen pillanatig véglegesnek tűnő időpont, ha minden jól megy hétfőn, helyi idő szerint reggel hétkor (magyar idő szerint 11-kor) elstartol a Vega, orrkúpjában az első magyar műholddal.