Utolsó láncát, a töltőt is elveszítheti a mobiltelefon meg a laptop, ha bejön, amivel a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) fizikusai kísérleteznek. Ha sikerül drót nélkül eljuttatni az elektromos áramot egyik pontról a másikra, a mobil technológia valóban mobillá válik, és feleslegessé válik az összes zsinór, konnektor meg hosszabbító.
Az MIT kísérletsorozata, amelyet Marin Soljacic vezet, a fizikában jól ismert rezonanciaelvre alapul: amikor egy tárgy bizonyos frekvencián vibrál, az képes megrezegtetni egy másik tárgyat. A jelenség a legjobban hangszerekkel figyelhető meg. Ha egy helyiségben adott frekvencián megszólal egy hegedű, a közelben lévő zongora átveszi a rezgést.
Tesla már megpróbálta
Tesla Wardenclyffe Towerje New Yorkban
A kutató szerint a módszer csak egymástól 3-5 méteres távolságban elhelyezett tárgyak között alkalmazható, de ez bőven elég ahhoz, hogy egy szobában töltő nélkül életre keljen a lemerült mobiltelefon, az elemes gyerekjátékok vagy akár a sokméternyi huzallal összekötött hifi-rendszer.
Nem az MIT kutatói az elsők, aki drótnélküli energiaátvitellel kísérleteznek. A leghíresebb próbálkozó Nikola Tesla volt, aki a múlt század elején 29 méter magas toronnyal kísérletezett New Yorkban – sajnos elfogyott a pénze, így a kísérlet elbukott. Egy brit cég, a Splashpower már jó ideje árul egy olyan kütyüt, amellyel drót nélkül feltölthetők a mobiltelefonok vagy digitális kamerák – a készülékeket elég rátenni az elektromágneses indukcióval működő talapzatra, és máris töltődnek, igaz, ehhez először egy „áramvevővel” is fel kell szerelni őket.