Ma se tudják, hova tűnt 6 atombomba
A Rés a pajzson című film eredeti címe – Broken Arrow – az amerikai katonai szótárban arra az eseményre utal, amikor nukleáris fegyverekkel váratlan esemény történik, mégpedig olyan, ami nem fenyeget a nukleáris háború közvetlen veszélyével. Ilyen esemény például
- a véletlenszerű vagy váratlan nukleáris robbanás;
- a nem-nukleáris robbanás, vagy egy nukleáris fegyver kigyulladása;
- a radioaktív szennyeződés;
- a veszteség egy nukleáris eszköz szállítása közben;
- a nukleáris fegyverek vagy összetevőik kidobása;
- a közvetlen vagy közvetett közveszélyokozás esete.
Fotó: Loomis Dean
Az ötvenes évektől mostanáig összesen 32 ilyen eset történt. Ezekből hatnál a nukleáris fegyverek eltűntek, és soha nem kerültek elő. Csak néhány kiragadott példa:
- 1956. március 10-én egy B–47-es gép két nukleáris egységet szállított a floridai Tampából egy tengerentúli bázisra. A gép második légi utántöltésére a Földközi-tenger fölött került volna sor, de a gép sosem jelent meg a megadott helyszínen, és azóta sincs semmi nyoma.
- 1958. február 5-én egy B–47-es összeütközött egy F–86-os géppel a georgiai Savannah fölött. Amikor megpróbáltak landolni a Hunter Air Force bázison, a fedélzeten lévő nukleáris fegyverek a vízbe hullottak a gépből. Sosem találták meg őket.
- 1965. december 5-én egy A–4E Skyhawk szállt fel a Ticonderoga repülőgép-hordozó fedélzetéről. A gép egy B43 típusú atomtöltetet szállított. Sem a gépet, sem a pilótát, sem az atombombát nem találták meg.
Ha tovább szeretne szörnyülködni, böngéssze át a negyvenes évek óta történt nukleáris balesetek listáját.
Rovataink a Facebookon