A Google térképén van egy igazi horogkereszt
Horogkeresztet graffitizni egy épületre gyűlölet-bűncselekmény. De mi van, ha maga az épület a horogkereszt?
– fogja meg a lényeget a Guardian cikke. Tényleg, mi van akkor, ha az amerikai haditengerészet San Diegó-i bázisa felülről egy óriási horogkeresztnek tűnik?
Egy darabig nyilván semmi; amikor 1967-ben megépítették a hat épületből álló komplexumot, még senki sem gondolt rá, hogy ez felülnézetből sértheti egyesek érzékenységét. Már csak azért sem, mert az eredeti tervekben két központi épület és egy L alakú barakk szerepelt, csak menet közben módosítottak a terveken. Mire a Naval Amphibious Base Complex 320-325 nevű létesítmény 1970-ben elkészült, már négy L alakú épület kapcsolódott egymáshoz a megfelelő szögben.
John Mock, az épületegyüttes főépítésze nemrég azt nyilatkozta, hogy ő is tudta, milyen alakja lesz az épületnek felülnézetből, de nem asszociált róla a horogkeresztre – hasonlít, persze, de ez mégis csak négy L alakú épület, akárhonnan nézzük.
Ebből nem is volt probléma, amíg a Google Earth népszerűvé nem vált, ugyanis onnantól fogva mindenki gyönyörködhetett a gigantikus horogkeresztben - mi tagadás, tényleg messziről kivehető a jellegzetes forma. Ez viszont annyira felháborított mindenkit, hogy szokatlan érdekszövetségbe tömörített egy csomó döntéshozót, emberjogi aktivistát és bloggert, akik lobbizni kezdtek a horogkereszt eltüntetéséért.
A haditengerészet végül jóváhagyta, hogy 600 ezer dollárt költsenek az épületegyüttes álcázására. A komplexumot napelemekkel, sziklákkal és tereprendezéssel próbálják felismerhetetlenre alakítani. A haditengerészet tisztje, Scott Sutherland szerint nagyon komolyan veszik a feladatot: tényleg nem rendjén való, hogy összemossák a haditengerészetet egy olyan gyűlöletes szimbólummal, mint a horogkereszt.
Most már csak azt kell kitalálni, hogy mi legyen a közeli épületekkel, amiknek kereszt alakja van, és Jeruzsálem irányába mutatnak.
Rovataink a Facebookon