A világ leghosszabb zeneműve 1000 évig tart
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- Újra kell írni a tankönyveket, megtalálhatták a nyolcadik kontinenst
- Nincs bizarrabb halottkultusz: felöltöztetett múmiák százait akasztották a kolostor falaira
- Bárkiből hős lehet a virtuális univerzumban
- Ezek a legunalmasabb emberi tulajdonságok, a panaszkodás köztük van
- Egészen extrém, de miért létezik egyáltalán mérgező főnök?
Ha azt hiszik, hogy Pete Namlook vagy a Tangerine Dream minimalista lemezeinek a végighallgatásához kell a legtöbb türelem, hát tévednek. Egy brit zeneszerző, Jem Finer komponált egy tibeti harangtálakra és gongokra írt zeneművet, ami 20 perc 20 másodperc hosszú, de
A Longplayer – igen, ugyanúgy hívják, mint angolul a nagylemezt – újraértelmezett, hosszabb verzióját nem ember írta; nyilván, egy ezer évig tartó zeneművet megírni további évezredekig tartana. A 20 perc 20 másodperces eredetit számítógépes algoritmusokkal remixelték, ami annyi variánst hoz ki az eredetiből, hogy az összes lejátszása pontosan ezer évig fog tartani.
És a Longplayert már játsszák. A hangverseny a londoni Millenium Dome pihenőszobájában kezdődött el 2000. január 1-jén; a koncert 2999. december 31-ig fog tartani. Ezalatt az algoritmus feldolgozza az összes hangot, ütemet és ritmust, és más-más módon fogja visszajátszani őket. Így ezer évig szólhat ugyanaz a zenemű, anélkül, hogy ismétlődne.
Az Autechre már 1994-ben kísérletezett hasonlóval, amikor kiadták a háromszámos Anti EP-t, így tiltakozva a Thatcher-kormány 1994-es törvénye, a Criminal Justice and Public Order Act ellen. A törvény gyakorlatilag betiltotta az ismétlődő ütemeket; a kormány így akarta felszámolni a több tízezres szabadtéri elektronikuszene-partikat. Az Autechre ezért megírta a Fluttert, ami első hallásra ugyanarra a zenei loopra épül, de egy algoritmus (hoppá!) úgy variálta meg az ütem- és dallamstruktúrát, hogy a (33-as fordulatszámon) 13 perc 26 másodperces számban nincs egyetlen ismétlődés sem.
A leghosszabb zeneművek listáján kitüntetett helyet kap egy John Cage-orgonadarab is.
Az Organ2/ASLSP (As SLow aS Possible)-t (Orgona2 / Olyan lassan, ahogy csak lehet) Cage 1987-ben fejezte be. A mű a korábbi munkái adaptációiból készült: a zongorára írt változatot általában 20-70 percig játszották. Viszont Cage már 1985-ben körvonalazta, hogy a végleges művet milyen tempóban kell játszani.
Ezek szerint az Organ2/ASLSP lejátszása összesen 639 évig tartana, ha Cage utasításának megfelelően játszanák. Egy 1997-es zenei konferencián úgy döntöttek, megépítik a feladatra alkalmas orgonát. A performansz a németországi Halberstadtban kezdődött meg 2001 szeptemberében, és 639 év múlva fog véget érni.
Csak legyen a végén, aki megtapsolja.
Rovataink a Facebookon