A hawaii pizzának semmi köze nincs Hawaii-hoz
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Paradicsomos alap, rajta sonka, sajt, ananász - ennyiből áll a világ egyik legnépszerűbb pizzareceptje, amit mindenki hawaii pizzaként ismer. Azt viszont kevesebben tudják, hogy valójában nem sok köze van a trópusi szigethez.
A pizza az ötvenes években hódította meg Amerikát, és onnan kiindulva pár évvel később Kanadát is. nagyjából ezzel egy időben költözött Kanadába egy görög fickó, bizonyos Sam Panopoulos, és nyitott éttermet Chathamban, Torontótól nem messze, 1960-ban. Világlátott emberként, és jó kereskedőként Panopoulos hamar meglátta a piaci rést abban, hogy a környéken két, egyébként trendinek számító kajatípushoz nem lehetett hozzájutni: kínaihoz és pizzához. A Satellite néven megnyitott étterméhez tehát felvett egy kínai szakácsot, felvette a pizzát az étlapra, és vad kísérletezgetésbe fogtak.
Nem nagyon volt fogalmunk arról, mit csinálunk. Igazából egyikünk se látott még akkor igazi pizzát.
- mesélt a kezdeti idők nehézségeiről később a Toronto Sunnak.
Akárhogy is, a dolog bejött, Panopoulosék autodidakta módon megtanultak pizzát sütni, és egyre bátrabban kísérleteztek a feltétekkel. Aztán, valamikor 1962-ben - utólagos bevallásuk szerint tök véletlenül - egyszer csak összejött a sajt-sonka-ananász kombó, a nép pedig szó szerint és átvitt értelemben is zabálta a dolgot. A kínai konyhán kívül akkoriban senki nem keverte az édeset és a sósat ilyen bátran.
Bár a klasszikus olasz pizza ortodox rajongói a Polinéz Perverzió gúnynevet akasztották rá, a hawaii pizzának óriási mázlija volt, ugyanis éppen akkor találták fel, amikor Amerikában beütött a tiki-divathullám. Trendinek számított minden, ami a csendes-óceáni szigetvilágból származott, az ananászos-kókuszos koktélok, a tiki bárok, a hawaii-mintás ingek. A hawaii pizza ennek a divathullámnak a hátán pár év alatt az egész világon elterjedt. Ennek keretében természetesen Hawaii-ra is eljutott, állítólag a kaliforniai Round Table pizzérialánc vitte el először a szigetre, Maui Zaui néven, paradicsomszeletekkel, ropogós baconnel, és hagymával felturbózva a klasszikus receptet.
Panopoulos most 81 éves, Londonban él nyugdíjasként.
Rovataink a Facebookon