Monopoly társasjátékkal szöktek meg a német fogolytáborból
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Az unalom nagy probléma volt a második világháborúban a katonai fogolytáborokban, a németek meg is engedték a nyugati segélyszervezeteknek, hogy társasjátékokat küldjenek az elfogott szövetségeseknek, hogy azok nyugton maradjanak.
A brit titkosszolgálat egyik fedőszervezete ezt kihasználva ártatlannak tűnő Monopoly társasokat küldött a foglyoknak. Az apró hotelek és más játékfigurák helyett azonban a brit foglyok német pénzt, térképeket és más, szökéshez használható eszközöket találtak a dobozokban. Több ezren lógtak meg a német táborokból ezek segítségével. A történetet 2007-ben oldotta fel a titkosítás alól a brit kormány.
Amikor a II. világháborúban már több mint százezer volt az elfogott britek száma, a kormányzat egészen szokatlan tervet eszelt ki, hogy megszöktesse katonáit. A titkosszolgálat egy szép napon bekopogtatott Norman Watson ajtaján egy kéréssel – az ő tulajdonában volt az ország egyetlen Monopoly játékokat készítő gyára, és volt egy másik gyára is, amely tökélyre fejlesztette a selyemre festés technikáját.
Ezt a kettőt kombinálva, a társasjátékból sikeres szöktető segédeszközt gyártottak. A dobozokba el kellett rejteni a selyemre rajzolt térképeket, ezek voltak a legfontosabb részei a készletnek. A térképet nagyon apróra össze lehetett hajtogatni, és ellenálló volt az időjárási körülményeknek. Nem lett volna jó, ha útközben elszakad, elázik, elmosódik. Összesen hatféle térképet gyártottak a hat német fogolytábor környékéről.
A játékokba más, szökéshez használható eszközöket is tettek. Az aprócska iránytűket és a pénzt a figurákba és magába a táblába rejtették. Az átszabott társasjátékokat a gyár egy elkerített részén gyártották teljes titokban. A munkásokat megfenyegették, hogy ha bárkinek beszélnek arról, mi folyik a gyárban, azonnal börtönbe zárják őket.
A játékok teljesen normálisnak tűntek a németek szemében, az angol foglyok azonban tudták, hogy valamit keresniük kell a dobozokban. Azt tanították nekik, hogy mindig nézzenek át mindent, amit a segélyszervezetektől kapnak, mert lehetnek benne hasznos dolgok. Most voltak is. Összesen 35 ezer fogoly jutott haza a fogolytáborokból még a háború vége előtt. A becslések szerint ebből legalább tízezren a hamis Monopoly játékoknak köszönhették a szabadságukat.
Rovataink a Facebookon