A programozó, aki Isten parancsára írt egy operációs rendszert
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- A világ leghalálosabb kertjébe csak saját felelősségre és kísérővel lehet belépni
- 50 éves Lucy, a világ leghíresebb fosszilis popsztárja
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
A tudomány és a vallás gyakran összeegyeztethetetlen fogalmak, de Terry A. Davis, egy skizofrén programozó közös nevezőre hozta őket, amikor megírta a világ első keresztény operációs rendszerét, a TempleOS-t.
Davis 1969-ben született Wisconsinban. Az iskolai tehetséggondozó programnak köszönhetően programozást tanulhatott egy Apple II-es számítógépen. A nyolcvanas évek elején assemblyben programozott Commodore 64-en, és a középiskolában is folytatta a kódolást. Az Arizona Állami Egyetemen szerzett villamosmérnöki diplomát.
A kilencvenes évek elején A magát korábban ateistának valló Davist olyan víziók kezdték gyötörni, amiket ő vallásos látomásként könyvelt el. Még ma sem egyszerű ezekről beszélnie.
Kívülről ez őrületnek látszik, és nem egy felsőbb hatalom felszabadító erejének. [...] Végig Isten vezetett az úton, még ha ez nem is tűnt diadalútnak.
Davis elköltözött Wisconsinból, miután paranoiás rohamok törtek rá: azt képzelte, hogy öltönyös emberek figyelik az utcán, és egyre többet olvasott összeesküvés-elméletekről. Texasba ment, ahol egy incidens miatt letartóztatták. Nem sokkal később eltörte a kulcscsontját, majd meg akart szökni a kórházból. Elmegyógyintézetbe került, ahol megtagadta, hogy egyen, majd kitört egy ablakot a székével.
Nem sokkal később szabadon engedték. Körbecsavarogta Texast, átruccant Mexikóba, majd 1996 júliusában visszatért Arizonába. Las Vegasba költözött; ekkor támadt az az ötlete, hogy megírja George Orwell 1984-ének folytatását, de sosem fejezte be.
1996 és 2003 között Davist többször is mentális betegségekkel kezelték, miután több mániás perióduson is átesett. A kilencvenes években diagnosztizálták nála a skizofréniát; onnantól fogva félévente jelentkeztek nála a mániás tünetek.
Ekkortájt kezdtek el megjelenni a 64 bites számítógépek. Davisnek – mintegy isteni sugallatra –remek ötlete támadt. Leporolt néhány, tíz évvel korábban írt programkódot (még azokból az időkből maradtak meg, amikor Davis a Ticketmasternek írt operációs rendszereket), és hozzálátott élete fő művéhez: az isteni operációs rendszernek.
A TempleOS egy bibliai témájú operációs rendszer lett, amit Davis a C/C++ programnyelv egy változatában írt. A nyelvet Davis a nyelvet HolyC-nek nevezte, a fájlrendszert pedig Red Sea-nek, azaz Vörös-tengernek. Davis szerint, a TempleOS maga az Istennek épült harmadik templom, és magát az operációs rendszert sem ő tervezte: az isteni sugallatra épült, voltaképpen megírta saját magát.
A TempleOS 16 szín megjelenítésére képes 640×480 felbontás mellett. Hálózati támogatása nincs, 8 bites ASCII grafikák vannak a forráskódjában, két- és háromdimenziós objektumokat is meg tud jeleníteni. Az egyik indítható szoftver az AfterEgypt (Egyiptom után); ez egy virtuális kalandjáték, ahol a felhasználó Istennel beszélgethet egy orákulum segítségével.
A TempleOS a mai napig frissül; a legfrissebb verzió alig néhány napja jelent meg. Davis maga is tudja, hogy az egésznek nem sok értelme van: ő csak Isten hangját követte, amikor megírta az operációs rendszert.
„Az emberek azt fogják hinni, hogy ez egy szánalmas skizofrén sztorija, aki írt egy béna operációs rendszert. Én úgy látom, hogy Isten szerint én építettem meg az Ő templomát” - mondta Davis a Vice riporterének néhány éve.
Rovataink a Facebookon