A rókavizelet a karácsonyi készülődés fontos kelléke
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- Jaj annak a férfinak, aki nem jól udvarol, megeszi a nő!
- Eljárt az idő a nyolc óra felett: négyórás az ideális munkanap
- A cikkcakkos tengerpartok az őrületbe kergetik a matematikusokat
- Tízezrével érkeznek hozzánk, fejükben iránytű van, és éktelen lármát csapnak
- Azonnal elutazna? Pattanjon a foteljébe!
Amerikában létezik egy szervezet, a Nemzeti Karácsonyfa Társaság, ami már a neve alapján is izgalmas, ráadásul nélkülük nem derülnének ki olyan információk, mint hogy évente 25-30 millió élő fát adnak el karácsony közeledtével. Arról viszont nincsenek pontos adataik, hogy ebből mennyit vágnak ki illegálisan, ami nemcsak az amerikaiaknál, de a világ többi táján is komoly problémát jelent.
Azokat a fákat, amiket alapvetően nem azért ültettek, hogy karácsonykor a lakást díszítsék, meg kell védeni valahogy a fatolvajok ellen. A kérdés csak az, hogyan. Nyilvánvalóan nem lehet minden erdőt telepakolni biztonsági őrökkel, így a klasszikus őrző-védő módszer nem működhet.
Arra jöttek rá, hogy hatékony megoldás lehet erre a problémára a rókavizelet, ami egyébként a rókák közti kommunikációt segíti, és télen úgy lehet sétálni egy rókavizelettel teli területen, hogy még az érzékeny orrúak sem veszik észre.
Amikor azonban szobahőmérsékletre ér a fa, olyan elviselhetetlenül büdös lesz, hogy ahhoz képest a széttaposott poloskák szaga légfrissítőként hat.
A nebraskai Lincoln városa még csavart egyet a dolgon: itt a rókavizelethez kevernek még borzszagot, valamint egy kis vizet és glicerint, majd minden olyan fát befújnak a koktéllal, ami vélhetően jól mutatna valaki nappalijában, annak ellenére, hogy nem oda szánták. Aztán kitáblázzák a környéket, és kiírják, hogyan működik a permet, miért nem lehet a fa egyetlen nappali dísze sem. A falopások azóta drámaian lecsökkentek.
Hasonló eredményről számolt be a Washingtoni Egyetem is, ahol szintén gondot okozott, hogy sok fát loptak az ünnepek előtt. Ők a borz bűzmirigyéből kivont folyadékkal jelölték meg a fákat, ami hasonlóan viselkedik, mint a rókavizelet, azaz a hidegben nincs nyoma, de a szobába beérve teljes valójában bontakozik ki az intenzív szagélmény.
A Cornell Egyetem más megoldáshoz folyamodott, ők piros ételfestékből és lime levéből kevertek rikító rózsaszín, ám nem mérgező folyadékot, ezzel jelölték meg jól látható helyeken a fákat. Az élénk színhatás egy hónap után kifakul, de addigra már vége a karácsonyi szezonnak. Az eredmény itt is pozitív volt, sok embert tántorított el a falopástól a színkavalkád.
A fenyőtermelés azonban nem összetévesztendő az illegális fenyőlopásokkal, és nem lesz jobb a környezetnek az se, ha műfenyőre váltunk.
Rovataink a Facebookon