A Washingtoni Egyetem kutatói 22 önkéntes részvételével első alkalommal találták meg a módját az űrutazás során fellépő csontritkulás megelőzésének, közölte a PhysOrg.com. Az önkéntesek nyolcvannégy napon keresztül feküdtek hat fokos szögben fejjel lefelé, mivel ez a helyzet a súlytalanság állapotában fellépő állapotot imitálja.
Ez a póz ugyanolyan fiziológiai folyamatokat indít be, mint amilyenek az űrhajósoknál is fellépnek az űrutazás során. Ez a fajta ágynyugalom teljes mértékben leutánozza a vázrendszer kiiktatását, amit az űrhajósok éreznek, amikor a súlytalanság állapotában vannak, és ami felgyorsítja a csontritkulást.
A résztvevők felének véletlenszerűen írtak elő olyan futópados gyakorlatokat, amelyeket az asztronauták is végeznek az űrben. A különbség annyi, hogy korábbi űrbéli gyakorlattal szemben a futópad felületével ellentétesen nagyobb nyomóerőt fejtenek ki rájuk, így az alanyoknak jobban kell erőlködniük.
„Úgy találtuk, hogy a csípő egy fontos régiójában sikerrel előztük meg a csontritkulást. Egy hasonló kísérlet se volt képes erre ezelőtt" - Mondta Dr. Peter Cavanagh, a Washingtoni Egyetem ortopédus és sportorvos professzora. Elmondta azt is, hogy a kísérlet eddigi eredményei kifejezetten ígéretesek. Az öt testgyakorlatot végző kísérleti alanyból négynél valóban elmaradt a csontritkulás a fontos zónákban, míg a hat különösebb mozgást nem végző alany mind vesztett csonttömegből.
Cavanagh szerint a tanulmány eredményei kihatással lesznek a csontritkulás megelőzésére a földön és az űrben is, hiszen pontosabban tudják előírni a testgyakorlatokat a jövő asztronautáinak, míg a földi gyógyításban szintén sokat jelenthet a kor- és nemi meghatározottságú csontritkulás kezelésében.