Az illinoisi Notre Dame Egyetem és a Manchesteri Egyetem kutatói az Új-Zélandon található Mount John Observatory új, MOA-II nevű teleszkópjával akadtak rá az égitestre, ami a MOA-2007-BLG-192Lb nevet kapta. A tőlünk körülbelül 3000 fényévre levő, a csillagától nagyjából Vénusz-Nap távolságban keringő bolygó tömege csak 3,3-szor akkora, mint a Földé, és ezzel elnyerte az eddigi legkisebb ismert exobolygó (vagyis Naprendszeren kívüli bolygó) címét.
A csillagászok a gravitációs mikrolencsehatás segítéségével fedezték fel az exobolygót. A kozmikus jelenség akkor lép fel, ha egy távoli csillag fényét egy másik, sötét égitest gravitációs mezőjével rövid időre fókuszálja. Ha egy exobolygó csillaga és egy háttércsillag kerül így fedésbe, a kialakuló óriási mikrolencsét befolyásolja a bolygó gravitációs hatása, melyből tömege és pályájának sugara is becsülhető. David Bennett, a felfedezést közlő tanulmány vezető szerzője szerint ez a technika vezethet ahhoz, hogy kisebb, akár Föld méretű exobolygókat találjunk.
A Föld ikertestvérének megtalálása amolyan Szent Grálnak számít az exobolygóvadászok között. A MOA-2007-BLG-192Lb az eddigi legjobb találat ebből a szempontból, nem csak mérete miatt. A bolygó anyacsillaga a Napnál legalább háromezerszer (de lehet, hogy egymilliószor) halványabb, és könnyen lehet, hogy egy barna törpe, ami kis tömege miatt alkalmatlan arra, hogy valódi csillaggá váljon. Így a bolygó nem kap túl sok energiát a csillagtól, de a felfedezők szerint igen valószínű, hogy vastag légköre van, ami takaróként tartja melegen a bolygót, és a planéta belső hője akár a felszínt is felmelegítheti. A csillagászok szerint így akár folyékony óceán is lehet az égitesten, és az élet jelenléte sem teljesen kizárható.
A NASA egyébként 2013-ban bocsátja fel a Hubble utódját, a James Webb Űrteleszkópot, aminek egyik fő feladata lesz, hogy Föld-szerű exobolygókat keressen.