- Urbanista
- budapest
- ix. ker
- középső-ferencváros
- belső-ferencváros
- bontás
- rehabilitáció
- műemlékvédelem
- városfejlesztés
- bácskai jános
Rehabilitáció vagy rombolás - mi folyik Ferencvárosban?
Interjú Bácskai János polgármesterrel és Szűcs Balázs főépítésszel
Újabb védelemre érdemes házakat bonthatnak le Ferencvárosban
Több, korábban védett házat bonthatnak le Ferencvárosban, miközben rengeteg az üres telek.
Mire való a védett homlokzat, megmenthetők-e a romos ferencvárosi házak, és kitől lesz szociális szempontból is sikeres egy városrehabilitáció? Az elmúlt hetekben többször is szóba került, hogy Budapest IX. kerületében korábban védett épületeket bontanak, illetve terveznek bontani. A témában több kérdést is elküldtünk az önkormányzatnak, de feleletet akkor nem kaptunk rájuk – egy technikai malőr miatt nem küldték el azokat nekünk. Most azonban a polgármester, Bácskai János és a főépítész, Szűcs Balázs személyesen válaszolt a cikkben feltett kéréseinkre, és még számos másra, amelyek a beszélgetés során felmerültek.
Miért kell bontani? Rengeteg üres telek van Középső-Ferencvárosban, melyek közül több is önkormányzati tulajdonban volt, de úgy értékesítették azokat, hogy nem kötelezték a vásárlót az építésre.
Bácskai János: Azokat a foghíjtelkeket, ahol évek óta nem indult meg az építés, száz százalékban az előző vezetés adta el. Semmiképpen nem szeretnénk besározni a ferencvárosi városrehabilitációt, amelyik egy 25 éves sikertörténet, és amit minden kerületvezetés fontosnak tartott, de 2000-ig gyakorlatilag haveroknak adták el az önkormányzati ingatlanokat. Amikor kiderült, hogy a mai Holokauszt Múzeum mögötti épület 6,5 millió forintért, vagyis egy akkori lakás áráért ment el, akkor tettünk feljelentést az ügyben. Azóta ellenőrzött a folyamat. Ezeket a megkötött szerződéseket azonban nem tudjuk felülírni, vagy csak nagyon kivételes esetekben. Most egy fejlesztő 50 millió forintos plusz költséggel építi újra az eredeti homlokzatot a Vendel és a Lenhossék utca sarkán, mert sikerült köteleznünk erre, de ez egy kivételes eset.

Ha ennyire könnyű levenni egy épületről a védettséget, akkor mi értelme a védelemnek?
B. J.: Nem levenni volt könnyű, hanem rátenni. 1996-ban úgy döntött az önkormányzat, hogy amiket nem akar elbontani, azokat az épületeket védelem alá vonja. 350 ház kapott valamilyen védettséget, 80-nál a teljes épület, 270-nél csak a homlokzat. Akkoriban még mindenki tele volt reményekkel, hogy a rehabilitáció villámgyorsan menni fog. 25 év alatt 300 milliárd forint ment el csak erre, aminek a kétharmada magántőke, egyharmada közpénz volt. Ez utóbbinak is a nagyobb része a kerület saját forrásából van, ezt kiemelt feladatnak tartottuk, és abban mindig egyetértett az önkormányzat, hogy a városrehabilitációt támogatni kell, akár más célok rovására is. Ám ezzel együtt is nagyjából 70 olyan ház maradt máig, amivel kezdeni kell valamit, és a felét muszáj lesz elbontani. Önerőből, uniós forrásokból és más támogatásokból is csak évi 2-3 épületet tudunk felújítani. Muszáj bevonni tehát a magántőkét. Ők viszont nagyon ritkán hajlandók áldozni arra, hogy megőrizzenek egy régi homlokzatot.
Szűcs Balázs: Ahol az önkormányzati fejlesztett, ott minden esetben rekonstruáltuk a homlokzatokat, a magánberuházásoknál csak két helyen történt ilyen: a Viola utcában megőriztek, a Mester utcában pedig újraépítettek egyet. A szakma nagyon sokra értékelte ezeket az erőfeszítéseket, de a piac nem igazolta vissza az elvárásaikat.
B. J.: Ott tart ma a műemlékvédelem, ahol a környezetvédelem tartott 20 éve. Akkor csak nyűgnek és fölösleges kiadásnak ítélték a cégek, mert még nem alakult ki egy környezettudatos vásárlói réteg. Most még a műemlékvédelem is csak fölösleges kiadásnak tűnhet a magántőkének.
Nem lehet rávenni őket, hogy vállaljanak terheket?
B. J.: Ferencvárosban ragaszkodtunk nagyon sok minden megtartásához. A VIII. kerületben nem csak homlokzatok vagy házak, de telkek, utcák tűntek el. Ezzel nem megbántani akarom őket, az is egy út, amit ők követnek, és a végeredmény még így is jobb lett, mint amilyen volt. De azért nálunk más a helyzet. Ha Krúdy ma előjönne a haverjaival, hogy nézzük meg a csajokat az Angyal utcában, akkor minden utcát és házhelyet megtalálnának. Na jó a Kerekerdő park az új, bár odáig szerintem nem mentek el.

Sz. B.: A Kerekerdő park is úgy jött létre, hogy elbontottunk egy háztömböt és a helyére egy közpark került. Ez egy egész Budapesten egyedülálló fejlesztés volt. Nincs még egy kerület, ahol a rendszerváltás óta ne csökkent, hanem nőtt volna a zöldfelületek aránya. Ez pont azért van, mert mi kötelezzük a fejlesztőket arra, hogy az építési terület 20%-át adják vissza a köznek: így jönnek létre azok a városi park méretű zárt köretek a háztömbök belsejében. De máshol is vállalnak pluszkiadásokat a fejlesztők. A SOTE Elméleti Tömbje mellett van két régi, keskeny épület, ahol a beruházó hajlandó 30 millió forintot áldozni arra, hogy ne kelljen megtartania az eredeti homlokzatokat. Ha megmarad a mai homlokzat, akkor félszinteltolások és lehetetlen alaprajzok alakulnak ki. Az utcában már egyetlen eredeti ház sincs meg amúgy. Kérdés, hogy kell-e nekünk ez a 30 millió? Megtartsunk-e két homlokzatot, és akkor később tud megépülni mondjuk egy új játszótér?
Nemzetközi díj a tömbrehabilitációnak
Az interjú elkészülte után derült ki, hogy a közel negyed évszázada indult ferencvárosi tömbrehabilitációs program nyerte el a Nemzetközi Ingatlanszakmai Szövetség, a FIABCI Prix d’Excellence 2016. évi nagydíját.
A nívódíj az építészeti csúcsteljesítményeket ismeri el, melynek 61 éves fennállása során elsőként díjazott magyar pályázatot a master plan, azaz településfejlesztés kategóriában. 1998-ben a ferencvárosi tömbrehabilitációt egyszer már elismerte FIABCI szakmai zsűrije, akkor a legjobb terv kategóriában ítélte oda nívódíjat a kerületnek.
Az önkormányzat közleménye szerint a több mint 1200 teljes egészében felújított lakás, a 76 ezer négyzetméternyi új vagy megújult zöldterület, illetve a számos megújult és más funkciót kapott régi épület miatt nyerhette el a rangos díjat a ferencvárosi tömbrehabilitációs projekt.
„1990-ben Ferencváros jelentős mértékben a budapesti átlag alatt maradt szinte minden lényeges társadalmi viszonyokat tükröző mutatóban: foglalkoztatottak, iskolázottság, jövedelmi viszonyok. A városmegújítási akciók sikerének köszönhetően, a IX. kerületben a 2000-es évek derekára sikerült megállítani az elvándorlást, sőt egy azóta is tartó intenzív beköltözési folyamat figyelhető meg.” – nyilatkozta Dr. Bácskai János a díj átvételekor.
De miért volt fontos olyan épületeket védelem alá vonni, amelyek nem érdemelték meg azt?
Sz. B.: 1996-ban, amikor a védelemről döntöttek, nagyjából mindent el tudtunk volna adni, mert mindenre lett volna vevő – de csak nyomott áron. Akkor nagyon helyesen úgy látta az önkormányzat, hogy nem herdálja el a vagyont, csak fokozatosan adja el azt, amije van, viszont drágábban. Ezért tett védetté ennyi épületet.
Tehát pusztán ingatlanpiaci szempontok alapján döntöttek egyes épületek védettségéről?
Sz. B.: Igen, a célunk az volt, hogy lassítsuk a folyamatot.

Akkor miért kell pont most lebontani ezeket a házakat és eladni a telkeket?
B. J.: Mert még mindig sokan vannak, akik embertelen körülmények között, nagyon rossz állapotú lakásokban élnek. A rendszerváltás után 32 ezer lakás volt Ferencvárosban, ebből 10 ezer alacsony komfortfokozatú. Mára ez a szám az egytizedére csökkent, de ez még mindig azt jelenti, hogy ezer ilyen lakás van. Vannak családok, akik 25 éve várnak arra, hogy ne kelljen a folyosóra kimenniük vécézni.
De nem ők fognak beköltözni az új házakba.
B. J.: Nem, de a kárpótlásukat ki kell fizetnünk valamiből. Ezt pedig csak a vételárból tudjuk. A Balázs Béla úti ingatlanokat most 570 millió forintért adjuk el, amiből most el tudjuk költöztetni őket: kapnak új lakást vagy pénzt. Ez megy 25 éve, ez is know how része. Olyat nem csinálunk, mint a VI. kerületben, ahol lakókkal együtt adták el a házakat, akik azután ki voltak szolgáltatva a beruházónak.
Sz. B.: Egy magánberuházó egész biztos nem úgy gondoskodik a lakókról, mint az önkormányzat. Nálunk a hivatali dolgozók egy jelentős csoportja foglalkozik azzal, hogy ne kitelepítésnek fogják fel a változást az itt élők, hanem érezzék, hogy jobb körülmények közé kerülnek.
Áron alul értékesítettek?
Az interjú elkészülte után nem sokkal Baranyai Krisztina, kerületi képviselő egy FB-posztban kifogásolta, hogy milyen áron értékesítette az ingatlanokat az önkormányzat. Szerinte a Balázs Béla úti ingatlanokért kapott 567 millió forint kevés, hiszen a kiköltöztetés költségét levonva, mindössze 216 millió forintot kap a kerület.

Rossz üzletnek tartja az Erkel utca 18. és a Lotz-freskós Lónyay utca 26. értékesítését is, melyeket szerinte szintén áron alul kótyavetyélt el az önkormányzat.
"Mi ez, ha nem hűtlen kezelés?" - teszi fel a kérdést.
Bácska János, polgármester szerint azonban "az eladások ilyen mértékben a múltban sosem haladták meg a kiürítés költségeit, inkább negatív vagy nullszaldósak voltak a jelenlegi sikeres, jelentős pozitív szaldóval szemben. A számok ismeretében nem lehet közvagyon elherdálásól egyáltalán beszélni - különösen a friss díj fényében. Baranyi feltehetően ezért nem tudja miről beszél."
Vannak védett homlokzatú házak, amelyek értékéről lehet vitatkozni, de az Erkel 18 esetében szinte mindenkinek az a véleménye, hogy az egy szép és értékes épület volt.
B. J.: Az Erkel 18-nak valóban nagyon szép volt a homlokzata, de mögötte menthetetlen állapotban volt az épület. Meg lehet nézni, milyen körülmények között éltek ott emberek.
Miért volt olyan sürgős pont ennek az értékesítése?
B. J.: A ház hátul összeér egy fővárosi telekkel, ahonnan a metróépítés zajlott. Az a két telek pedig akkor igazán értékes, ha egyben lehet eladni. A főváros azt kérte, hogy vegyük le róla a védelmet és adjuk oda nekik, mi pedig cserébe megkapnánk a Schöpf-Merei Kórház épületét azzal a feltétellel, hogy oda költözik az önkormányzati hivatal. Ez akkor jó ötletnek tűnt, csak időközben bevezették a kormányhivatalokat és kiderült, hogy nincs szükségünk 4000 négyzetméterre, legfeljebb a felére, úgyhogy nem tudtuk garantálni, hogy ide csak hivatal költözik. A csere így végül nem jött létre, de addigra már üres volt a ház, és levettük róla a védettséget. Nem lett volna értelme visszatenni. Mit csináljunk vele? Elkezdtük árulni, a 14. pályázaton vették meg. Ha védett, talán akkor sem megy el.

Itt nem lehetett volna legalább a homlokzatot megmenteni?
Sz. B.: Nem volt olyan a műszaki geometriája, hogy gazdaságosan meg lehetett volna feleltetni a tűzvédelmi és mélygarázsépítési kötelezettségnek, vagy ki lehetett volna mögötte építeni egy korszerű beosztást.
Király 40: luxuslakások Hild József-féle homlokzattal
Végleg eldől a városvédők és az ingatlanfejlesztők egyik emblematikus csatája. Rákérdeztünk a beruházónál egy régóta terjengő pletykára is.
Tele van a város olyan példákkal, ahol ez sikerült, akár úgy hogy megtartották a régi homlokzatot, akár úgy, hogy visszaépítették.
Sz. B.: Ha az V. kerület lennénk, és lehetne belőle 5 csillagos szálloda, akkor megcsinálhatnánk. De mi nem az V. kerület vagyunk, itt nem ér annyit egy ingatlan, hogy a beruházónak érdemes legyen ezzel foglalkozni.
B. J.: Egy új homlokzat is lehet jó. Ott a Goethe Intézet: a helyén egy földszintes ház volt, most pedig egy olyan épület, amelyik mai, de mindenki szereti. Akik azt mondják, hogy az új épület tönkreteszi az Erkel romantikus-klasszicista utcaképét, azok nézzék meg akár Google Streetview-n, hogy mi volt ezzel a házzal szemben: egy üvegkalicka.
De ha egy fogsorból hiányzik egy-két fog, attól még nem kell kiverni a többit is.
B. J.: Nem persze nem, de ez most szerencsére nem verekedés. Lehet mondani, hogy bűn egy ilyen homlokzat lebontása, de a büntetést nem érezzük arányosnak. Döntenünk kell, hogy kivárunk, és családok élnek tovább embertelen körülmények között, vagy lemondunk egy homlokzat megtartásáról. Nem dönteni viszont a legrosszabb.
Sz. B.: Ez olyan mint egy orvosi műtét, ahol sebeket kell ejteni a betegen, hogy meggyógyíthassuk. Ezek persze fájnak, de előbb-utóbb beforrnak, begyógyulnak. Ahogy a város testébe is belesimulnak majd az új beépítések. Megteheti az orvos, hogy nem műt, csak imádkozik, de akkor minket fognak elővenni, ha meghal a beteg.
Kíváncsi rá, mi történik a budapesti műemlékekkel? Kövesse az Urbanistát a Facebookon!
Az oldalról ajánljuk
- Kultúr
Márkó és Barna Síkideg – Jó hírek poloskáknak
Márkó és Barna szerint rengeteg „jó hír” érkezett az ország állapotáról, és az is jó, hogy ezekről mind elvonja a figyelmünket a gyűlöletkeltés.
március 24., 08:09
- Külföld
A gázai tűzszünetről és békéről tárgyaltak, de kevés előrehaladás történt
Izrael ismét szárazföldi hadműveletekbe kezdett a palesztin enklávéban.
március 24., 08:40
- Futball
Szoboszlai Dominik a közösségi médiában szúrt oda az őt csendre intő Arda Gülernek
A Real Madrid játékosa is nyilatkozott a magyarokról a vasárnapi meccs után.
március 24., 08:33
- Külföld
Megúszta a felelősségre vonást a megbízott dél-koreai elnök, visszakapta korábbi hivatalát
Ismét Han Dokszu Dél-Korea miniszterelnöke.
március 24., 08:27
- Sport
Párizsi hőseink parádéztak Marrákesben
Muhari Eszter és Siklósi Gergely nyakába is aranyérem került.
1 órája
- Kosárlabda
A zombori lótenyésztőhöz képest a fasorban sincs az elmúlt húsz év legnagyobb világsztárja
Hát hogyha még a sajtója is egy kicsit jobb lenne...
március 24., 07:49
- Belföld
A DK a vasárnapi győzelem után üzent Magyar Péternek: nem szabad hinni a kamukutatásoknak
Az ellenzéki párt szerint ha nincs DK, akkor Angyalföld és Újpest már fideszes lenne.
március 24., 08:58
- Külföld
Letartóztatták a diszkótűzben érintett északmacedón település korábbi vezetőit
Három volt polgármester kerülhet a vádlottak padjára.
március 24., 07:32
- Belföld
A volt honvédelmi miniszter szerint nem szabadott volna civil kézbe éles fegyvert adni Újdörögdön
Szerinte nagy hibát követett el a minisztérium.
március 24., 08:33
- Belföld
Bolla Tibor: Pereljük az oroszokat, a végén még az is kiderülhet, hogy szenzációs üzletet kötöttünk velük
Exkluzív interjú a BKV vezérigazgatójával.
március 24., 09:38
- Belföld
Megszólalt a fonói gyillkossággal vádolt férfi barátja: mindenki tudta, hogy „fóliázik”
Egy bolti eladót és két idős embert bántalmazott a nyílt utcán mindenféle előzmény nélkül.
március 24., 05:51
- Külföld
Donald Trump megint a grönlandiak bajszát húzogatja, ami nem tetszik a szigetországiaknak
A leköszönő grönlandi kormányfő szerint az amerikaiak növelni fogják a nyomást.
március 24., 09:40
- Cinematrix
Új korszak kezdődött a Disney-nél, ingoványos talajra léptek
A vezérigazgató szerint óvintézkedéseket tesznek a felelősségteljes működésért.
március 24., 05:49
- Tenisz
Novak Djokovics megdöntötte Rafael Nadal egyik elképesztő rekordját
Újabb mérföldkőhöz ért a 24-szeres GS-győztes teniszező pályafutása.
március 24., 09:39
- Vélemény
Hont András: Káosz közeleg az új világban, ahol Trumpék a punkok
Az a dúvadság, ahogy a populista provokáció rárúgja az ajtót a fennálló Rendre, neuraszténiás rohamokat vált ki a technokrata középszerből.
március 24., 07:02
- Külföld
Folytatódtak a zavargások Törökországban az isztambuli polgármester letartóztatása miatt
Diplomája visszavonásával is próbálják ellehetetleníteni Ekrem Imamoglut.
március 24., 07:04
- Külföld
Előrehozott választásokat jelentett be a kanadai miniszterelnök
Mark Carney erősebb mandátumot akar az amerikai vámintézkedések miatt.
március 24., 05:50
- Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz
Maradt a múlt héten tapasztalt szint.
március 24., 07:21
- Külföld
26 éve támadta meg a NATO a korábbi Jugoszláviát
Az áldozatok száma 1200 és 1500 fő közé tehető.
március 24., 09:17
- Futball
Szoboszlai Dominik üzent a kárörvendőknek a válogatott kiesése után
A csapatkapitány tudja, vannak, akik most boldogok, de hisz abban, hogy...
március 24., 06:56
- Futball
A világ egyik legjobb kapusa az évtized bakijával ejtette ki válogatottját
Nincs új a nap alatt: hat éve a Liverpool is megcsinálta ugyanezt.
március 24., 06:18
- Belföld
Változékony időjárással indul a hét, esőben és napsütésben is lesz részünk
A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 15 és 21 fok között várható.
március 24., 06:16
- Gazdaság
Spanyolország döntött: törvényi erővel csökkentenék az élelmiszer-pazarlást az országban
Megjelentek a részletek a jogszabályról.
március 24., 06:44
- Degusztátor
Pierre olyan trehány húst kapott, hogy még a pincér is megkóstolta, ehető-e
Rendhagyó beszámoló, név nélkül...
március 24., 06:22
- Belföld
Újabb részletek derültek ki a Ráckeresztúron meggyilkolt nőről
Szomszédai már egy nappal korábban is összevert arccal látták az áldozatot.
március 24., 05:59
- Külföld
Izrael megtámadott egy gázai kórházat, a Hamász egyik tisztviselője is meghalt
A védelmi miniszter szerint a terrorszervezet tagja volt a célpont.
március 24., 06:56
- Reklám
A fiú cowboykalap formájú fejjel született, nincsen könnyű élete
A Tubi tudja, hogyan kell megfeszíteni a húrt.
március 24., 06:00
- Belföld
Kamasz gyerekeknek árultak kokaint és marihuánát
Kereskedőkre csapott le a rendőrség.
március 24., 08:58
- Külföld
Tovább forrong Isztambul, ezrek vonultak utcára a letartóztatott polgármester miatt
március 24., 06:34
Rovataink a Facebookon