Rendkívüli helyzet a Keletinél, rendkívüli ülés a Parlamentben, Orbán rendkívüli tájékoztatója Brüsszelben. Ezek ellenére sem marad el a Kormányinfó, sőt rendhagyó időpontban kezdődik. Lázár János és Giró-Szász András ezúttal délelőtt válaszol minden kérdésre.
Mindenkinek tiszteletben tartom az ebben hozott személyes véleményét és döntését, válaszolja a kérdésre a miniszter. Lázár azoknak a civileknek és magánszemélyeknek is köszönetet mond, akik a Keletinél segítenek a szerinte megtévesztett menekültek.
Törökországból Németországba eljutni 15 ezer eurót ér, Macedóniából 3 ezer euró, itt egy szervezett akcióról van szó, mondja Lázár. Az ide belépő menekültek 90 százaléka szervezetten érkezik. Belgrádban pénzt vesznek ki az automatákból, és a legmodernebb telefonokat vásárolják meg, ez is ezt mutatja, ez kész tény - a miniszter szerint.
Vasárnap Czukor József berlini magyar nagykövet tárgyalt a német belügyi államtitkárral. Ott hangzott el az a német kérés, hogy a Keletinél várakozó menekültekből válogassanak ki 250-300 embert és engedjék el őket egy vonattal, de erről ne szóljanak a sajtónak. De hogyan, mi alapján válogassunk ki közülük 300-at? - teszi fel a kérdést Lázár. Amikor a magyarok elengedtek mindenkit hétfőn, utána már a németek azt mondták, hogy ezt nem lehet. Minősíthetetlen, kommentálta Lázár.
Vanak olyan félelmek, hogy a meccsre a Keletibe érkezők és az ott lévő menekültek között konfliktus alakulhat ki. Lázár erre röviden azt válaszolja: a rendőrség biztosítja a holnapi rendezvényt.
Az itt regisztrált menekültek nem utazhatnak tovább más EU-országba. Lázár egy kérdésre azt mondja: ő azt tanácsolá egy itteni menekültnek, hogy menjen a budapesti német nagykövetségre és próbáljon vízumot kérni tőlük.
Ismétli meg Lázár. Szerdán odáig fajultak a dolgok, hogy el kellett engedni a menekülteket.
Ha létrejön a déli határnál a tranzitzóna, a bírók majd ott járnak el a menekültek ügyében, de az is lehetséges, hogy a szegedi bíróság épületében látják el a feladatukat, mondja Lázár. Az utazást természetesen az állam megtéríti a bíróknak.
Nemcsak a sajtón keresztül üzent a magyar kormány a németeknek, tegnap este a külügy felvette a kapcsolatot a német nagykövetséggel. "Azt válaszolták, hogy engedélyt kell kérniük" - árulja el Lázár, de több részletet nem tudunk meg ebből a diplomáciai beszélgetésből.
Azok a menekültek, akik nem tudtak fölszállni a vonatra, nem tudják visszaváltani a jegyüket, bankszámlaszámot és lakcímet kérnek a menekültektől. Lázárt azt kérte a MÁV elnökétől, hogy ma tartson sajtótájékoztatón, tisztázza a helyzetet, és a MÁV korrektül járjon el az ügyben.
Mi lesz szeptember 15. után? Hogyan fogják visszatoloncolni a menekülteket? - hangzik el néhány újabb jövőt firtató kérdés. Lázár erre azt mondj,a hogy a határon lévő tranzitzóna csak Magyarország felé zárt, Szerbia felé ki lehet lépni. Tehát a menekültek Szerbia felé visszamehetnek. Ha mégis valahogy illegálisan átlép Magyarországra, bűncselekményt követ el, börtönbe vihetik, kiutasítják az EU-ból - ismerteti a forgatókönyvet Lázár és Giró-Szász András.
Lázár egy újabb kérdésre elmondja, hogy azért emlegetik fideszes politikusok szeptember 15-ét sokszor, mert a tervek szerint a jogi és személyi védelem akkor áll fel, ekkor lépnek hatályba a törvénymódosítások. Addig tart a felkészülési időszak. A menekülteket a magyar kormány ellátja, de csak a táborokban, és nem ott, ahol letáboroznak.
Ha az ön lakásánál táboroznak le, ott kellene ellátni?
- kérdezi Lázár az újságírót.
A határ védelme a rendőrség feladata, ebbe a feladatba közreműködőként kapcsolódna csak be a Magyar Honvédség, ha menekültügyi válsághelyzet áll elő. Ausztriában is felmerült a katonaság igénybevétele, és ezt Csehországban is felvetették, mondja Lázár. Tűzparancs Magyarországon nem lesz, de emberi élet kioltására nem alkalmas eszközöket (vízágyút, könnygázt, gumilövedék stb.) alkalmazhatnak válsághelyzetben.
A budapesti német képviselet nem tartja jó ötletnek Lázár javaslatát, és nem akar kivonulni a Keletihez a menekülteknek magyarázni a helyzetet. Bővebben itt olvashat a követség reakciójáról.
Amikor a menekülteket regisztrálják, kikérdezik őket, így van képünk arról, kik ezek az emberek, mi a foglalkozásuk, mit szeretnének. A baj az, hogy a menekülteknek csak 10 százaléka működik együtt a magyar hatóságokkal, és ez az együttműködési képesség most még alacsonyabb a németek "meghívóleve" után. Ha demográfiai probléma és munkaerőhiány lesz nálunk, azt mi elsősorban magyarokkal akarjuk pótolni, ismétli meg Lázár.
Minél hamarabb el kell készülni a 3,5 méter magas kerítésnek, mondja Lázár. Ezen már nem lehet átmászni. A menekültek így arra kényszerülnek, hogy elmenjenek a határátlépési pontokra, ahol regisztrálhatják őket. Gíró-Szász András ehhez azt tette hozzá, hogy a kihúzott NATO-drót már most tehermentesítette Bács-Kiskun megyét a menekültáradattól.
Lázár szerint sokszor éri a kritika a kormányt, hogy nem látják el megfelelően a menekülteket, miközben arról van szó, hogy a kormány megmondja, hol látja el a menekülteket: a menekülttáborokban. Szerinte a mostani helyzet amiatt alakult ki, hogy volt egy "felelőtlen" német nyilatkozat, és a bevándorlók tömegesen elindultak Röszkéről. Vagyis Lázár ismét a németekre hárította a felelősséget.
A hosszú monológ után most jöhetnek az újságírói kérdések a bevándorlásról. Az első rögtön arra vonatkozik, hogy kezeli a kormány a Keletinél kialakult káoszt. Lázár szerint szeretnék elkerülni az erőszakos jeleneteket, még "ha a bevándorlók egyre aggresszívebbek is". A miniszter szerint aki el szeretne menni regisztrálni a bevándorlási hivatalhoz, odaviszik. Giró-Szász András nyomatékosítja, hogy a hivatalos szervek a dublini egyezményt tartják be, azért cselekszenek így, azért nem engedik a vonatokra a menekülteket.
Ha mi nem tudjuk Schengent betartani, kimaradunk belőle.
- veszi vissza a szót Lázár, aki szerint ha regisztráció nélkül tovább engednénk a menekülteket, az osztrákok visszaállítanák a határellenőrzést. És akkor a magyarok is órákat állhatnak majd az osztrák határon.
Lázár visszautasítja azt, amikor Magyarország határvédelmi tevékenységét Nyugatról bírálják. A szlovák miniszterelnök viszont megbecsülését fejezte ki Magyarországnak. Lázár idézte Basescu volt román elnököt is, aki szerint hogyan tudnánk bárkit befogadni, ha 25 éve a saját romáinkat sem tudjuk integrálni.
Amely országok úgy gondolják, hogy a munkaerőhiányt a menekültekkel akarják csökkenteni, és képesek integrálni őket a társadalmukba, ezt természetesen megtehetik, mondta Lázár. Ha a magyarországi munkaerőhiányt vagy demográfiai deficitet kellene pótolni, azt mi magyarokkal tudjuk megtenni, hiszen magyarokkal vagyunk körülvéve a környező országokban.
Kirekesztő, megbélyegző folyamat zajlik Magyarország ellen
- jelenti ki Lázár, és meg is jelöli, hogy nyugat-európai országok gerjesztik ezt a folyamatot. A régi tagországok szerinte fenyegetik, zsarolják az új tagországokat, az osztrákok például az uniós támogatások felfüggesztésével zsarolták az új tagországokat, csak fogadják el a kvótarendszert.
Nem menekültválságról, hanem népvándorlási válságról van szó, Európa nem mondhat le a határai megvédéséről - mondja Lázár, aki szerint néhány ország egyedül nem tudja megoldani a kontinens védelmét.
Öt-hat ország fizikailag, anyagilag nem képes megoldani a határok védelmét.
Lázár szerint a magyar kormány nem zárkózik el semmiféle konzultációról, hogy "Schengen mellett vagy Schengen helyett" milyen lépésekre van szükség.
Szeretnék megkérni minden bevándorlót, hogy tartsák be Magyarország törvényeit, az EU szabályait - kéri Lázár. Vagyis arra kéri a menekülteket, hogy hogy regisztráljanak és adják be a menedékkérelmüket, amelyet azután elbírálnak az illetékes hatóságok. A miniszter úgy látja, hogy a menekültek nem épp együttműködőek. Lázár megjegyzi, hogy szeptember 15-ig tart a felkészülési időszak, ekkor lép ugyanis majd reményei hatályba az új törvénycsomag, amelyről szavaz a parlament.
Lázár egy másik kérést is megfogalmaz, de ezt a politikusoknak szánja. Arra kéri az ellenzékieket, hogy ne támadják a rendőrség, honvédség és a bevándorlási hivatal munkatársait
hagyják békén az embereket, akik megpróbálják a helyzetet kezelni.
A kormánytagok a felelősek, őket kritizálják inkább, kéri Lázár.
Az egyik oldalról azt kérik, hogy adjuk föl Schengent, és mindenkit ellenőrzés nélkül engedjük át, mondja. A másik oldalról azt, hogy mindenben tartsuk be a szabályokat. Mi betartjuk a szabályokat. Ha Budapesten nem tudtuk elvégezni a menekültek jogszabályok által előírt ellenőrzését és regisztrációját, mert a menekültek nem működtek együtt a magyar hatóságokkal, akkor ezt megtesszük az osztrák határ előtt.
A rendőrség feladata, hogy az országot megvédje, de eközben elkerülje az erőszak alkalmazását, még ha a Keletinél tegnap a menekültek egyre agresszívabbá is váltak. A MÁV azért engedte el végül a menekülteket, hogy azok ne törjék át a rendőrsorfalat és ne foglalják el a Keleti pályaudvart. Ezért nem indul most a Keletiből nemzetközi vonat. A MÁV nem tudja a közlekedés biztonságát garantálni.
És magyarázzák el az ott lévő menekülteknek a jogi helyzetet, hogy mi vár rájuk Németországban - ezt kéri Lázár az itteni külképviselettől. Nem elég a honlapon kirakni egy tájékoztatást, vegyék ki ők is a részüket a helyzet kezelésében.
A német kommunikációs zavart jól jellemzi, mondja Lázár, hogy a német kormány (a belügyminisztérium államtitkára) azt kérte Magyarországtól, hogy válogassanak ki a Keletiben 250-300 embert a menekültek közül, engedjék fel őket a vonatra, de erről ne szóljanak a sajtónak.
A német kormány meghívta a terített asztalhoz a szíriai menekülteket
- magyarázza Lázár, aki szerint a németek azt a reményt keltették, hogy a szíraiaik engedély nélkül bejuthatnak, és ott maradhatnak. Lázár szerint a német kormány kommunikációs hibák tömkelegét követte el. Némi zavar mutatkozik abban, mi a hivatalos német jogi álláspont. Vagyis a miniszter léényegében a németekre keni a Keletinél látott helyzetet. A Keletinél 3000-3500 ember gyűlt össze, és a németek világos beszédének hiányában alakult ki a mostani helyzet. A menekültek megtagadták az együttműködést, mert a németek összevissza beszéltek, véli Lázár.
A menekülthelyzettel kezdi Lázár természetesen. A déli határ megvédésére van szükség a kormány szerint, ehhez három eszköz kell:
Politikai határozatot is szívesen látna a helyzetben a kormány. A helyzet súlyosságát azzal érzékelteti Lázár, hogy július 6-ig 73 ezer, mai napig 160 ezer ember jött be illegálisan az országba, vagyis 80-90 ezer illegális határátlépő jött a nyáron. Ha az intézkedések elmaradnak, olyan helyzetek alakulhatnak ki, mint a Keletinél látott szituáció. Meg kell védenünk az Európai Uniót is - mondja Lázár, aki szerint nemcsak a magyar határt védi a kormány az intézkedésekkel.
Negyedórás késéssel érkeztek meg a politikusok, Giró-Szász András is megjegyzi, hogy mennyi minden történt a héten, lesz miről beszélni. Lázár János előre elnézért kér, hogy háromnegyed egykor véget vet a Kormányinfónak, mert napirend előtt fog felszólalni a parlamentbe.
Ezt csak arra alapozom, hogy egy órakor kezdődik a parlamenti ülés, addig feltehetően befejeződik a Kormányinfó, hiszen a miniszternek és az újságíróknak is ott van dolguk. A rendkívüli ülésen rögötön a napirend megállapítása izgalmas lesz, hiszen a Fidesznek a négyötödös többséghez szüksége van ellenzéki szavazatokra. Itt olvashat erről.