További Budapest cikkek
- A kormány szerint autósüldözés folyik Budapesten
- Elkezdték a Széll Kálmán téri átjáró építését
- BKK: Leszállíthatják a budapesti járatokról a maszk nélküli utasokat
- Szombattól pótlóbusz jár az 1-es villamos helyett a Hungária és a Könyves Kálmán körúton
- A koronavírussal magyarázza a BKV, miért nem lesz idén nyáron sem klíma a 3-as metrón
A szakszervezetek és a BKV is engedett, így az utolsó pillanatban, de megállapodtak, azaz nem lesz sztrájk szeptember 4-én. Korábban a szakszervezet vezetői azt nyilatkozták, ha vasárnap éjfélig nem születik egyezség, hétfőn már nem ülnek tárgyalóasztalhoz, mert a keddi sztrájk előkészítésével lesznek elfoglalva. A személyenként bruttó havi hatezer forintos plusz fizetésemelés azonban elégnek bizonyult.
A vasárnapi bértárgyaláson új, számszerű javaslattal állt elő a BKV menedzsmentje. A társaság amellett, hogy továbbra is fenntartotta az idei üzleti tervben az idénre minimum 15 ezer Ft/fő/hó bérfejlesztést előirányzó ígéretét, megállapodást javasolt a 2007. október 1-e és 2008. december 31 -e közötti időszakra. Eszerint a BKV 2007. szeptember 1-től az eddig vállaltakon felül 6000 Ft/fő/hó bérfejlesztést, míg 2008. január 1-től további legalább 7100 Ft/fő/hó pluszpénzt ad. (Utóbbi akkor lehet több, ha az Országos Érdekegyeztető Tanács ajánlása nagyobb.)
A BKV úgy tett ajánlatot, hogy a mostani béremelést a szociális juttatások terhére adja meg dolgozóinak, azaz az nem okoz terveken felüli költségeket a vállalatnak.
Vasárnap déltől zárt ajtók mögött folytakaz egyeztetések, melyet utolsó esélyként kezelt mindkét fél a keddi munkabeszüntetés előtt. Vasárnap este fél kilenckor már nagyon közelinek tűnt a megállapodás, de mind a vállalat vezetése, mind pedig a szakszervezetek új javaslatokkal álltak elő az elégséges szolgáltatást és a béremeléseket illetően. A megállapodást csak éjjel egy órakor írták alá.
Regőczi Miklós, a BKV vezérigazgató-helyettese az Indexnek azt mondta, a közlekedési vállalat írásos javaslattal készült vasárnapra. A szakszervezetek vezetői ezt elemezték hosszú órákon át. Regőczi szerint a béremeléssel nem lépik át az Országos Érdekegyeztető Tanács által a közszférában javasolt 8 százalékot, és mindenképpen az üzleti terv keretein belül maradnak a tulajdonos főváros elvárásának megfelelően.
Nem vették fel hirdetés alapján új embereket
A beugrós sofőrtoborzás keltette felháborodást a hét végére meghaladta az idő. A BKV korábbi sajtóhírekkel ellentétben nem vett fel senkit, mert a szakszervezetek időközben a nulla százalékos szolgáltatás biztosításától eljutottak a 20 százalékos minimumig, így a kényszermegoldás értelmét vesztette. Ugyanakkor a BKV vezetősége szerint nem zárható ki, hogy ha később a most jelentkező emberek közül néhányan náluk akarnak dolgozni, esetleg helyet biztosítanak nekik.
Szolidaritás
Vasárnap a megegyezés előtt még támogatásáról biztosította a sztrájkra készülő BKV-sokat a Szociális Fórum (MSZF) Kerekasztala, a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége (MOSZ) és a Dolgozói Akció Centrum is. Utóbbi sztrájkőrség szervezését is vállalta volna, és a város különböző pontjain ellenőrizte volna a buszok járatsűrűségét.
Megpróbáltuk a maratoni tárgyalássorozat végeztével utolérni Nemes Gábort, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezetének alelnökét, ám telefonja már nem volt bekapcsolva.
Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes viszont azt mondta: a BKV vezetése és a szakszervezetek közt létrejött megállapodás garancia arra, hogy folytatódhat a társaság megújulása. A főpolgármester-helyettes nagy eredménynek tartja, hogy a megállapodás nem borítja fel a társaság üzleti tervét, és örül annak, hogy a szakszervezetek kompromisszumkészségének köszönhetően nem lesz az egész város közlekedését megbénító sztrájk.