További Belföld cikkek
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
- Kiderült, miért növekednek folyamatosan a várólisták Magyarországon
- Légvédelmi eszközöket telepítenek Magyarország északkeleti részébe, a honvédek is készenlétben vannak
- Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit
- Veszélyre figyelmeztet a rendőrség, senki nincs biztonságban
A miniszterelnök írásban adta hozzájárulását ahhoz, hogy ha a Történeti Levéltárban bármilyen, személyére vonatkozó adat található, azok teljes nyilvánossága biztosított legyen - közölte a kormányszóvivői iroda kedden. "A nyilvánosság biztosítása érdekében a kormányfő elküldte az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának azt a formanyomtatványt, amellyel a 2003. évi III. törvény alapján elismeri közszereplő minőségét" - tartalmazza a közlemény.
Kuncze: meg kell fontolni az alkotmány módosítását
"Meg kell fontolni az alkotmány módosítását, ha ez az ára az ügynökök megismerését célzó "eredeti rendszerváltó szándék" teljesülésének" - jelentette ki a Szabad Demokraták Szövetségének elnöke, miután kedden megbeszélést folytatott Hiller István szocialista pártelnökkel.
"Valószínű, hogy a személyes adatok védelme védi azokat, akik nem közszereplőként ügynökök voltak, miközben láttuk az elmúlt 15 évben, hogy senki nem védte azoknak a személyiségi jogait, akik meg az áldozatok voltak, mert megfigyelték őket" - mondta Kuncze Gábor.
A Fidesz saját ügynöktörvény-tervezetet terjesztett elő
A Fidesz módosítaná az Alkotmányt, melyben eltiltanák a közhivatal viselésétől azokat, akik szabad akaratukból működtek együtt a kommunista állambiztonsággal. A javaslat a jövőben létrejövő közhatalmi megbízásokra és tisztségekre vonatkozik, hiszen nem lehet visszamenőleges hatállyal ilyen törvényt alkotni.
A szabad demokrata pártelnök szerint a Fidesz alkotmánymódosítással kapcsolatos felvetése "meglehetősen elkésett javaslat". Hiller István, az MSZP elnöke kérdésre válaszolva úgy értékelte a Fidesz javaslatát, hogy az reagálás a szocialisták ügynöktörvényére.
Demeter szerint a Fidesz javaslata alkotmányos
"Az ügynöktörvény kapcsán a Fidesz által az Országgyűléshez benyújtott alkotmánymódosítási javaslat demokratikus, a jogállam követelményeinek teljes mértékben megfelel, ellentétben a szocialista javaslattal, amelyet korábban az adatvédelmi biztos kifogásolt" - hangsúlyozta Demeter Ervin, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője.
Az MSZP nem támogatná, hogy az alkotmány módosítása a politikai leszámolás célját szolgája - mondta Burány Sándor, az MSZP országgyűlési frakcióvezető-helyettese a Fidesz javaslatáról. Burány szerint a szocialista párti vélemény értelmében a nyilvánosság a legnagyobb erő, és a közvélemény hatására egyes esetekben elgondolkodhatnak az érintettek, hogy betöltsék-e azt a szerepet, amit korábban. Mint hozzáfűzte, a szocialista párt ellenzi azt is, hogy "a politika játékszabályokat alkosson a civil életnek is, hogy hogyan működjön egy vállalat, egy művészeti kiadó, vagy egy újságszerkesztőség".
A frakcióvezető-helyettes annak a véleményének adott hangot, hogy az általa említett javaslatokat leszámítva majdnem mindenben egyezik a pártok véleménye az ügynöktörvényről, ezért arra számítanak, hogy a Fidesz-frakció is támogatni fogja a szocialista javaslatot, illetve - amennyiben szükséges - az alkotmány módosítását is.
Az alkotmányjogász úgy véli, az ügynökiratok nyilvánossága kapcsán eddig megismert alkotmánymódosítás-tervezetek eredménye az lenne, hogy ártatlan személyek magánéletéről, életvezetési, italozási, szexuális szokásairól olvashatna bárki a világhálón. Kolláth György megjegyezte azt is, hogy bár besúgónak lenni nem dicsőség, de nem is törvénysértés. Amennyiben ez mégis szankcióval járna, az azt jelentené, hogy bűn nélkül büntetne a jog.