Emberöléssel is vádolják az amstetteni rémet
Emberölés gyanúja miatt is vádat emelt csütörtökön az alsó-ausztriai tartományi ügyészség az amstetteni rém, Josef Fritzl ellen, aki 24 évig fogságban tartotta és vérfertőző viszonyra kényszerítette a lányát.
A több hónapig tartó vizsgálat után elkészült vádirat pontjai között emberölés, nemi erőszak, vérfertőzés, súlyos kényszer alkalmazása, személyes szabadság korlátozása és rabszolgasorsban tartás szerepel.
Amennyiben az ellene felhozott összes vádpontban - főként az emberölés büntettében - bűnösnek találja a bíróság a 73 éves férfit, akár életfogytig tartó szabadságvesztésre is ítélhetik. (A legsúlyosabb büntetési tételt az emberölés alapján alkalmazhatja a testület; az osztrák jogrendben nincs lehetőség az egyes vádpontokban kiszabott büntetések összevonására.)
A világszerte nagy port felvert amstetteni eset áprilisban robbant ki. Akkor derült ki, hogy a végzettségét tekintve mérnök Fritzlnek hét gyermeke született a ma negyvenkét éves lányától, Elisabethtől. Az egyik csecsemő - egy ikerpár tagja - azonban háromnapos korában megbetegedett és meghalt, holttestét a férfi bevallása szerint egy kályhában elégette.
Elisabeth és három gyermeke az apjuk által épített tömlöcben sínylődött idén tavaszig, anélkül, hogy valaha is láttak volna természetes fényt. Három másik gyereket - két lányt és egy fiút - a nagyszülők magukhoz vettek: ők úgy nőttek fel, hogy még csak nem is hallottak a testvéreikről. A két és fél évtizeden át tartó bűncselekményről sem a vádlott feleségének, sem közös gyerekeiknek - Elisabethtel együtt összesen heten vannak - még csak sejtelmük sem volt.
A St. Pölten-i ügyészség az emberölés vádját arra a szakértői jelentésre alapozta, amely szerint a mérnöknek tisztában kellett lennie azzal, hogy az 1996-ban világra jött újszülött életveszélyes állapotban van, mégis elmulasztotta a segítséghívást.
Bár a pszichiátriai vizsgálat megállapította, hogy Fritzl végig tudatában volt cselekedete súlyának és következményének, a szakértői vélemény szerint nagy mértékű lelki-szellemi elferdülés mutatható ki nála. Erre való tekintettel az ügyészség kezdeményezte, hogy büntetésének kiszabása után helyezzék el az abnormális elítéltek számára fenntartott intézményben.
A gyanúsítottnak tizennégy nap áll a rendelkezésére, hogy ellenvetéssel éljen a vádiratban foglaltak ellen.
Az ügyet valószínűleg jövő márciusban tárgyalják. Azt már előre eldöntötték, hogy a néhány naposra tervezett esküdtszéki eljárás nem lesz nyilvános, a sajtó csak a vádirat ismertetésénél és az ítélet kihirdetésénél lehet jelen. A mérnök gyermekei - Elisabethet is beleértve - saját érdekükre hivatkozva nem akarnak tanúskodni.