A jegybank közbelép, ha kell
További Magyar cikkek
A pénzügyi stabilitási jelentés áprilisi megjelenése óta felgyorsultak az események a világban, de világképünkön nem kellett változtatni – mondta Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, amikor a bemutatta a jelentés frissítését. Az akkori megállapítások ma is megállják a helyüket, vagyis bár pénzügyi válság van, a magyar bankrendszer stabil, a pénzintézetek jelentős tőketartalékkal rendelkeznek, a hazai bankpiac normálisan működik.
A válság begyűrűzéséről, egyszerűen azért, mert a magyar bankrendszer az európai rendszer szerves része, Király Júlia szerint nincs értelme beszélni: a "tornádó oldalszele elér minket, de ennek az oldalszélnek az ereje változó lehet". A magyar bankrendszert nagyfokú törékenység jellemzi, emiatt a nemzetközi pénzügyi piacokon kialakult bizalmi válság és pánikhangulat erősödése megrázkódtatást okozhat.
A pénzügyi válsággal kapcsolatban látszólag az volt a helyzet, hogy egy lokális robbanásról van szó, de a pénzpiacok globalizációja miatt egyértelmű volt, hogy a krízis túlmutat az Egyesült Államokon. Jelen pillanatban nem ismert a tényleges veszteségek alakulása, folyamatosan újabbak merülnek fel, a pénzügyi piacokat turbulencia jellemzi.
Európában bizalmi válság van
Európa nem független az amerikai piacoktól, de itt csak részben vezethető vissza fundamentális okokra a válság. Az európai piacokon bizalmi válság van, ennek felerősödése egyre több irracionális reakciót vált ki. Az elmúlt időszakban a tőzsdék zuhanása a kialakult pánikhangulatnak köszönhető.
Az európai tagállamok és az uniós hatóságok jelezték, hogy minden olyan intézkedést meghoznak, ami helyreállíthatja a bankok egymás közötti és a befektetők piaccal szembeni bizalmát. A legutolsó ilyen intézkedés pont tegnap történt, az uniós pénzügyminiszterek úgy döntöttek, hogy az tagállamok 50 ezer euróig garantálják a betétek kifizetését, ezzel megvédik a magánbefektetőket attól, hogy elveszítsék pénzüket.
Magyarországon stabil a rendszer
Mi van az OTP-vel?
Az OTP Bank árfolyamzuhanása nem egyedülálló. A mostani zuhanásnak nincsenek fundamentális okai, a bank tőkeerős, likviditási problémái nincsenek – jelentette ki Király Júlia kérdésre válaszolva.
A magyar pénzügyi rendszernek az alacsonyabb gazdasági növekedésből fakadó kockázatokkal kell szembenéznie. A bizalmatlanság miatt nőnek a deviza- és forinteszközös finanszírozási költségei, emiatt nőnek a hitelkamatok, szigorodnak a hitelezési feltételek. Valószínűsíthető, hogy lassul a hitelezés, de drasztikus kiigazításra azért nem kell számítani.
Bizonytalanságot okozhat, hogyan érinti a válság a magyarországi bankok anyabankjainak stabilitását. Király Júlia kijelentette, hogy eddigi információik alapján ezen bankok helyzete a lakossági források magas aránya miatt kiegyensúlyozott, stabilnak mondható.
A jegybank kész közbelépni
Összefoglalva, a jegybank alelnöke szerint a hazai pénzügyi rendszer mentes a működési zavaroktól, a bankrendszer finanszírozási helyzete sem változott érdemben. Nincsenek mérgező értékpapírjaik, a korábbi évek magas jövedelmezőségnek köszönhetően nincs tőkevesztés. A bankoknak azonban folyamatosan alkalmazkodniuk kell ahhoz, hogy a likviditási nehézségek tartóssá válhatnak.
Ha a likviditási helyzet tovább romlik és ez fenyegeti a pénzügyi rendszer stabilitását, akkor az MNB kész és képes a pénzügyi piacok stabil működését biztosítani – jelentette ki Király Júlia.
Az OTP túlélő üzemmódra kapcsolt
"Az OTP Bank átkapcsolt túlélőmódba, de megfelelő helyzetben van ahhoz, hogy átnavigáljon a jelenlegi pénzügyi krízishelyzeten"- véli Urbán László, a társaság pénzügyi igazgatója a portfolio.hu beszámolója szerint egy pénzügyi konferencián. "Nem vagyunk képesek arra, hogy biztosítsuk partnereink számára azt a forrást, amit hitel formájában szeretnének kapni tőlünk" - mondta Urbán László, azt magyarázva, hogy mit ért túlélőmód alatt. A menedzser hozzátette, hogy a banknak temérdek likviditása van és nagyon jó állapotban van.