További Külföld cikkek
Egy ismeretlen szerb férfi vesztette életét a csütörtök esti belgrádi zavargások során az amerikai nagykövetséget ért támadás alatt. A külképviseletre a minden idők legnagyobbikaként meghirdetett, összesen félmillió résztvevővel megtartott, Koszovó elvesztése elleni tiltakozó demonstráció idején támadtak rá javarészt fiatalok.
A CNN jelentése szerint a nagykövetséget időben kiürítették, a támadás idején már csak a tengerészgyalogosok tartózkodtak az épületbe, parancsnokaik szerint az épület megtámadása után valamennyien lejelentkeztek. A tüntetők előbb amerikai zászlókat égettek, majd az épületet is felgyújtották. Miután a szerb rendőrség szétkergette a tüntetőket, az épületből egy elszenesedett holttestet hoztak ki.
A tüntetők a munkájukat végző újságírókra, fotósokra is rátámadtak, jelentette a belgrádi B92 rádió. Magyarokat is ért inzultus, megtámadták a TV2 stábját, megverték az Origo fotósát, aki a fején sérült meg. Rátámadtak a Magyar Nemzet fotósára is, aki végül sérülések nélkül megúszta az incidenst. Körbefogták a Népszabadság fotóriporterét is, akit végül a tömegből néhányan megvédtek.
A CNN értesülései szerint az amerikai kormány pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordul a külképviseletét - azaz az Egyesült Államok felségterületét - ért támadás miatt. Arról egyelőre nem tudni, milyen szankciókat kezdeményeznek a történtek miatt.
Az éjszakai zavargások során a tüntetők az amerikai mellett a boszniai, a horvát, a török és a belga nagykövetség épületét is megtámadták, több McDonald's-ot is szétvertek, autókat gyújtogattak. A rendőrség a legtöbb esetben nem azonnal lépett közbe, de a tévékamerák kiérkezése után általában már keményen verte szét a zavargást.
A CNN rendőrségi forrásokból 32 sérültről értesült, akik közül 14 rendőr. A B92 kórházi források alapján kilencven sérültről, köztük húsz rendőrről adott jelentést.
A rádióadó jelentése szerint a zavargások este fél hétkor robbantak ki, a rendőrség fél tizenegyre állította helyre a rendet. A reggeli órákban már nyugodt volt a helyzet.
A csütörtöki tüntetést elvileg a kormány és a parlamenti pártok nevében szervezték, valójában az államfő, Boris Tadic, valamint pártja, a DS, illetve a mérsékelt kormánypárt, a G17 Plus, illetve a nyugatbarát Liberális Demokrata Párt és a Szociáldemokraták Vajdasági Ligája is elhatárolódott tőle. Azaz, az ösznemzetinek hirdetett demonstrációt valójában csak a szélsőjobboldali szerb radikálisok és Kostunica miniszterelnök nacionalista Szerb Demokrata Pártja támogatta.