A nagy tömegpusztítófegyver-svindli
További Külföld cikkek
- Kiszivárgott egy titkos orosz dokumentum, így osztaná fel a Kreml Ukrajnát a háború után
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
- Amerika begyújtotta a kanócot, lassan minden a háborús eszkaláció irányába mutat
Az Egyesült Államok leghangzatosabb érve az iraki háború megindítása mellett Huszein tömegpusztító fegyverkészletének felszámolása volt. A háború nyolc hete véget ért, eddig azonban nem találtak kézzelfogható bizonyítékokat. Az amerikai és brit sajtóban és a törvényhozásokban is, egyre gyakrabban merül fel a kérdés, hazugságokon alapult-e a két kormány érvelése.
Alátámaszthatatlan vádak
|
Egy biztos, Tenet a februári találkozón nem hazudott. "Egy jó kém ismeri tudása határait" - írja a Newsweek. Bush és a Pentagon azonban mindenáron bizonyítani szerette volna, hogy Huszein veszélyt jelent az Egyesült Államokra, mert tömegpusztító fegyverei vannak, mert egy éven belül atombombát gyárthat, mert kapcsolatban áll az al-Kaidával. A vádakat azonban hírszerzési adatokkal nem igazán lehetett alátámasztani.
Félreértelmezett értesülések
"Hírszerzési körökben sokakat felháborított, ahogyan a kormányzat félreértelmezte az információkat" - nyilatkozta a Newsweeknek Greg Thielmann, az amerikai külügyminisztérium hírszerzésének az iraki válság után visszavonult elemzője.
A titkosszolgálatok gyakran kerültek kellemetlen helyzetbe. A kormányzat vezető politikusai - Donald Rumsfeld, Condoleezza Rice nemzetbiztonsági főtanácsadó, Richard Perle, a védelmi tanács tagja és a héják főideológusa, sőt nemritkán maga az elnök is - ellenőrizetlen információkat is kiszivárogtattak.
Nigeri levél
Az unió helyzetéről mondott éves szónoklatában például Bush azzal gyanúsította meg Irakot, hogy "jelentős mennyiségű uránt szerzett be Afrikából". "Ezen a ponton kiborultam" - nyilatkozta a Newsweeknek Thielmann. Mint mondta, a kijelentést egy egyértelműen hamis dokumentumra alapozták. Az uránbeszerzésről készült "feljegyzést" Niger tíz éve visszavonult külügyminisztere jegyezte - a hamisítók még a jelentősebb részletekre sem figyeltek oda.
Alaptalanul
Hasonlóan problémás volt az iraki atomprogram bizonyítékaként számon tartott alumíniumcsövek ügye is. A feltételezések szerint urándúsító berendezésekhez vásárolt csövekről kiderült, hogy alkalmatlanok a feladatra. A csöveket Irak rakétaindító állványokhoz szerezte be, ráadásul teljesen nyíltan - a vételi szándékot az interneten is meghirdették.
A február eleji egyeztetés viharos volt. Az eredetileg a szintén héja Dick Cheney alelnök összeállította szövegből folyamatosan kerültek ki a már nagy nyilvánosság előtt is hangoztatott vádak. "Egy bizonyítási kísérlet során valamennyi bukott volna" - írja a US News című hetilap.
Hol lehetett a hiba, kérdezik az amerikai lapok. A Newsweek szerint az 1991-2003 közötti időszak adataiból az biztosan tudható, hogy Irak valóban rendelkezett tömegpusztító fegyverekkel - sorsuk azonban, nagyrészt az irakiak titkolózása, blöffjei miatt teljesen ismeretlen volt. A főproblémát az jelenthette, hogy a CIA, megbízható "humán hírszerzés", azaz az iraki rezsimbe beépült kémek híján nem tudta alátámasztani értesüléseit.
Bizalomvesztés
Nem tudtak olyan adatokkal szolgálni, amilyeneket Bushék látni akartak volna. A kormányzat így, saját céljainak megfelelően, a "legrosszabb eset" forgatókönyvét választotta ki.
"A keresés és a találgatások folytatódnak" - írja a Newsweek. A bizalom azonban megrendült - egyrészt az amerikai kormány kommunikációjában, másrészt a titkosszolgálatokban. Nehéz lesz folytatni a megelőző csapások politikáját, ha a CIA nem tudja megmondani, ki fenyeget tömegpusztító fegyverekkel.