Na de vajon EZZEL mire akar célozni Matolcsy?
Apró jel csak, de fontos hangsúlyeltolódásra utalhat egy háromszor is visszatérő motívum a Matolcsy György vezetése alatt álló Magyar Nemzeti Bank múlt héten megjelent kiadványában. Vajon mit akar üzenni nekünk a jegybank irányítója?
Az MNB inflációs jelentése a jegybank talán legfontosabb rendszeresen megjelenő háttéranyaga, és egyébként elég száraz, grafikonokkal és monetáris zsargonnal teletömött kiadvány. Talán ezért nem is szúrt szemet elsőre a következő dolog: a címlapon alaposan ráközelítettek Hunyadi Mátyás ezresen szereplő arcélére (!), aztán tőle van a belső oldalon a mottó (!!), sőt, és ez már tényleg elég meglepő, az utolsó oldalon egy teljes oldalnyi méltatással kevert életrajz (!!!) van Mathias Corvinusról, egykori uralkodónkról.
Pedig hát Mátyás király gazdaságpolitikája egyáltalán nem biztos, hogy a legjobbat tette az országgal. A kilencszeresére emelte az adókat – ráadásul durván igazságtalanul, hiszen fő bevételénél, a hadiadónál ugyanannyit kellett fizetnie a jobbágyoknak, mint a nemeseknek –, inflálta a pénzt, amiből leginkább igen költséges és veszteséges katonai kalandokba kezdett. Szóval a lakosság évtizedeken át tartó kiszipolyozása után talán kevésbé meglepő, hogy kevesen akarhattak még egy ilyen kört, és nem sokkal halála után három részre szakadt az ország. (részletesen itt írtunk Igazságos Mátyás gazdaságpolitikájáról).
Az MNB viszont hallgat erről, mondjuk hülyén is venné ki magát, ha beleírnák, hogy hosszabb távon lényegében semmire nem mentünk az évtizedeken át tartó hadigazdasággal és a brutális adóemelésekkel.
Mindenesetre talán érthető is, hogy az utóbbi időben már nem a szélsőségesen bank- és hitelpárti, és mint ilyen, tranzakciósilleték-ellenes Széchenyi Istvánra hivatkoznak példaképként a Magyar Nemzeti Banknál, hiába van az ő arcképeivel és idézeteivel teletapétázva az épület legtöbb reprezentatív terme.
Frissítés: közben észrevettük, hogy nem most kezdte a papírpénzes arcképcsarnok bemutatását az MNB. Az áprilisi fizetési mérlegről szóló jelentésben Bethlen Gábor, a májusi pénzügyi stabilitási jelentésben pedig Deák Ferenc adja a mottó-életrajz kombót.