Meglepő, de mozgalmas év volt 2014 is. Elkísértük a köztársasági elnököt pecázni, körbefutottuk a Balatont, a baloldali pártok börleszkelőadása mellett újra kétharmadot szerzett a Fidesz, a szlovák kormányfő tartotta anyába szorított bele Orbán Viktor egy apát, miközben el nem készült gázvezetéket adtak át. Persze nem ez volt az egyetlen dolog, amit úgy adtak át, hogy nem készült még el. Nézze meg velünk az Év képei sorozatban, hogy mi történt Magyarországon az év első felében.
2014-es országgyűlési választást megelőző néhány hónap börleszkcunamit indított el a baloldalon. Az Orbán-kormány választási törvény módosításai, és a baloldali pártok népszerűségvesztése miatt gyakorlatilag - legalábbis szerintük - nem maradt más, mint, hogy közösen induljanak a tavaszi választáson, mert csak így győzhetik le Orbán Viktort. A terv végül nem működött, az egyeztetések, a lista összeállítása viszont gyakorlatilag egy Pierre Richard filmmé állt össze, ahol mindenki egy hosszú létrával forgolódott a koronaékszerek között; maximum abban lehet vita, hogy Gyurcsánynak, vagy Fodor Gábornak volt hosszabb a létrája. A képen azt a pillanatot láthatjuk, amikor Jávor Benedek, Bajnai Gordon, Mesterházy Attila, Gyurcsány Ferenc, és Fodor Gábor készül bejelenteni a közös indulást. (Fotó:
Huszti István / Index)
Nem kis feladat látványos, fotózható tevékenységet végezni egy olyan gázvezeték átadásán, amely tulajdonképpen még el sem készült, sőt valójában csak jövőre helyezik majd üzembe. Orbán Viktor és Robert Fico végül egy csavar meghúzása mellett döntöttek: Szadán a szlovák-magyar átadó ünnepségen Orbán meghúzta az utolsó csavart, Fico pedig az anyát tartotta. A magyar választásokra készülő Orbán és a szlovák választásokra készülő kollégája a még csak tervben lévő gázvezeték átadása mellett arról is megállapodtak, hogy 21 új közutat építenek majd a két ország között 2020-ig. (Fotó:
Huszti István / Index)
A 2014-es választási kampány időszaka kimeríthetetlen tárháza volt a mókának, dilinek. A képen Schmuck Andor azt bizonyítja épp, hogy nem csak az idősebb korosztállyal találja meg a hangot, miközben a háttérben talán épp cintányéros cudar világot kiáltva halad el Schmuck pártrendezvényének egyik fellépője. A Szocdemek elnöke bármikor összeránt 4000 szépkorút, így történt március elején is a Syma-csarnokban, ahol Schmuck arról beszélt, hogy pártja indul a 2014-es választáson, 82 egyéni képviselőjelöltet sikerült rajthoz állítaniuk. Programjának címe 8 óra munka, 8 óra pihenés, 8 óra szórakozás volt. (Fotó:
Bődey János / Index)
Körülbelül 200 ember gyűlt össze a Bosnyák téren a templom oldalánál felállított kis színpad előtt, hogy megnézzék, hogyan emeli egy daru az eredeti tervek alapján elkészült, bádoggal borított toronysisakot a soha be nem fejezett templom tornyának tetejére. Tömeg állt az út közepén húzódó járdaszigeten is, de a térre néző házak ablakaiból is ezt nézték. A sisakot pedig Erdő Péter bíboros szentelte meg a felhelyezés előtt. Percről percre követtük a nagy sisakráemelést. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
A baloldali pártszövetség miniszterelnök-jelöltje, Mesterházy Attila egy Simicska-képet tűzött az irodája falára, hogy az mindig emlékeztesse arra, hogy mi ellen küzd. Nem tudjuk, hogy megvan-e még a kép, vagy az iroda, de a választási kampány alatt még biztosan így volt. Sorozatot készítettünk, amelyben pártvezetők, kormányfőjelöltek egy napját mutattuk be a kampány alatt. A kép Mesterházy turnéjának ózdi állomásán készült. Mesterházyról pedig kiderült, a felesége néha már nevet rajta, hogy ő ezt ennyire élvezi, ahogy az is, hogy egy nagyon izgalmas könyvet tudna írni az elmúlt négy évről, pártújjáépítésről, baloldali összefogásról. De ezt inkább már csak akkor, amikor nem politizál aktívan. (Fotó:
Bődey János / Index)
Csata előtti seregszemle – így jellemezte Orbán a tavaszi kampány utolsó heti rendezvényeit, és óvatosan figyelmeztette hallgatóságát Dombóváron: nem kiélezett a küzdelem az ellenzékkel, de így is el kell menni szavazni, mert nagy győzelem nagy jövőt jelent. A Fidesz a kampányban óriási, 250 állomásos országos roadshow-ba kezdett, amelynek első állomásain több vezető Fideszes politikus volt a sztárvendég, de az utolsó héten már mindenhol Orbán lelkesített. Meg is lett az eredmény, a pártszövetség végül kétharmadot szerzett. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
A Várkert Bazár átadásai közül az április harmadikai volt a leglátványosabb, bár az átadónak álcázott kampányrendezvény után rögtön be is zárták, hogy tovább dolgozzanak rajta. A beruházás, ami még Orbán szerint is minimum megkérdőjelezhető fontosságú volt, eddig közel tízmilliárd forintba került, kihasználtsága pedig a jövő kérdése. Annyi biztos, hogy ha a kormány tényleg a teljesen felújított várba költözik, akkor talán kicsit hatékonyabb lehet. Az átadón Orbán Viktor a projekt kivitelezésének koordinálásával megbízott L. Simon Lászlót vigasztalta, hogy egyszer biztosan kész lesz, de Rogán Antalnál senki sem lett volna frappánsabb: Újra vár áll itt, és nem kőhalom, mondta. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Könnyed kampánylevezetés, semmi felesleges kockázat: Orbán Viktor szombaton, a választás előtti napon egyhetes kampányturnéját Debrecenben zárta. Talán csak Csorna, Kecskemét vagy Pápa lett volna ennél kényelmesebb, de Kósa Lajos, a Fidesz erős emberének városa is tökéletesen megfelelt. A Kossuth tér teljesen megtelt, Orbán gyönyörűen kommunistázott. (Fotó:
Huszti István / Index)
A szerkesztőség egyik kedvenc képe: Gurmai Zita, MSZP-s politikus bevette magát a fitneszsátorba. Ledobta a ciklámen kosztümzakót, felpattant egy gépre, rogyasztja a térdét, és két égszínkék minisúlyzóval gyakorlatozik. Egy kollégája odaszólt: „Vigyázz Zita, még szükségünk van rád!” A kampány hajrájában történt mindez, Gurmai Zita nem sérült meg, a Fidesz-KDNP kétharmaddal nyert. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Riportsorozatot készítettünk a parlament újoncairól, első alanyunk Sallai Róbert Benedek volt. Az LMP képviselője nemcsak az Országgyűlés eddigi műparasztjaihoz, kisgazdaként pózoló téeszbürokratáihoz, hanem az elempésség eddigi sztereotípiájához, a bioélelmiszerekre rácsavarodott városi értelmiségi divathippikhez képest is teljesen autentikus. A földeken, gyümölcsfák alatt és állatok között eltöltött nap végére világos lett: vagy az Országgyűlés új sztárja válik belőle, vagy a félidő előtt bedobja a törülközőt, és hazamegy Túrkevére gazdálkodni. (Fotó:
Huszti István / Index)
Tényleg azt gondolta, hogy bármilyen Év képe válogatásból kimaradhat Orbán Viktor vidéki házának kertjébe épített felcsúti stadion? Két szoboravatóval és a stadion felszentelésével kezdődött húsvét hétfőn a felcsúti Pancho Aréna avatóünnepsége, majd a hivatalos nyitómérkőzéssel, a 7. Puskás Suzuki Kupa döntőjével zárult, ahol a Real Madrid U17 es utánpótláscsapata 1-0-ra nyert a Puskás Akadémia ellen, és megnyerte a kupát. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
Hiába a 25 éve ismétlődő forgatókönyv, a mozgalmi dalokon és a vörös ingek erdején át betört a gyűlölt kapitalizmus a Munkáspárti majálisra. Lelkesen árulták a szocializmus csecsebecséit, Thürmer könyvét, Ehhez képest Alekosz felbukkanása már nem is volt olyan furcsa, sőt az sem, hogy Thürmer Gyuláék hívei felismerték őt. A munkáspárt elnökéről pedig kiderült, ő az egyetlen olyan politikus, aki nem hogy nem késve, de a meghirdetetthez képest negyedórával korábban kezdi meg beszédét. (Fotó:
Huszti István / Index)
A párizsi Pompidou központ után itthon is retrospektív kiállítás nyílt Hantai Simon munkáiból. Hantai Simon jelenleg a legdrágábban eladható magyar származású képzőművész. M.A. 5 (Mariale) című, 1960-ban készült munkájáért egy tavalyi árverésen 740 millió forintnak megfelelő összeget fizettek, magyar kortárs képzőművészeti alkotásért még soha nem adtak ennyi pénzt korábban. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Az Yvette ciklon kellemetlen időjárást hozott, szélvihar tombolt az országban. Május 15-én a viharossá váló északnyugati szél miatt Fonyódligeten több part menti utcát ellepett a Balaton medréből kilépő víz. Fonyódon délután és este is 110km/órás széllökéseket mértek. A helyiek a tűzoltókkal és a katasztrófavédelem embereivel pakolták a homokzsákokat a part menti házak kerítései előtt. (Fotó:
Huszti István / Index)
A Magyar Országos Horgász Szövetség júniusi rendezvénye az úgynevezett Horgász Nagykövetek kinevezése köré épült, egy ebéddel megspékelt horgászverseny keretében a Velencei tavi evezős pályán. Egyik kollégánk − aki megszámlálhatatlan peres ügyben képviselte az Index újságíróit − karrierjének korábban olyan abszurd állomásai is voltak, mint a MOHOSZ elnökségi pozíciója. Nem volt kérdés, hogy ki kíséri el Áder Jánost a horgászversenyre, ahol a köztársasági elnök végül elég jól teljesített: a szektorban második lett négy dévérrel. Olvassa el a nap beszámolóját és az Áderrel készült horgászinterjút. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
A Nyeregszemle pont úgy hangzik, mintha Geszti Péter találta volna ki másnaposan, de aztán végül bevett pár Saridont, és rájött, hogy ez még tőle is sok lenne, és legyen inkább mégis csak Nemzeti Vágta. A Hortobágyon már sokadszorra megrendezett lovas fesztivál tényleg kicsit olyan, mintha Kelet-Magyarországra vitték volna a vágtát: csak itt huszárok mellett, betyárok, vidáman szelfiző cowboyok, meg hátrafelé nyilazás közben Instagram-filtert is választó ősmagyar kalandozók is feltűnnek. És akkor még nem is beszéltünk a lovas polgárőrökről, akik ünnepi láthatósági mellényben ülik meg a lovat ilyenkor. (Fotó:
Barakonyi Szabolcs / Index)
A fideszes vezetésű miskolci önkormányzat május végén úgy döntött, felszámolja a város szegénynegyedeit, és a telepek lakóinak felajánlotta, hogy ad nekik 1,5-2 millió forintot, ha Miskolc területén kívül vesznek egy magasabb komfortfokozatú ingatlant. A telepeken élők sehova nem szeretnének menni, inkább a mostani házaikat újítanák fel, az önkormányzat viszont nem tárgyal velük. Július elején egy mozgáskorlátozott nőt és egy kisgyermekes családot tettek utcára a miskolci számozott utcákban. (Fotó:
Bődey János / Index)
A 220 súlyosan, halmozottan fogyatékos gyereket és felnőttet ápoló gödi Topház, bár a magyar fogyatékosellátó rendszer legtöbb nyűgét nyögi, azt igyekszik megmutatni, hogy a legsúlyosabb testi és értelmi fogyatékos emberek élete is lehet élhető és értelmes, hogy a leginkább magába zárt gyerekhez is meg lehet találni az utat, és azt, hogy az „ember” szó alatt nem csak a 32 fogú, mosolygós, napbarnította embereket érthetjük. (Fotó:
Bődey János / Index)
Hetven évvel ezelőtt született az a törvény, miszerint Budapest zsidó polgárainak – otthonukat elhagyva – a számukra kijelölt csillagos házakba kellett összezsúfolódniuk. A házak többsége ma is áll, sokan a hetven év alatt egyszer sem tértek vissza, mert nem tudnak szabadulni az emlékeiktől, de olyan is van, aki még ma is ott lakik. Fotósorozatunkban mindenkit az egykor családja számára kijelölt csillagos házba vittünk vissza. (Fotó:
Bődey János / Index)
Az Index járta végig először a 4-es metrót: rengeteg alagutat és betont, hatalmas gépeket, atombunker-hangulatot és még egy szúnyogot találtunk. Olyan helyeken jártunk, ahová az utas nemigen jut el. Nézze meg azt a termet is, ahonnan visszaszóltak Orbán Viktornak. (Fotó:
Ajpek Orsi / Index)
Az Index alapvetően tunya és minden körülmények között lifttel járó szerkesztősége is úgy döntött, megpróbálja a lehetetlent: május utolsó napján teljesítjük az Ultrabalatont, körbefutjuk kevesebb mint 24 óra alatt a Balatont, a körülötte futó 212 km-es bicikliúton. Végül május utolsó napján csapatváltóban teljesítettük az Ultrabalatont, nézze hogy néztünk ki előtte és utána! (Fotó:
Huszti István / Index)
A négynapos Budapest Essentials programjában annyi buli és koncert szerepelt, hogy megpróbálkoztunk a lehetetlennel: egy este alatt legalább hat különböző helyet bejárni, szórakozni, és inni egyet, ahogy azt a klasszikus szabadtéri fesztiváloknál szokás. Szenvedésekkel teli emberkísérletünk során kiderült, hogy Budapest túl nagy ahhoz, hogy ezt tényleg meglehessen valósítani. Összesen hat helyet jártunk be. (Fotó:
Németh Péter / Index)
Rovataink a Facebookon