Surranópályán előzött be Mikola
További Belföld cikkek
- Horn Gábor: Ha most lennének választások, a Fidesz győzne
- Félmeztelenül feküdt egy nő az M7-es autópálya leállósávjában
- Durva kritikákat kapott Hadas Kriszta a halála előtt, nagyon megviselték
- Késsel fenyegetőzött egy vásárló a Blaha Lujza téri Lidlben
- Soha nem látott fölényt mért a Tisza Pártnak a Medián
Magyarázni tudják a Fideszben, de párttagok maguk sem igazán értik, hogy Orbán Viktor pártelnöknek miért éppen Mikola István egykori egészségügyi miniszterre esett a választása, amikor kevesebb, mint egy hónappal a választások előtt őt nevezte meg leendő helyettesének.
Egészségügyi program kidolgozó
A szombati bejelentés előtti utolsó pillanatokig csak néhány ember tudott arról, hogy Orbán nyilvánosságra hozza az általa megtervezett kormányzati struktúra egyik elemét, azt, hogy hatalomra jutása esetén kormányában lesz miniszterelnök-helyettes. Azt pedig még nagyobb titokként kezelték, hogy a posztra az 59 éves Mikola Istvánt szemelte ki a pártelnök. Orbán kizárólagos döntése azért is okozott fideszes körökben meglepetést, mert Mikola eddig az egészségügyi program kidolgozójaként néhány fellépésen kívül nem exponálta magát a választási küzdelemben, és nincs a párt egyéni országgyűlési jelöltjei között sem, sőt a KDNP-s ex-alelnök nem is tagja a Fidesznek.
Mikola nem keltett feltűnést
Mikola az elmúlt hetekben beszélt ugyan arról, hogy a Fidesz, győzelme esetén újra fogja pozícionálni az egészségügyet, ami a kormányzati struktúrában is változásokat jelentene, az egészségügyi szakpolitikus bejelentése azonban nem keltett különösebb feltűnést. A szombati választmányi ülésen pedig hivatalosan hasonló érvekkel indokolták meg "kinevezését". Orbán szerint helyettesének az lenne a dolga, hogy "szem előtt tartsa, miképpen lehetnek a magyar emberek egészségesebbek, mit kell tennünk, hogy tovább éljenek, hogy vitálisabbak legyenek (...), és hogy a magyar családok ne féljenek annyi gyermeket vállalni, amennyit szeretnének".
A Hazafias Népfronttól a Fideszig
Az ambiciózus Mikola a politizálását nem az Orbán-kormányban kezdte, bár a közvélemény a 2001-es miniszterré választása után ismerte meg. A Magyar Szocialista Munkáspárt szatellitszervezetében, a Hazafias Népfrontban az alelnökségig vitte, majd néhány év szünet után a Kereszténydemokrata Néppárt alelnökeként tűnt fel 1994-ben, majd a Torgyán József kisgazdapártjának írt programot.
A sokak által öntörvényűnek tartott Mikolának miniszterként néhány hónap után meggyűlt a baja a Fidesz-frakcióval; egyik törvénytervezetének néhány passzusát leszavazták a parlament plenáris ülésén, és kifogásolták érdes stílusát is. A vérig sértett miniszter benyújtotta lemondását, Orbán azonban két államtitkárt mentett fel.
A család mindenekelőtt
2001 októberében mégis úgy tűnt, hogy Mikola Istvánnak meg kell válnia a miniszteri posztjától. A gyógyszerészek siófoki országos kongresszusa a Mikola család nagy sikerét hozta. A miniszter Batthyány-Strattmann László-díjat adományozott - a gyógyszerészkamara véleményének megkérdezése nélkül - Mikola Bálint nevű öccsének.
Mikola István sógornőjének is megköszönték áldozatos munkáját, mert tíz éven keresztül könyvelt a társaságnak. Az emléklap mellé egy nizzai utat is kapott ajándékba. A gyógyszerészeti kongresszus sajtófőnöki feladatát Mikola Gergely, Mikola Bálint fia látta el. (Mikola Istvánnak nemcsak miniszterként, hanem még az Országos Vérellátó Szolgálat vezetőjeként sokat jelentett a család. A legfőbb ügyész szerint törvényességi szempontból aggályos szerződést kötött egy családjával kapcsolatban álló céggel.)
Sokat emlegetett kijelentése volt az is, hogy "a traumatológiai ellátás félkatonai körülmények között kell, hogy történjék, e téren semmiféle rebelliónak, demonstrációnak nincs helye". Ezzel válaszolt az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézet orvosainak nyilatkozatára, miszerint az alulfinanszírozás miatt az elvárhatónál lényegesen alacsonyabb szintű ellátásban részesülnek a betegek.
Az egészségügy alulfinanszírozottsága ellenére a nyilvánosságra került kormányzati fizetési lista azt mutatta, hogy Mikola az Orbán-kabinetben már 2001-ben is magasan pozícionált szerepet töltött be. A bérlista szerint az egészségügi tárca élén Orbán Viktor 8,9 milliós miniszterelnöki fizetésénél csak alig néhány százezerrel kereesett kevesebbet, ezzel a legjobban fizetett minisztere volt a kománynak.
Elemzők úgy gondolták, hogy az Orbán-kormányból csak azért nem penderítették ki sorozatos ügyei, kínos nyilatkozatai miatt, mert a választások közeledtével a Fidesz népszerűségének ártott volna egy újabb minisztercsere, ezzel a az egészségügyben átengedte volna a kezdeményezést az ellenzéknek. Mikola Istvánnak a Fidesz listáján elfoglalt mostani második helye arra utal, hogy más állhatott a háttérben.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!