Fantombeteg verte át a magyar államigazgatást
További Bulvár cikkek
|
Billiárdszor billiárd levelesláda
"Mellékelten megküldjük egy rákos kisfiú kérését, amely szerint egy levelezési lánccal szeretne bekerülni a Guiness Rekordok Könyvébe. Kérjük, hogy a célja elérése érdekében szíveskedjen ezt a levelet és mellékleteit 10 munkahelyre vagy civil szervezetnek továbbítani, ezzel hozzájárulva a kisfiú álmának megvalósulásához. Kérjük, ügyeljen arra, hogy a lánc ne szakadjon meg! Az Ön által írt levélből küldjön egy példát a kisfiúnak is!" - áll például az Országos Rendőr-főkapitányság által továbbított levélben.
Az ORFK elküldte a levelet többek között a Rendőrtiszti Főiskolának, a Nemzetbiztonsági Hivatalnak, az Igazságügyi Minisztériumnak. Garamvölgyi László szóvivő az Indexnek azt mondta, rendkívüli módon gusztustalannak tartja, hogy valaki ilyennel képes viccelni. Nem gondolta, hogy ellenőrizni kellene a levél valódiságát, hiszen a megkeresés nem magánembertől érkezett, hanem a Vám- és Pénzügyőrségtől. A rendőrségi szóvivő az a tanulságot vonta le, hogy a jövőben ellenőrizni kell az ilyen jellegű megkereséseket.
Ha a birtokunkba került harminc levél valóban láncot képez (egymás utáni lépcsőkből valók), és minden levelezőtárs tíz újabb címzettnek továbbküldte - ami azért nehezen képzelhető el -, akkor összesen több mint tíz a harmincadikon darab levelet kézbesített (volna) a posta belföldre vagy külföldre, ezenkívül tizedennyit az ausztriai kórházba.
(Ha minden láncszem továbbküld tíz levelet, a levelek száma láncszemenként hatványozódik. Az első tíz címre küld levelet, ez a tíz már összesen száz újabb címre postáz (110 elküldött levél), a száz cím további ezerre (1110 levél). Az osztrák kórház, amely csak egy levelet kap minden egyes továbbküldés alkalmával, első lépésben csak egyet, másodikban tízet, harmadikban száz (összesen 111) levelet kap.)
A lánclevéllel az állami tulajdonban álló Magyar Posta kétségkívül nagyon jól jár, még akkor is, ha a levél terjesztői között sok az állami intézmény, vagyis a postaköltség visszaforog a büdzsébe. Természetesen valószínűbb, hogy nem mindenki továbbítja a levelet, billiárdszor billiárd darab levelesláda talán az egész Univerzumban nincsen. (Ha a Földön kellene elintézni ezt a forgalmat, a hatmilliárd embernek úgy kétszáztrillió postacímmel kellene rendelkeznie fejenként.)
Komoly helyről jött
Az általunk megkérdezett levelezők meglehetősen jóhiszeműnek tűntek. Az Altus Rt.-nél például azt közölték, fel sem merült bennük, hogy a lánclevél átverés, hiszen olyan komoly címeket láttak a listán, mint számos minisztériumé, állami hivatalé és cégé.
Az Oktatási Minisztériumban egy titkárnő intézte a levélküldést: Mint az Indexnek elmondta, megbízhatónak találta a feladót, a Semmelweis Egyetem Humánmorfológiai Intézetét. Az intézet ugyancsak megbízott a levél feladójában, az Igazságügyi Minisztériumban, és mint mondták, egészségügyi intézet lévén érzékenyebbek az ilyen dolgokra. A BKV Rt. protokollosztályán elmondták, hogy idén még nem kaptak ilyen levelet, de korábban többet is. "Az a kisfiú már nyugdíjas lehet" - panaszolta a levél továbbításával megbízott munkatárs.
A többi megkérdezett hivatalban is hasonló indokkal továbbították a levelet, általában az "XY továbbította felénk egy rákos kisfiú kérését..." kezdetű szöveggel. A feladók megbízhatósága mellett az is közrejátszott a levél gyors terjedésében, hogy bár emailen az utóbbi időben virágkorukat élik a hasonló átverések, a klasszikus postai lánclevelek kimentek a divatból, a tullni kisfiú levelén kívül egy-két ilyen levéllel találkoztak még. A Vám- és Pénzügyőrség például közölte, ezt a levelet ugyan továbbküldték, de a határőrségtől kapott legutóbbit - amiről kiderült, hogy hamis - már ők is a szemétbe dobták.
Az Indexnél lévő láncdarab első szeme egyébként egy dunakeszi illetőségű kereskedelmi-szolgáltató kft., amely még 2003-ban továbbította a leveleket. A cégnél elmondták, hogy a levél Dunakeszin és környékén lévő cégek között keringett tavaly tavasszal, áprilisban ők is továbbküldték, de több mint egy év múlva, három hete ismét kaptak belőle.
Helfen Sie, bitte!
A tullni kórházban fekvő rákos kisfiú segítséget kérő története kitaláció, erről egy hoaxokkal és spamekkel foglalkozó német nyelvű oldal is beszámol. A weblap szerint Ausztriában is - akárcsak itthon - "magas helyekre" jutott el a kisfiú segítségét kérő levéllánc. Sem a tullni kórház, sem a Guiness-rekordok könyve - amiben egyébként nincs "lánclevél-kategória" - nem ismer egyetlen rákos kisfiút, aki lánclevélrekordot szeretne felállítani.
Az Index érdeklődésére a kórház elmondta, hogy két és fél éve kosárszám érkeznek hozzájuk a levelek, nemcsak Magyarországról, de Németországból, Spanyolországból és Svájcból is. A kórház bontatlanul dobja őket a szemétbe, és napi tizenöt-húsz telefonhívást kapnak a segítőkész levelezőktől.
A kórház szerint a lánclevelet egy rosszakarójuk indíthatta el, de nem tudják, ki és miért akart nekik ekkora bosszúságot okozni. A levelek rohama még évekig eltarthat, ezért a kórház munkatársa kétségbe esve kérte az Index riporterét ("Bitte, bitte! Helfen Sie!"), hogy adjunk nyilvánosságot az ügynek.