Schmitt Pál: A jóisten majd megbünteti a szervezkedőket
További Sport cikkek
- A peres eljárás lezárultáig felfüggeszti működését az MRSZ újonnan megválasztott elnöksége
- Sördobálókat zártak ki a Puskás Arénából
- Párizs után Rijádban is csatát nyert a sikerévet záró magyar öttusa
- Olimpiai bajnokaink 650 lóerős sportautóval köröztek, megvillant Milák Kristóf emberi arca
- Világsztárokat utasítottak maguk mögé, remek magyar eredmények születtek a Duna Arénában
Miután sikerrel vívta meg élete egyik legnagyobb sportvezetői csatáját szeptember nyolcadikán a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke, dr. Schmitt Pál és megtarthatta a tisztségét, nem lendült ellentámadásba. Kihívója, a jelenlegi alelnök, Gyárfás Tamás lemondást ígért arra az esetre, ha Schmitt marad, de végül megtartotta pozícióját.
Többségbe került a MOB-ban
Az október elsejei önkormányzati választás után Schmitt kényelmes többségbe került. Hiszen a megyei jogú városok fideszes polgármesterei alighanem őt, a párt alelnökét támogatják, ha netán az ellentábor ismét bizalmi szavazást kérne. Ellenfelei alighanem éppen azért siettek a rendkívüli közgyűlés összehívásával, hogy még a régi, kevésbé fideszes felállásban próbáljanak megszabadulni Schmittől.
A 64 éves Schmitt azóta vezeti a brüsszeli Fidesz-frakciót, csak a Gyurcsány-beszéd után kirobbant válság, a Kossuth téri Fideszes tüntetéssorozat, majd Puskás Ferenc temetésének megszervezése kapcsán szerepelt a nyilvánosság előtt.
Hotel Astoria, Hotel Fórum, igazgató-helyettesi beosztás
Népstadion és Intézményei, főigazgató (1980-83)
Magyar Köztársaság nagykövete Madridban (1993-97)
Magyar Köztársaság nagykövete Svájcban (1999-2002)
Sportvezetői tevékenység:
Országos Testnevelési és Sporthivatal alelnöke - MOB főtitkár (1983-88)
Magyar Olimpiai Bizottság elnöke társadalmi munkában (1989-)
Magyar Sporttanács társelnöke (1997-)
Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tagja (1983-)
NOB végrehajtó bizottságának tagja (1991-1999)
NOB alelnök (1995-1999)
NOB sportolói bizottságának alelnöke (1984-1988)
NOB protokolfőnök (1999-)
Olimpikonok Világszövetségének (WOA) elnöke (1999-)
NOB környezetvédelmi bizottság elnöke (1995-)
az albertville-i (1992) és a lillehammeri (1994) téli olimpiák koordinációs bizottságának tagja
Egyfajta etalon
Úgy véli, hogy a MOB, irányítása alatt, egyfajta etalon lett – talán ezért is ennyire kapós az elnöki poszt -, nemcsak a sportéletben, hanem a közszférában is. Azt azonban ma nem sejtheti, meddig tart majd a nagy nyugalom.
"Biztos vagyok benne, hogy megint támadások érnek, fel is készültem rájuk. A másik oldalról kinéztek maguknak, de hát a magas fának meg kell szoknia, hogy jobban éri a szél. A másik oldal emberei minden egyes négyzetcentiméterért ádáz csatát folytatnak, szeretik a pozíciókat a névjegykártyákon, meghalnak értük. Mindenhová szeretnének beépülni, buzog bennük a foglalási vágy, ez alól a civil szervezetek sem kivételek. Úgy gondolom: visszafogott hangvétellel igyekszem nem okot adni arra, hogy megint célkeresztbe kerüljek."
A legutóbbi támadást egyébként az váltotta ki, hogy "madárijesztőknek" nevezte azokat, akik leváltásának kezdeményezésére aláírásokat gyűjtöttek. Schmitt mindig úgy gondolta, hogy politikusokra szükség van a MOB-ban, de politikára nincs. Az ellenzéke viszont úgy látta, hogy aktívan politizál a MOB első embereként.
Önmagát az egyik legmértéktartóbb jobboldali politikusnak nevezte, és visszautasította a megállapítást, miszerint cserbenhagyta volna legendás diplomáciai érzéke.
Elragadta a hevület
"Mindig a szememre vetik azt a várbeli beszédet, ahol kétségtelenül elragadott a hevület. Most talán már más szót használnék a hazaárulásra, úgy fogalmaznék, hogy az egyik állami méltóság nem tekintélyének megfelelően nyilatkozott és foglalt állást a kettős állampolgárság kérdésében. Ott is hozzátettem a finomított változatot, mely szerint az akkori december ötödiki népszavazáson az anyaország nem viselkedett édesanyához méltón. Akkor éreztem meg, nem olyan könnyű negyvenezer ember előtt diplomatának, higgadtnak maradni."
Az athéni olimpia után háromszor mérette meg magát a tagság előtt, a harmadik támadást nemtelennek, alantasnak, egyúttal igen szervezettnek tartotta. Ugyanis kormánytagok is segédkeztek az elmozdítására tett kísérletben, amely mégis eredménytelenül zárult. Igaz, nagyon közeli volt a bukása, három szavazaton múlott, de ez a minimális arányú győzelem, a bizalom elvesztése sem késztette visszavonulásra.
Mikor távozik Schmitt?
Schmitt szerint ellenfelei hazug kampánnyal próbálták elmozdítani. Azt terjesztették a sajtón keresztül, hogy a MOB tagságának már kétharmada követeli távozását. "A jóisten majd megbünteti a szervezkedőket" – jegyezte meg. Ebben az időszakban kérte pártjának képviselőit, hogy a parlamentben ne tegyék szóvá az őt ért támadásokat, mert egyedül akarta ezt a küzdelmet megvívni.
Schmitt most ajánlatot tesz a kormánynak: "Ha a kormány úgy akarja, azonnal lemondok. Ha kell, már holnap is. Csak emelje meg az éves sporttámogatást az ötszörösére, mert a mostani megdöbbentően kevés. A fejlett uniós tagállamok átlagban a költségvetés másfél vagy két százalékát fordítják a sportra – Nagy-Britannia, Hollandia, Franciaország –, nálunk ez az arány két tized százalék, és az országok költségvetése közti különbség is igen számottevő."
Már kinézett egy olimpiai bajnokot
Kitért arra is, hogy a jelenlegi tervei szerint 2009 tavaszáig szeretne a testület élén maradni – húsz év után köszönne le.
Az Indexnek elárulta azt is, már van utódjelöltje, ám egyelőre még korai szerinte megnevezni. "Az érintett tud róla, hogy neki szánom a marsallbotot. Magánbeszélgetésekben már meg is neveztem őt, de nem szeretném, ha úgy állítanák be, mintha az én emberem lenne, és gyorsan meg is támadnák emiatt. Ezért nézzék el nekem, ha most csak annyit mondok, olimpiai bajnokról van szó, de hogy melyik sportágban nyert, azt hadd feddje egyelőre jótékony homály. Annyit mondhatok, hogy vezetési gyakorlata van."
Sajnálja, hogy nem szorgalmazzák az olimpiát
"A mindenkori kormány nem nekem, személy szerint a MOB elnökének, hanem a magyar sportnak kell, hogy forrásokat biztosítson. Pillanatnyilag rossz előérzetem van, még nincsenek meg ugyan az első keretszámok, de a tavalyi támogatás töredékére számítok. Borzasztó lenne, ha rajtam keresztül büntetnék a sportolókat, ha egyszerre kétmillió gyereket ejtenének túszul, és azt úgy állítanák be: mindez azért van, mert a vezetőtök a polgári oldalra állt! Ez súlyos diszkrimináció lenne, nem beszélve, az egésznek káros következményére a fiatalok számára. Végül is a sport a nevelés fontos eszköze, szociális kiegyenlítő hatása vitathatatlan."
Fájlalja, hogy az olimpiarendezés háttérbe került a kormánynál, gyanúja szerint a jövő évi tervek közt már nem szerepel majd a pályázat benyújtása. "Most úgy tűnik, hogy széleskörű a társadalmi összefogás, de ez a kormányzatot és a fővárost nem érdekli." Legalábbis ez derül ki a Nemzeti Fejlesztési Tervből és a fővárosi fejlesztési elképzelésekből.
A hab a tortán
Társadali összefogás ide vagy oda: a NOB elnökét nem teszi boldoggá a Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök nevével fémjelzett Budapest Olimpiai Mozgalom (BOM) működése (amelyet nevének megváltoztatására kötelezett a NOB): "A megszerzett pénzt hirdetésekre költik el, és ebben az a visszás, hogy magunknak, magyaroknak hirdetjük, hogy szeretnénk olimpiát, ahelyett, hogy nemzetközi, komoly presztízsű lapokban tennénk a nemzetközi közvéleménynek."
A politika színesítette életét
Schmittnek megérte a politikai szerepvállalás, mert mint mondja, jószándékú és érdekes emberek közé került, a politika tovább színesítette az életét. Érdemes volt amiatt is, mert úgy gondolja, hatvan felett elérkezett az ideje, hogy színt valljon az értékrendjéről, hitéről, filozófiájáról, a világ dolgairól. "Egyszer mindenki álljon a tükör elé, nézzen bele, és döntse el, hová tartozik."
A felvetésre, ha tehetné, melyiket választaná, a 2012-es labdarúgó-Eb megrendezését vagy egy esetleges olimpiarendezést 2016-ban, úgy felelt: a közelebbit, mert annak sikeres megrendezése garanciát szolgáltathatna a nagy álom, az olimpiai pályázathoz.
Együttműködik Gyárfással, de a Nap-keltét bojkottálja
"Mindig segítettem a labdarúgás törekvéseit, nem feszélyez, hogy Gyárfás Tamással kell együttműködnöm, aki óriási energiákat mozgósított az elmozdításom érdekében. A minden évben megjelenő Sport Évkönyvet is együtt készítettük. Az ő reggeli tévéműsorában ugyanakkor én sem szerepelek, a közösen hozott döntés rám is vonatkozik."
A párbajtőrben kétszeres olimpiai bajnok (1968, 1972), kétszeres világbajnok Schmitt Pál a páston a türelmes vívók között tartozott, később az életének is ez volt a rendezőelve. Alátámasztandó egy spanyol közmondást idézett: Lassan siess!
Úgy tartja, a visszafogottság mindig jellemző volt rá, ugyanakkor nem szeretett veszíteni. Nem is hátrált meg, ha bárhol meg kellett vívnia a küzdelmeket. Egyszer szaunázás közben majdnem elájult, mert kinézett magának egy riválist, elhatározva, hogy addig benn marad a közel száz fokban, amíg az nem távozik, aki pedig nem sietett, mert éppen Schmittet nézte ki ellenfélnek ugyanabból a célból. Végül Schmitt nyert.
Megszegett ígéret
A MOB-elnök beszélt az athéni doppingbotrányról is. Hisz a tiszta élsportban, és nem kívánja senkinek azt, amit Athénban átélt. Véleménye szerint nehezítette dolgát, hogy a doppingügyekért törvény szerint felelős akkori sportminiszter, Gyurcsány Ferenc már mással, pontosabban önmagával, valamint a miniszterelnökséggel volt elfoglalva. A főtitkár Aján Tamást nem lehetett elérni, illetve le volt kötve a súlyemelők ügyeivel, de mások sem álltak feladatuk magaslatán.
A legnagyobb csalódás akkor érte, amikor kiderült, hogy a hazai ellenőrzés nem végezte a munkáját az előírásoknak megfelelően, vélhetően lazább volt a szükségesnél. Az olimpiai kiutazásnál még minden sportolót tisztának jelentettek, ami megszüntette a veszélyérzetet. Azóta a rokoni alapokon is szerveződő ellenőrhálózatot teljesen lecserélték.
Önmaga felelősségére ellenben nem tér ki, pedig az 1996-os atlantai játékok előtt azt ígérte, ha egy magyar versenyző vétkezik az olimpián, akkor távozik a posztjáról. 2004-ben öt után sem tette meg, a MOB elnökségi ülése után is inkább hallgatott.
Rászállnak a magyar sportra
"Tudom, hogy a tiszta élsport illúzió, de addig kell harcolni, amíg belülről nem fakad a megtisztulás szándéka. Várható, hogy az események után rászállnak a magyar sportra, fájó bélyeget kell viselnünk, ezért is kértem egy európai sportvezetői fórumon bocsánatot, amikor lehetőségem nyílt rá."