Philipp Reis jóval Bell előtt találta fel a "beszélő készüléket", és legalább 13 prototípust épített, idézte a BBC John Liffen, a londoni múzeum kurátorának szavait.
Működtek az eredeti darabok
Ez a felfedezés már 1947-ben napvilágot láthatott volna, ugyanis a brit Standard Telephones and Cables (STC) távközlési cég mérnökei sikeresen tesztelték Reis fennmaradt prototípusait.
Az eredményeket azonban üzleti okokból egyszerűen elhallgatták, ugyanis az STC éppen komoly üzletet kívánt kötni a Bell által alapított amerikai AT&T-vel.
Megelőzte korát
Az 1874-ben, 40 éves korában meghalt Reis nem fejlesztette tovább a találmányát. A berendezés jócskán megelőzhette korát, ugyanis három évvel a transzatlanti távíróvezeték felavatása előtt született. Az is elképzelhető, hogy a gelnhauseni fizikatanár - szemben Bellel - hiába keresett befektetőket.
A londoni tudományos múzeumban kiállított Reis-féle készülékeken az STC mérnökei 1947-ben apróbb átalakításokat végeztek. Az elektromágneses hullámok útján hangokat továbbító berendezés tesztjéről szóló aktát aztán átadták a múzeumnak.
Bizalmas dokument
Liffen szerint egykori hivatali elődje, Gerald Garatt csak azzal a kikötéssel kapta meg az anyagot, hogy annak tartalmát az STC engedélye nélkül nem hozhatják nyilvánosságra.
Garatt feljegyzései szerint az STC és az AT&T között akkor zajló tárgyalásokra tekintettel kellett titkolózni. Ugyanis nem segítette volna a vállalatok közti együttműködést, ha olyan jelentés lát napvilágot, hogy valójában nem is Bell találta fel a telefont.