További Net cikkek
Minden eddiginél hatékonyabb, a participációt középpontba helyező, egyenesen webkettes határvédelmi tervvel állt elő Texas állam kormányzója június elején.
Rick Perry
"A fejlett videotechnika és a világháló erejének hasznosításával, Texas állam megnövelt anyagi támogatásával határainkat biztonságosabbá, nemzetünket erősebbé tehetjük" - írja a kormányzó hivatalos webszájtján. "Az amerikai nép erősebb határt akar, ezt kívánja a biztonságunk, és Texas meg is fogja valósítani."
A rendszer felállítása ötmillió dollárba kerül; a kamerákat az 1600 kilométeres texasi-mexikói határ olyan pontjain helyezik el, amelyeket eddig is sűrűn használtak a Mexikóból érkező illegális bevándorlók. A földek tulajdonosainak beleegyezésével felállított kamerák lakatlan területeken figyelnek majd, és "nem lakóterületeket, ahol a családok továbbra is élvezhetik a magánéletet" - nyugtatja meg szájtján a texasiakat az állam kormányzója.
Mexikóban jobb helye lenne a pénznek
Texas és határai. Forrás: US DoJ
Míg a bevándorlóktól rettegő amerikaiak üdvözlik az új rendszert, az ellentábor elhűlve figyeli, mi zajlik Texasban. Jim Harrington, egy helyi polgárjogi szervezet, a Texas Civil Rights Project igazgatója szerint a kormányzó terve egyszerű pénzkidobás. "Sokkal jobban járnánk, ha mexikói kisvárosokba fektetnénk a pénzt, hogy az embereknek ne kelljen emigrálniuk" - mondta.
A határfolyó, a Rio Grande
Gyilkos csörgőkígyók, jogfosztott gólyák
A Spoof című humorszájt nemrég álcikkben parodizálta Perryt, és bátran megírta, hogy a kormányzó 980 millió idomított csörgőkígyóval védi Texas és Mexikó határát. A védelmi rendszer két nap alatt 87 százalékkal csökkentette az államba illegálisan érkező látogatók számát - idézte a Spoof a kormányzót.
A biztonsági webkamerák rendszerint kiváltják a magánélet sérthetetlensége, a privacy miatt aggódók haragját; ők azt állítják, hogy a megfigyelés esetleges haszna - így a bűnmegelőzés - nem áll arányban azzal a kárral, amit a személyes adatok felvétele, tárolása vagy nyilvánosságra kerülése okozhat. A közelmúltból származó egyetlen pozitív ellenpélda szereplői sem emberek, hanem jogfosztott állatok. Június elején a német internetezők mentették meg egy gólyafióka életét - a madarak életét közvetítő webkamerán látták, hogy az a fészek szélére sodródott, ezért riasztották a tűzoltókat, akik felmásztak a fészekhez, és helyre tették a fiókát.