További Net cikkek
Ha kell egy hét együttlét, de már unja, hogy a Hajógyári szigeten évente nyakon hányják az NDK-s turisták, fizessen 120 angol fontot (két hetijegy árát a mi Szigetünkre), lépjen be a neten szerveződő egzotikus törzsbe, és vegye célba Vorovorót, a Fidzsi-szigetek gyöngyszemét. A Tribewanted (törzs kerestetik) egyszerre ismerősbejelölgetős közösségi szájt és az évezred eddig legkreatívabb utazási irodája: a jelentkezők minimum egy hetet tölthetnek egy gyakorlatilag lakatlan csendes-óceáni szigeten, és ha akarják, akár három évre tagjai lehetnek a civilizációt pálmafákra meg napégette, homokos bícsre cserélő közösségnek, amelynek tagjai a neten döntenek saját sorsukról.
Vorovoro térképe (Tribewanted)
Nomád, Vadász, Harcos
A Fidzsi-szigeteki Köztársaság (helyiül: Matanitu ko Viti) 322 dél-csendes-óceáni szigeten fekszik, amelyek közül 110 lakott - összesen úgy egymillióan élnek itt. Az első lakosok délkelet-ázsiából érkeztek időszámításunk kezdete előtt kb. ezer évvel, aztán a 16. században megérkeztek az európaiak is.
A helyiek bonyolult hierarchikus törzsi rendszerben élnek, akinek van hozzá ereje, merüljön el a részletekben. A hatalmat tavaly decemberben katonai puccsal Commodore Josaia Voreqe Bainimarama ragadta magához, aztán átruházta az elnökséget Ratu Josefa Iloilóra, aki cserébe másnap kinevezte a parancsnokot miniszterelnöknek.
A Tribewanted helyszíne, Vorovoro a legnagyobb, a fővárosnak is helyet adó sziget, Viti Levu közelében található. A sziget neve a törzsfőnök, Tui Mali magyarázata szerint azt jelenti, hogy "darabokra törött", és egy a helyi legendákból ismert isteni hajótörésre utal.
Fidzsire mindenkinek önerőből kell eljutnia, ami néhány százezer forinttal megdobja ugyan a költségeket, de ha egyszer odaért valaki, nincs több gondja. A nemzetközi repülőtérről a szervezők repülővel, terepjáróval és hajóval viszik tovább a szigetre, amely rejtett faluval, titkos, csak sziklamászással vagy vízi úton megközelíthető stranddal és egyedülálló temetővel várja a törzstagokat. A helyi főnök, Tui Mali vállalta, hogy halászik a jövevényeknek, így az étel ingyen van, a Great Bure-nek nevezett szállást pedig már jó ideje építik Keene-ék.
Webokrácia?
Ez eddig nem sokkal több, mint egy hektikus hét vadidegenekkel egy isten háta mögötti szigeten - a Tribewanted újdonsága, hogy a törzs életét bármely tag befolyásolhatja anélkül, hogy a lábát betenné Vorovoróra. A fontos kérdések netes szavazásokon dőlnek el, így szavazott például a közösség arra, hogy a környezettudatos életmód jegyében komposztvécék épüljenek a szigeten. A Wired szakmagazin egyenesen webokráciának nevezi a Tribewantedot, és bár a projekt messze van attól az utópisztikus behálózott társadalomtól, amelyről a kiberpunk csillagai fantáziálni szoktak, tény, hogy a közvetlen demokrácia gyakorlásának egyik mintapéldája válhat a vorovorói minitársadalomból. (A törzstagoknak természetesen nem kötelező Vorovoróra utazniuk, ha nem akarnak; nyugodtan megkeseríthetik a törzstársak életét azzal, hogy otthonról szavaznak.)
Így telik a karácsony Vorovorón. Forrás: Tribewanted
Száznál bezár
A szervezők ötezer tagban határozták meg a törzs maximális létszámát, tavaly áprilistól mostanáig kicsivel több mint ezren jelentkeztek, ami azt jelenti, hogy négyezer hely még kiadó, de legalább negyedmillió dollárt máris beszedtek Keene-ék. A szigeten egyszerre csak százan tartózkodhatnak, tehát nem fordulhat elő, hogy Vorovoro betelik: aki menni akar, foglal magának időpontot. A szervezőknek mindehhez költségeik is vannak, a bérleti díjon felül foglalkoztatnak egy törzsi televízióst, aki közvetít Vorovoróról, egy törzsmenedzsert, egy törzs-utazási ügynököt, egy törzsközösségi tanácsadót, egy törzshangulat-felelőst és egy fitneszgurut is, nem beszélve Ulai Bayáról, aki a valódi törzsfőnök, Tui Mali unokaöccseként a helyiekkel való töretlen kapcsolatról hivatott gondoskodni.
És hogy kik lesznek ott? Az eddigi ezer jelentkező legalább 25 országból való, ránézésre a legtöbben angolok, amerikaiak és ausztrálok, úgy általában 20-30 évesek, bár vannak köztük jóval idősebbek is. A törzstagok - legalábbis saját bemutatkozásuk szerint - egytől egyig jófejek: kedvesek, nyitottak és kalandvágyók.
Itt van közülük néhány:
|