A Microsoft azért tünteti el a sikeres operációs rendszert a boltokból, hogy feljebb tornássza a Vista eladásait. Az XP utódja ugyanis nem váltotta be a cég hozzá fűzött reményeit. A tavaly januárban megjelent szoftver fogadtatása meglehetősen vegyes volt, az otthoni felhasználók pedig az új operációs rendszer kipróbálása után azon a véleményen voltak, hogy jó lesz nekik az XP is (a júzerek egy netes petícióban követelték az XP életciklusának meghosszabbítását, több mint kétszázezer aláírás gyűlt össze). Sőt, legutóbb az Intel is úgy döntött, hogy nem áll át Vistára. Nem csoda, hogy az eladási adatok is elmaradtak az elvárásoktól, ráadásul még az is kiderült, hogy a Vistával felszerelt gépek "Vista capable" matricájával csalt a Microsoft.
A Windows XP azonban mégsem hal ki teljesen. Mint azt a Microsoft június elején bejelentette, az Asus Eee-hez hasonló olcsó laptopokkal együtt 2010 júniusáig lehet forgalmazni az XP-t. A döntés csak a kis teljesítményű laptopokra vonatkozik (legfeljebb 1 gigabájt memória, 80 gigabájtos merevlemez, 1 gigahertzes processzor), ezek nagy részén ugyanis nem is futna a Vista, ráadásul a piaci szegmensen a nyílt forráskódú Linux elég erős pozícióban van.
Más laptopgyártók trükközéssel játsszák ki a Microsoft üzletpolitikáját. A HP, a Dell és a Lenovo idén áprilisban már jelezte, hogy élni fog a Vista Business és Ultimate verzióira bevezetett úgynevezett "downgrade" licenccel, ami a megengedi, hogy a gyártók XP-t telepítsenek gépeikre. Ez azt jelenti, hogy a felhasználó papíron Vistával felszerelt gépet kap, csak nem használja ki azt az opciót, hogy XP-ről az új operációs rendszerre váltson.
A Windows XP 2001 végén jelent meg, a legutolsó, harmadik javítócsomagja idén áprilisban jött ki (de már a kettessel együtt is stabil, jól használható operációs rendszer volt). Világszerte több mint 400 millió darabot adtak el belőle. A hivatalos teljes terméktámogatás 2009-ig tart, de részleges terméktámogatás egészen 2014-ig elérhető lesz az XP-hez.