Több kutatás is igazolta már a testmagasság és a dominanciára való hajlam közti összefüggéseket. A fizikai testfelépítésükből fakadóan domináns emberek könnyen válhatnak nagyhatalmú emberré, és ez csak részben köszönhető a képességeiknek. Mindez valószínűleg evolúciós maradvány, hiszen a civilizált társadalom előtti korban a testfelépítés és a magasság ösztönösen is erőt sugárzott. Az már inkább társadalmi jelenségnek nevezhető, hogy mindez a mai napig sem változott.
A Saint Louis-i Washington Egyetem kutatóinak kiindulópontja az volt, hogy a nagyhatalmú emberek többnyire magasak, ha pedig mégsem, akkor annak képzelik magukat. A kutatók szerint a hatalom befolyásolja a saját magunkról kialakított véleményt, mivel az ebből fakadó magabiztosság a pozitív önértékelés alapja. A kísérletek igazolták, hogy a hatalommal bíró alanyok minden körülmények között hajlamosak magasabbnak érezni magukat. Az alapállítás tehát igazolást nyert.
Noha a kísérlet során csak mesterséges helyzetben, virtuális környezetben vizsgálták az önkénteseket, gyanítható, hogy a modell a való életben is alkalmazható. A „tudd, hány kiló vagy” és a „fennhordja az orrát” szólások is arra utalnak, hogy a megszerzett hatalom és az önkép szoros kapcsolatban áll egymással - még akkor is, ha a kettő nem pontosan fedi egymást. Ha pedig a kutatások azt is igazolják, hogy a nagyvállalalatok vezérizgazgatóinak arcmérete és a cég sikeressége között kimutatható az összefüggés, a magasság és a hatalomvágy közti párhuzam akár természetesnek is mondható.
Rovataink a Facebookon