Van egy ország, ami homokot exportál Szaúd-Arábiába
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
Az a jó kereskedő, aki homokot tud eladni a sivatagban, tartja a mondás, és ennek alapján úgy tűnik, a világ legjobb kereskedőit Ausztráliában kell keresnünk, ahol néhány cég már évek óta ad el nagy tételben homokot Szaúd-Arábiának. A legnagyobb közel-keleti ország első blikkre aligha szorul rá a homokimportra, hiszen a területe 95%-át sivatag borítja, vagyis bő kétmillió négyzetkilométeren mása sincs, csak homok. Meg alatta olaj, ami persze nem elhanyagoladnó tényező.
De vajon hogyan győzték meg az ausztrálok a szaúdiakat, hogy vegyenek tőlük homokot, és mit tud az ausztrál homok, amit a szaúdi nem?
A titok a homokfúvás nevű ipari technológiában rejlik, amit az építőiparban használnak felületkezelésre és tisztításra. A lényege az, hogy nagy nyomású levegővel homokot fújnak az adott felületre, ami gyönyörűen lecsiszolja azt, és egyúttal el is távolít minden szennyeződést azzal, hogy tulajdonképpen leborotválja a felület legfelső rétegét. Na, erre a szaúdi homok nem jó, mert tele van szilícium-dioxiddal, ami port csinál, az meg eltömíti a gépek mechanikáját, belemegy a munkások tüdejébe és ott szilikózist okoz, rosszabb esetben tüdőrákot. Szaúd-Arábiában mostanában elég sok hitech építkezés zajlik, ahol homokfúvást használnak, ehhez pedig az ausztrálok látják el őket jó minőségű, kovamentes, olcsó homokkal a saját sivatagjukból.
Na és mi van még a sivatagban a homokon kívül? Úgy van: tevék. A világ 20 milliósra becsült tevepopulációjának jelentős része az Arab-félszigeten él, ennek ellenére Szaúd-Arábia külföldről vásárol tevéket, és az eddigiek fényében nem meglepő, hogy az egyik legfontosabb forrása szintén Ausztrália.
Nem éppen közismert tény, de Ausztráliában hatalmas, 700 ezer példányra becsült vad tevepopuláció él, a 19. században munkaállatként bevitt elődök leszármazottai. A tenyészet évi 8 százalékos ütemben gyarapodik, és egyre komolyabb gondokat okoz a helyi mezőgazdaságnak azzal, hogy felzabálják a haszonnövényeket, meg eleszik a legelőket a birkák és marhák elől. Az ausztrál kormány brutális teveirtással próbálja kézben tartani a helyzetet, és ha már úgyis van egy csomó döglött tevéjük, azt eladják olyan helyekre, ahol az emberek szeretik a tevehúst. Szaúd-Arábia pont ilyen, és az ő tevéik sok mindenre jók a terhek cipelésétől a lóversenyszerű teveversenyekig, de a húsuk nem túl finom. Ellentétben az ausztráliai vadtevével, amit 2002 óta exportálnak Szaúd-Arábiába, mindkét fél nagy megelégedésére.
Rovataink a Facebookon