A lomok utolsó útja
Mindennapi életünket átszővik azok a szolgáltatások, amelyeket az állam szervez meg számunkra, ilyen a szemétszállítás is. Ennek a részét képezi az évente egyszer esedékes lomtalanítás, amikor a használhatatlanná vagy feleslegessé vált nagyobb méretű tárgyainktól is megszabadulhatunk. Lomtalanítás alkalmával az utcákon szó szerint halomban állnak a törött bútorok, kopott dísztárgyak, ócska ablakkeretek és ezernyi más tárgy. Sokan nem szeretik a látványt, panaszkodnak, hogy még napokig kavarja a szél az utcán hagyott szemét „maradékát”, mások egyfajta nosztalgikus-édesbús hangulatot éreznek a félkarú mackók és kopott tömörfabútorok halmának látványától. Abban viszont mindenki egyetért, hogy a lomtalanításra, mint lakossági szolgáltatásra szükség van, elengedhetetlen része egy nagyváros életének. Nagyképes válogatásunkban a lomok utolsó útját mutatjuk be az utca aszfaltjától a szeméttelepig.
(Fotó: Budapesti Közművek/Horváth László)
Ha nem dohányzunk, ne is kezdjük el! Ha már dohányzunk, mihamarabb szokjunk le róla, hiszen már az első cigarettamentes naptóljelentősen csökkennek a dohányzáshoz köthető betegségek kockázatai, és a környezetünknek a dohányzással okozott károk. Ha ezt minden figyelmeztetés ellenére mégsem tesszük meg, akkor tájékozódjunk az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. Léteznek ugyanis olyan füstmentes alternatívák, amelyek a hagyományos dohánytermékekhez képest akár 70-95 százalékkal kevesebb károsanyagot bocsátanak ki, bár ennek az egészségkárosító hatással való összefüggésének vizsgálatára még hosszútávú kutatások szükségesek. Ilyen alternatíva a dohányt nem tartalmazó nikotinpárna, az e-cigaretta vagy a dohányhevítéses technológia. Azonban ezen füstmentes alternatívák sem veszélytelenek, hiszen tartalmaznak például nikotint, amely függőséget okozó anyag, valamint egyéb negatív hatásai mellett megemeli a szívfrekvenciát és a vérnyomást.
Így az a legjobb, ha egyáltalán nem fogyasztunk semmilyen dohány- vagy nikotin tartalmú terméket. Figyeljünk oda magunkra és a környezetünkre. Csökkentsük a személyes károsanyag-kibocsátásunkat azáltal, hogy kevesebbszer ülünk autóba, megfontoljuk mit vásárolunk meg és odafigyelünk arra, hogy minél füstmentesebben éljünk. Erre hívja fel a figyelmet az idén ősszel indult Füstmentes formába hozunk! kampány, amely során a szervezők igyekeznek olyan, mindennapokba beépíthető tippeket megosztani, amelyekkel sikerülhet kevesebb káros anyagot termelni, és közelebb kerülni egy füstmentes világhoz. Elég pár apró változtatás, és máris füstmentesebb világban élhetünk!
(Fotó: Budapesti Közművek/Horváth László)A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
A cikk a BKM Nonprofit Zrt. szakmai támogatásával készült.