Az MSZP-hívek fele beletörődött a vereségbe
További Belföld cikkek
- Feljelentik Gulyás Gergelyt és Lánszki Regő államtitkárt
- Szájer József: A politika bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam
- Tarjányi Péter: Nem gondolnám, hogy Oroszország a békére törekedne
- Milliárdokat érő luxusrepülő jelent meg Ferihegyen, elindultak a találgatások
- Egy testvérpár különös közéleti összefonódásai – Kicsoda Magyar Péter öccse?
A baloldal egyszer a Fidesz kétharmados többségétől, máskor pedig a Jobbikkal közös kormányzásától óvja szavazótáborát, miközben a választópolgárok magabiztosan állítják, hogy a Fidesz-KDNP önálló kormányzása következik - olvasható a jelentésben. A megkérdezettek 58 százaléka számít erre és csak 33 százalékuk kételkedik. Az MSZP és a Jobbik táborának fele is úgy gondolja, hogy pártjuk a következő ciklusban ellenzéki szerepet tölt majd be.
A felmérésből kiderül, hogy a szavazók a "kormányváltásnál többet" várnak, 70 százalékuk más gazdaságpolitikára számít ugyanis a mostanihoz képest. Azt, hogy nem lesz különbség a kormányok között, csak minden ötödik válaszadó gondolja.
A szocialista szavazók 2/3-a helyesli az IMF-hitelt
Gazdaságpolitikai fordulatot egyébként a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) való kapcsolatban is várnak a szavazók. A Nézőpont Intézet ezt azzal indokolja, hogy az első Orbán-kormány idején jelképes erővel bírt, amikor Magyarország visszafizette utolsó világbanki adósságát, és így mentesült a szervezet gazdaságpolitikai előírásai alól.
Az elmúlt évben felvett IMF-hitel azonban megint a kötöttségeket állítja vissza. A megkérdezettek 53 százaléka szerint nem volt jó ötlet belevágni ebbe, és csak egyharmaduk támogatja. A kölcsönt az MSZP-tábor kétharmada helyesli, a Fidesz-tábor kétharmada pedig elutasítja. Különbségek vannak az életkort illetően is: a 29 év alattiak, vagyis a majdani visszafizetéssel terhelt nemzedék 61 százaléka ellenzi a hitelt, a 60 év felettiek 44 százaléka pedig megértő.
A választópolgárok többsége ellenzi a sukorói kaszinó-beruházást, és csak alig 20 százalékuk támogatja. A meggyőződéseket a pártszimpátia sem írja felül: az MSZP-sek 51, a fideszesek 68, a jobbikosok 67 százaléka ellenzi a projektet.
Három százalékpont az MSZP és a Jobbik között
A pártok támogatottságában nem volt érdemi elmozdulás az augusztusban mért értékekhez képest. A teljes lakosság körében a Fidesz 38, az MSZP 10, a Jobbik pedig 7 százalékon áll. A Nézőpont Intézet szerint ha most vasárnap lennének a választások, akkor hárompárti parlament alakulna, illetve a KDNP-vel együtt négy.
Az aktív szavazók 52 százaléka a Fideszre, 11 százaléka az MSZP-re, nyolc százaléka pedig a Jobbikra voksolna. A többi aktív szavazó jelenleg esélytelen kispártokat támogat, bizonytalan vagy rejtőzködő választó.
A többség nem hiszi, hogy a Gyurcsány-korszak véget ért, a megkérdezettek 56 százaléka szerint a volt miniszterelnök még mindig befolyásolja a kormányt. Erről az MSZP-tábor 38, míg a Fidesz-tábor 71 százaléka vélekedik így.