Egy óra alatt megoldható az ügynökkérdés
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
Az első körben valamennyi résztvevő egyetértett, hogy az ügynökkérdés rendezése Magyarország egyik legfontosabb politikai adóssága.
Büntetni vagy felejteni?
Hack Péter büntetőjogász idézte Samuel Huntington amerikai politikatudóst, aki szerint a nagy morális dilemma az, hogy a diktatúrából a demokráciába történő átalakulás után üldözni és büntetni kell-e a diktatúra kiszolgálóit, vagy megbocsátani nekik és elfelejteni a bűnöket. Hack szerint az igazi gondot az jelenti, ha az történik, ami Magyarországon: nem döntjük el a kérdést, így nem is büntetünk, de a bűnöket sem felejtjük el.
Lánczi András politológus egyebek mellett arról beszélt, hogy az ügynökkérdés a szuverenitást is érinti. Az ugyanis szerinte kívül van a népakarat ellenőrzésén, az állampolgárnak nincs rá befolyása, így a 22 éve tartó rendezetlensége sérti a népszuverenitás elvét. A történész Ungváry Krisztián hazugnak és aljasnak nevezte az ügynökügy jelenlegi szabályozását, amit a múlt feltárására alkalmatlannak, és az igazságérzetet sértőnek nevezett. A helyzet tarthatatlanságára utalva emlékeztetett rá, hogy ügynökkel szemben Magyarországon még soha senki nem nyert pert.
Családi elfojtások
Kutrucz Katalin, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgató-helyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy nem lehet jövőt építeni, amíg egy nép nincs tisztában a múltjával, és hogy a megismerést a jogi rendezetlenség mellett az érdeklődés hiánya, a múltat elhallgató családok elfojtása is akadályozza. Kutrucz szerint jellemző, hogy minden száz 1956 után leültetett ember közül saját felmérése szerint csak 9 kérte ki az aktáját a hivataltól.
A hatályos 2003-as törvény ügynökdefiníciója kapcsán Rétvári Bence államtitkár arról beszélt, hogy szerinte a rendszert a feje tetejéről a talpára kéne állítani: szerinte az a fontos, hogy kiderüljön, kik voltak a fő haszonélvezők, az ágazati kiskirályok, a kommunista államhatalom valódi birtokosai, és csak ha mindez már kellően fel van tárva, akkor következhetnek a "kommunista tápláléklánc" legalján álló ügynökök.
A diktatúra titkainak megőrzése
Erre mondta azt Hack Péter, hogy úgy tűnik, a kérdés megint az, hogy a politika milyen érvekkel tudja elhalasztani a szembenézést. A jogállam szerinte a diktatúra bukása után 22 évvel még mindig óriási erőfeszítéseket tesz a diktatúra titkainak megőrzésére.
Hack úgy látja, hogy az ügynökkérdés rendezésével vagy rendezetlenségével az állam a polgárainak valójában nem a múltról, hanem a jövőről üzen. Vagy azt, hogy a diktatúrákkal való együttműködésért egyszer fizetni kell, ezért jól gondolják meg, mit tesznek, vagy azt – és ez Magyarországon a jellemző tapasztalat – hogy nem biztos hogy rossz üzlet egy diktatórikus rezsimmel bizniszelni, mert elkerülhető a felelősségre vonás.
Demokrácia vagy igazság?
Ungváry arra emlékeztetett, hogy a történészek már feltárták, hogyan működött és miket követett el az állampárt. Szerinte a magyarországi politikai közszereplők visszaélnek az ügynöküggyel, ami rombolja a demokráciába vetet hitet és azokat a politikai eszméket, amiket a pártok a zászlajaikra tűznek. Meddig tartható fenn, hogy az igazság és a demokrácia szemben áll? – tette fel a kérdést, mert mint mondta, szerinte örökké nem.
Kutrucz Katalin a jelenlegi szabályozás közismert anomáliáját, az ügynökök neve és tevékenysége nyilvánosságra hozatalának korlátait kifogásolta, ugyanis az csak akkor megengedett, ha közszereplőről van szó, és ez a korlát valójában kiskapuként funkcionál. Ungváry az iratnyilvánosság mellett a történeti levéltárban őrzött iratok hiányosságait is problémának nevezte, ugyanis az átadás és a titkosítás fölötti valódi civil kontroll az ilyen-olyan bizottságok felállítása ellenére sohasem valósult meg teljesen.
Rétvári Bence arra a kérdésre, hogy lesz-e valódi változás, az Alaptörvény átmeneti rendelkezéseit idézte, ami a volt állampárti vezetőket közszereplőnek nevezi. Rétvári szerint a májusban benyújtandó törvény alapján felálló Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) és a mögötte lévő hivatali apparátus megnyugtatóan rendezi majd a kérdést. Az áldozatok információs kárpótlásával kapcsolatos politikai felelősséget az első demokratikusan választott miniszterelnök, Antall József híres idézetével ütötte el: "tetszettek volna forradalmat csinálni".
Elég lenne egy óra
Ungvári Krisztián ekkor nekiszegezte a kérdést, hogy Rétvári megfelelőnek tartja-e a jelenlegi szabályozást, változtat-e majd az ügy kezelésén a NEB. Az államtitkár erre közölte, hogy van amit nem, és van amit meg kell változtatni, de konkrétumokba nem bocsátkozott.
Erre reagálta azt Hack, hogy a politika 22 éve arra tesz erőfeszítést, hogy elmondhassa, tett valamit, ám valójában csak halogatja a megoldást, és most is pontosan ez történik. Érthetetlennek nevezte, hogy a Rétvári által elmondottak miért előfeltételei az ügynökügy megoldásának, azaz hogy az ügynökök névsora éppúgy megismerhető legyen, mint a munkásőröké vagy a párttagoké. Emlékeztetett rá, hogy a régióban már mindenhol nagyobb e területen a nyilvánosság, mint nálunk.
Szerinte egy óra alatt írni lehetne olyan jogszabályt, ami megnyugtatóan rendezi a kérdést. "Sokkal jelentősebb dolgokat oldott meg ez a kormány sokkal rövidebb idő alatt", mondta Hack, mert a kérdés nem az, hogy lehet-e, hanem hogy akarja-e a politika törleszteni ezt az adósságot.