Fonalka újra nyerni próbál Nagydoboson
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Összeférhetetlenség miatt lemondott budakalászi képviselői posztjáról a fideszes Mányai Zoltán, amikor kormányzati internetes kommunikációért felelős helyettes államtitkár és a kormany.hu főszerkesztője lett. Az ő megüresedett képviselői helyének betöltésére írtak ki időközi választást Budakalászon vasárnapra. Az egyes számú egyéni választókerület képviselői helyéért öt jelölt indul. Fideszes most nincs köztük. A szavazásra jogosultak száma 1100 körül van.
Budakalászon alig rúg labdába MSZP-s
Az öt jelölt egyike Szigeti Ferencné, aki a Budakalászi Nemzeti Fórum jelöltjeként 2010-ben is indult, és a szavazatok 31,68 százalékát megszerezve lett második Mányai mögött. Szigetiné mellett indul most a tisztségért Máté István, a Budakalászi Baráti Kör jelöltje, Nógrádi Zoltán, a Budakalászért Védegylet jelöltje, aki a kompenzációs listáról a 2010-ben felálló testületben is helyet szerzett, valamint az MSZP-s Márton András és a jobbikos Pál Béla.
Márton András a 2006-os választásokon is indult egyéniben ebben a választókerületben MSZP-SZDSZ-színekben. Egyetlen szavazatot sikerült szereznie. Végül két párttársával együtt kompenzációs listáról jutott be. Most viszont a budakalászi képviselő-testületben egyetlen MSZP-s politikus sincs. Így volt ez az 1998-as és a 2002-es választások után is. Budakalászon egyébként tavaly is volt egy időközi választás a harmadik számú egyéni választókerületben, azt Hantos István nyerte meg a Budakalászért Védegylettől.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nagydoboson a képviselők és a polgármester közti konfliktus annyira kiéleződött szeptemberre, hogy végül a testület feloszlatta magát. "A különböző politikai hovatartozású testület egy emberként mondta ki a szeptember 20-ai ülésen: a jelenlegi formában elképzelhetetlen a folytatás, legyenek új választások", írta a történtekről a szon.hu.
Fonalka újra indul
Az 1606 választásra jogosult nagydobosi lakos három polgármester-jelölt közül választhat. Az egyik az eddigi polgármester, a független Fonalka István Sándor, aki 2002 és 2006 is betöltötte ezt a posztot. Az ő egyik kihívója a szintén függetlenként induló Kovács Gábor, a harmadik jelölt pedig Ferenczi Zoltán, aki jobbikos politikusként jutott a képviselő-testületbe 2010-ben. Balogh József, aki független polgármester-jelöltként megnyerte a '98-as választást, és 2006-ban is legyőzte Fonalkát, most nem indul.
Nagydoboson 2010-ben a szavazatok 43,5 százalékával nyert Fonalka. A második akkor a Fidesz-KDNP jelöltje, Giczeiné Képiró Éva lett 32,51 százalékkal. Ferenczi akkor a harmadik helyen végzett 21,63 százalékkal.
A jegyző korábbi tájékoztatása szerint az önkormányzati testület hat képviselői helyére harminc jelölt pályázik, közülük hárman az MSZP színeiben indulnak, a többiek függetlenként. A faluban '98-ban még csak függetlenek kerültek a testületbe, 2002-ben hat függetlenre három MSZP-s jutott, 2006-ban két fideszes, három MSZP-s és négy független képviselőt választottak meg. A 2010-es testület a jobbikos Ferenczi mellett öt független képviselőből állt.
Darvas és Orgovány is választ
Vasárnap lemondás miatt polgármestert választ a hajdú-bihari Darvas és a Bács-Kiskun megyei Orgovány is. 2010-ben mindkét településen csak független jelöltek indultak. Darvason akkor Máté József nyert 157 érvényes szavazattal, 54,9 százalékos aránnyal, Orgoványon pedig Maszlik István 721 érvényes szavazattal, 56,91 százalékkal. Orgoványon ketten indulnak vasárnap a posztért. A Fidesz-KDNP jelöltje, Lóczi Boglárka alpolgármester és a független Utasi Péter István között fog eldőlni az időközi választás. Utasi most önkormányzati képviselő.
Az időközi önkormányzati választások eredményeinek sokan szeretnek országos jelentőséget tulajdonítani, pedig a legtöbbször nem jeleznek semmit a helyi viszonyokon kívül. Az MSZP is korán örült, amikor a Fidesz szeptemberben Dunaföldváron elbukta az időközi választást. Akkor az MSZP Tolna megyei elnökhelyettese, Horváth Zsolt függetlenként indulva győzte le 57-43 százalékos arányban a Fidesz jelöltjét. Egy héttel később Varga Gyula már MSZP-s színekben indulva verte meg a fideszes jelöltet a soproni időközi képviselő-választáson. A soproni sikert Mesterházy Attila, az MSZP elnöke lélektanilag fontos győzelemnek nevezte, szerinte azt bizonyította, hogy egy jó jelölttel és egy reális programmal legyőzhető a Fidesz.
Október 28-án aztán fordult a kocka. Aznap három időközi választást is tartottak. Dabason a Fidesz jelöltje nagy fölénnyel, Baján valamivel szorosabb versenyben nyert, Tiszavasváriban pedig maradt a jobbikos polgármester, az MSZP pedig leszerepelt. Ezután Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke kiállhatott sajtótájékoztatót tartani arról, hogy semmiféle politikai trendváltás nem történt az országban.
A novemberi szamosszegi időközi választást is a Fidesz nyerte. Múlt vasárnap hat településen tartottak választást. Ebből öt helyen, Szilsárkányban, Pácinban, Tárkányban, Vámosszabadiban és Kardoskúton független jelölt nyert, Kosdon pedig jobbikos. Az eredmények nyilvánosságra hozatala után a Demokratikus Koalíció közleményt adott ki, amiben azt írták, hogy Pácin és Vámosszabadi független indulója valójában a DK támogatottja volt.