Az LMP kettészakadását a frakció sem élte túl, így hétfőn már eggyel kevesebben reagálhatnak Orbán Viktor idénynyitó felszólalására, amelyen az EU-csúcson elért eredményeiről számol majd be. Már az első nap elfogadhatják az új polgári törvénykönyvet, kedden pedig már a 2013-as költségvetés is módosulhat, pedig még csak 42 nap telt el az évből.
A szabályokat nem lehet elégszer elismételni, tehát a miniszterelnöki felszólalásnál az a szabály, hogy ha húsz percnél rövidebben beszél, akkor a frakciók - amiből már csak négy van - öt-öt percben, ha annál hosszabban, akkor 8-8 percben reagálhatnak. Ezekre a reakciókra aztán a miniszterelnök egyben válaszolhat. A tapasztalatok szerint Orbán kb. ugyanannyi időt szokott szánni a viszontválaszra, mint magára a beszédre.
Új lendületet adott a téli szünet a parlamenti pártoknak, a szocialisták például egyből az ország legjobban hadaró politikusát, Gúr Nándort bízták meg mai vezérszónoklatukkal. A jobbikos Dúró Dóra a cigányokról, Rogán Antal pedig a rezsicsökkentésről beszél. De minannyiuknál aktuálisabb témát talált magának Semjén Zsolt, aki a pápa lemondásának napján a milánói ediktumra emlékezik.
A tavasz első interpellálója, a szocialista Nyakó István egyből forradalmi hangulatot teremt. Petőfi szavait idézve üzeni a kormánynak, hogy "még kér a nép". "Egyesek vetnek, mások aratnak" - folytatja a sort a jobbikos Szilágyi György, amivel végére is érünk az első körös ellenzéki interpellációknak, mert már csak két ellenzéki pártnak van parlamenti frakciója. Az első kört a kormánypárti öninterpelláció, ezúttal Zsigó Roberté zárja.
A második kört a szocialista Simon Gábor nyitja, akit az érdekel, hogy Lyukóbánya-e Miskolc ékszerdoboza. A jobbikos Z. Kárpát Dániel tempósabb államosítást követel, majd a DK-s független, a születésnapos Vadai Ágnes húzza elő a kalapból a magyar politikai retorika alig elcsépelt klasszikusát az üléspontról és az álláspontról. Ezután kész felüdülés lesz a szocialista Horváth András Tibort hallgatni a móri kórházról.
Nincs parlamenti hétkezdet azonnali kérdés nélkül - illetve volt már olyan, hogy volt, de ez most nem olyan. És bár a miniszterelnök a parlamentben lesz, valószínűbbnek tűnik, hogy nem fog ezekre válaszolni. Már csak azért sem, mert egyelőre még nem is kell neki. A decemberben feltett kérdések felett már eljárt az idő, az újak feltevése óta pedig még nem telt el négy ülés.
Fél egyig nem nyújtotta be a hivatalos levelet feloszlásáról és nyolc tagja kilépéséről az LMP parlamenti frakciója. A frakció egyik tagjától úgy tudjuk, ma már nem is fogják ezt megtenni, így ma még van frakciójuk. Azaz Schiffer András is frakcióvezető még, vagyis reagálhat Orbán Viktor felszólalására.
de még Vona Gábor is kezet fogott Farkas Flóriánnal a parlamenti liftben!
hogy tavasszal pontosan kezdődjenek az ülések. Nem is ez történt, egykor, a hivatalos kezdés időpontjában Kövér László még csak a helyén se volt. A fideszes és kereszténydemokrata képviselők már szép számban vannak a teremben, az ellenzéki padsorok foghíjasak.
Hétfőn fogadja el az Országgyűlés az új polgári törvénykönyvet. A Ptk. a legnagyobb és legátfogóbb jogszabály, mely az összes vagyoni és személyes viszony szabályozásának az alapja.
Kövér házelnök minden ünnepélyesség nélkül megnyitotta a tavaszi ülésszakot, majd bejelentette, hogy minden képviselő leadta a vagyonnyilatkozatát. Aztán átadta a szót a miniszterelnöknek.
Orbán Viktor a múlt heti EU-csúcsról számol be napirend előtt a képviselőkenk. Ez alkotmányos kötelezettsége is. "Fontos döntések születtek a múlt héten Brüsszelben, hosszú és nehéz tárgyalások után" - mondta. Magyarország "a lehető legkedvezőbb pozícióba került" a politikai és gazdasági sakktáblán, mert mára már a világ is megszokhatta, hogy "a magyarok kiállnak magukért".
Orbán szerint máig él az önfeladó alkalmazkodás reflexe, ezért szokatlan lehet a siker. "Mindenkinek megadjuk, de mindenkitől el is várjuk a tiszteletet" - jellemezte ezzel szemben saját tárgyalási technikáját, amivel szerinte 2004-es csatlakozásunk óta nem látott sikert ért el. "Magyarország a tekintélyes második helyet érte el Európában az egy főre jutó uniós pénzek tekintetében" - mondta. 660 ezerről 712 ezerre nőtt az egy főre jutó éves támogatás. Mindezt úgy sikerült elérni, hogy az EU költségvetése amúgy csökkent.
"Vitathatatlan tény", hogy Magyarország több pénzt kap az EU-tól, mint amennyit befizet, mondta a miniszterelnök. És még az áfa visszaigénylés lehetősége is megmarad, ami százmilliárdos nagyságrendű megtakarítást jelent a költségvetésnek. Emellett elérték, hogy a négy, elmaradott magyarországi régió támogatása nem csökkent, és ezek külön támogatásban részesülnek.
Magyarország számára a mezőgazdaság kitörési pont, mondta Orbán, aki szerint ezért is fontos, hogy a franciákkal, a lengyelekkel és a románokkal közösen megvédtük az agrártámogatásokat. Sikerként értékelte még azt a külön támogatást, amit azok az országok kaphatnak, ahol a pályakezdő munkanélküliek aránya eléri a 25 százalékot.
De még nincs itt az ideje a hátradőlésnek, amit most Brüsszelben kiharcoltunk, az csak egy lehetőség, egy lehívható keret, mondta Orbán. A támogatások hatvan százalékát szerinte beruházásokra, új munkahelyek teremtésére kell fordítani.
A címre kattintva a Haza és Haladás Alapítvány értékelése olvasható a brüsszeli eredményről, szerintük ez csak részsiker és bűvészkedés a számokkal.
"Csak annak van becsülete, aki akár konfliktusok árán is, de kiáll a becsületéért" - vonta le a tanulságot Orbán Viktor. Szerinte a mostani siker bizonyítja, hogy ez a helyes út, "Magyarország csak azért járt jól, mert kiállt magáért". A másik tanulság, hogy a sikerekhez szövetségesekre van szükség. "Magyarországnak sikerült szövetségeseket találni, és egy egyedülálló regionális összefogás keretében teljesíteni követeléseit" - mondta rövid beszédében, amit köszönetnyilvánítással zárt. A beszéd tíz perces se volt, a frakciók 5-5 percben reagálhatnak.
Elsőként a szocialisták elnöke, Mesterházy Attila reagált. "Ön pontosan fogalmazott, pontosan annyit ért el, amennyit ezzel a konfrontációval elérhetett" - mondta. Szerinte a siker csak úgy jön ki, hogy most már 293 forint egy euró, és 115 ezerrel kevesebben élnek Magyarországon, így jön ki forintban a jobb arány. Mert valójában 25 milliárdról 20,4 milliárd euróra csökkent a Magyarországnak jutó támogatás. "Abban igaza van a miniszterelnöknek, hogy lehetett volna még rosszabb a helyzet. Az mindenképpen öröm, hogy azon sikerült javítani" - mondta.
A szocialista elnök amiatt aggódik, hogy az európai költségvetést még az Európai Parlamentnek is jóvá kéne hagynia, ezért azt kérte, hogy hívják haza a magyar EP-képviselőket, és készítsék fel őket a vitára. Arról is beszélt, hogy hatékonyabban és gyorsabban kell elkölteni az uniós pénzeket, lehetőleg úgy, hogy ne a Közgépnek adják oda. Emellett kíváncsi volna még az E.on gázüzletágának a felvásárlására, és az Orbán-Putyin találkozó részleteire is.
A még létező LMP-frakció nevében Schiffer András reagált, első körben Mesterházy mondataira. "Az, hogy a Közgép nyeri a pályázatokat, nem lassítja, hanem gyorsítja a pénzek lehívását" - mondta. Aztán már Orbán mondandóját minősítette a szokásos trükközésnek, és ő is a 25,7-20,4 milliárd euró közti különbséget pécézte ki. A különbözetet növekedésnek hívni szerinte furcsa észjárásra utalt. Ő is beszélt a forint gyengüléséről. "Ahhoz, hogy igaz legyen, amit most elmondott, az kéne, hogy a következő években 787 ezerrel csökkenjen a Magyarországon élő állampolgárok száma" - mondta. Szerinte persze lehet, hogy ez a cél, legalábbis a felsőoktatási reformból ezt olvasta ki.
"Hiába mondja azt, hogy Magyarországnak erős az érdekérvényesítése, ha nem ezt látjuk" - mondta Schiffer, aki szerint meg kellene vizsgálni, hogy célt ért-e a kohéziós alap. Ez szerinte ugyanis ahelyett, hogy csökkentette volna, inkább csak növelte a különbségeket a centrum és a periféria országai között. Az agrártámogatások megtartásával sem feltétlenül elégedett. Szerinte az a kérdés, hogy a támogatások a fideszes oligarchákat, vagy a helyi gazdákat gazdagítják majd. Az is érdekli, hogy a munkahelyteremtésre szánt pénzeket a közfoglalkoztatásra, vagy a képzésre fordítják. Hogy az uniós pénzből díszburkolatra és termálfürdőre költenek, vagy valós beruházásokra.
A Jobbik elnöke is Mesterházy Attila felszólalására reagált elsőként, és még bajnaizott is egyet. "Önöknek számon kérni senkit sincs joga, önöknek az is megtiszteltetés, hogy itt ülhetnek csendben" - mondta. Orbán felszólalására reagálva azt mondta, álvitának tartja, hogy sikeres volt-e Orbán, vagy sem. A forintárfolyam mellett viszont ő sem tudott elmenni. "Ez olyan, mintha valaki zombikkal próbálná promótálni a szépségszalonját" - mondta. De nem akart a számokon lovagolni, szerinte az ország megértené azt is, hogy válságban kevesebb pénz jut. "Ha úgy tette volna fel a kérdést, hogy elérte azt, amit el lehetett érni, én ellenzéki frakcióvezetőként is azt mondanám, hogy igen. Elérte, hogy Magyarországot nem fölakasztják, hanem főbe lövik az EU-ban, mert ennyi a mozgásterünk" - mondta, majd az EU haldoklásáról beszélt.
"Mi jelzi objektíven az EU-val folytatott magyar tárgyalások sikerét? Nem az, hogy papíron mennyi pénzt kapunk, hanem hogy mennyivel kapunk többet, mint amennyit befizetünk" - mondta Rogán. Magyarország nettó kedvezményezett. A következő hétéves ciklusban kedvezőbb a különbözet, 24 milliárd euróról 25 milliárdra nőtt. Ez szerinte igazán kellemetlen lehet a Jobbiknak, ami azt próbálja bizonyítani, hogy nem éri meg EU-tagnak lenni, miközben megéri. Aztán megismételte Orbán szavait arról, hogy az önfeladásnál hatékonyabb módszer volt a nemzeti érdek határozott képviselete.
Utolsóként a kereszténydemokraták reagáltak, közülük is a frakcióvezető, Harrach Péter. Ő összefoglalta, hogy mit hallottunk az elmúlt fél órában. Új elemként a deviáns jelenségek elszaporodásáról és támogatásáról beszélt, ezeket okolva a társadalmi válságért, ami szerinte az EU-t tépázza. Majd a keleti nyitásra terelte a szót a török államfő magyarországi, és Orbán Vitkor oroszországi látogatására célozva. De még a szaúd-arábiai felsőoktatási miniszter látogatásáról is szólt. És még a rezsicsökkentést is szóba tudta hozni, mondjuk azzal az egyszerű módszerrel, hogy elkezdett beszélni róla.
A miniszterelnök hörgésszerű sóhajjal állt fel választ adni a frakcióvezetők felvetéseire. Mesterházy Attila fölvetéseire például csak és kizárólag udvariasságból válaszolt. "Annyit szeretnék kérni önöktől, hogy a szezont ne keverjék össze a fazonnal. Ha matematikai problémák adódnak, akkor nézzék meg, hogy az Európai Unió polgárai egy főre jutva mennyi támogatást kapnak, és ebben a rangsorban hol állnak a magyarok" - mondta Orbán. Azt is megtudtuk tőle, hogy péntek hajnalban egy ideig az első helyen álltunk, de a litvánok beelőztek. Ezt Orbán nem bánja, mert ők szovjet elnyomás alatt éltek.
Orbán azt szeretné, hogy a magyar EP-képviselők védjék meg ezt a költségvetést, ha pedig javulhat, "azt ne akadályozzák meg". Azt is mondta, hogy van olyan szocialista EP-képviselő, aki azt mondta, hogy szívesebben képviselné Luxemburgot, mint Magyarországot. Az E.on felvásárlására és az orosz gázszállításokra vonatkozó javaslat a ház előtt van, a képviselők megtárgyalhatják, mondta Orbán. Ő így hozta be beszédébe a rezsicsökkentést. Az E.on megvásárlása szerinte a nemzeti szuverenitás ügye, mert eddig egy német cég és az orosz állam állapodott meg a magyarországi gázszállításokról.
Orbán a paksi kérdésre is reagált. Egy 2009-ben, a szocialisták kezdeményezésére elfogadott határozatra hivatkozott, amely felhatalmazta a kormányt arra, hogy tárgyalásokat kezdeményezzenek a paksi atomerőmű bővítésére. "Nézem, [koppint a kezével] hát Mesterházy Attila is megszavazta" - mondta erről. Az erőmű bővítésére nemzetközi tendert írnak ki, Paks maga pedig száz százalékig állami tulajdonban marad.
Schiffer András (LMP) kritikái közül a támogatás összegének csökkenésére nem is kívánt reagálni, csak az agrártámogatás kérdésére. Szerinte a támogatás oda kerül, ahol ténylegesen is művelik a földet. Az EU-s pénzeket csak korlátozottan lehet közfoglalkoztatásra használni, még ha Orbán mást is szeretne. A miniszterelnök nem érti, hogy Schiffer negatív fejleményként beszél a közfoglalkoztatásról, mert szerinte innen már csak egy lépés, hogy azt sértegessék, aki közfoglalkoztatásból él. Majd arról beszélt, hogy amíg a piac nem tud munkát adni, addig a kormány közmunkát fog adni.
Orbán beszélt még a Svájcba menekített vagyonok felderítéséről is, majd rátért Vona Gábor felvetéseire. "Értem én, amit ő mond arról, hogy nincs szükség kommunikációs trükkökre. Egyetértek önnel, a magyar kormány eredményei nem érdemelnek semmilyen kommunikációs trükköt" - mondta, majd arról beszélt, hogy nem is trükköznek, csak az igazságot mondják el. Ennek lényege, hogy a következő hétéves ciklusban több pénzt kapunk vissza az EU költségvetéséből a befizetéseinkhez képest, mint a mostani hétéves ciklusban. Számításai szerint Magyarország rosszul járna, ha kilépne az EU-ból. "A következő hét évben népszavazást tartani az EU-tagságról nem ésszerű politikai pozíció" - mondta.