a gázimportról nem volt szó, agrárkérdésekről viszont igen.
Itt építenek a világon atomerőműveket. Lehet keresgélni.
A Roszatom nálunk olcsóbban vállalta az építést, mint Finnországban.
Lázár szerint 5,6 százalék mellett vehetnénk fel piaci hitelt. Az orosz ajánlat ehhez képest rendkívül kedvező, az elmúlt 40 év legjobb üzlete lesz.
Az orosz állam képes egyedül arra, hogy piaci kamat alatt biztosítson hitelt. Euroalapon 32 évre fel sem tudtunk volna hitelt venni. Arról még mindig nem volt szó, hogy vajon Oroszországnak vajon miért éri meg az üzlet.
utasítja vissza Mesterházy Attila tegnapi indítványát, hiszen már a legközelebbi parlamenti ülésen tárgyalják a szerződést.
Giró-Szász András veszi át a mikrofont.
Legalábbis a Magyar Nemzet Stier Gáborja tegnap halálkomolyan ezzel érvelt:
Jó három éve volt, amikor a Valdaj Klub ülésén Vlagyimir Putyin csak úgy jobbra nézve, s a szemével csippentve annyit mondott, hogy minden rendben lesz. Beszélt az energetikai együttműködésről, Paksról, és sok minden másról. Arról, hogy Magyarország ebből csak nyerni fog. Néztem a szemébe, s láttam, hogy mindezt őszintén gondolja, s Magyarország ebből igazán nyerhet...
szembesítik a kormányt Orbán nálunk is idézett kirohanásával az orosz tárgyalásokkal. Nos hát azért, mert a kormánynak akkor nem volt felhatalmazása, ráadásul Gyurcsányék titokban tárgyaltak. 2009-ben azonban a parlamenti határozat megfelelő jogalapot teremtett, a kormány pedig többször is tájékoztatta a T. Házat.
Az államtitkár energikusan veszi vissza a szót, és energikusan mismásolja el azt a kérdést, hogy - a Fidesz korábbi szándéka szerint - népszavazás döntsön a paksi atomerőmű bővítéséről.
Lázár megismétli korábbi bonmotját:
Ez egy érdekházasság, amiben a felek örömet is találnak.
Ebben a kapcsolatban "még sok élvezet lehet", hiszen a Keleti Nyitásnak köszönhetően általánosságban is sokat javult a viszony.
A sokat idézett 2009-es indoklásban szó szerint ez áll:
Az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény 7. §-ának (2) bekezdése szerint új nukleáris létesítmény létesítését előkészítő tevékenység megkezdéséhez, illetőleg meglévő atomerőmű további atomreaktort tartalmazó egységgel való bővítéséhez az Országgyűlés előzetes, elvi hozzájárulása szükséges. Az Országgyűlés elvi hozzájárulása csak az előkészítési tevékenység megkezdését jelenti.
Lázár János "nem cáfolja, de ne mis erősíti meg", hogy az államközi megállapodás útját a Rotschild-csoport, illetve a szintén neves Hengeler-Müller jogi tanácsadó cég egyengette.
A Wall Street Journal információi szerint a belső piaci biztosnak még rá kell bólintania az államközi szerződésnek. Lázár erre azt mondja, hogy egész napon át magyarázták neki a szerződést.
nevet jót Lázár az ezt firtató kérdésre. Szerinte ez a "világ legjobb és legátláthatóbb szerződése".
eladósítást tiltó szakaszát. A hitel nem egy összegben, hanem folyamatosan fog megjelenni, és úgy akarják ütemezni, hogy a magyar önerő a program utolsó szakaszában kerüljön bevetésre.
Orbán valójában nem igazán Paks miatt beszélt puccsról 2008-ban, hanem a Déli Áramlat gázvezetékről szóló megállapodás miatt. Ezért aligha a 2009-es, Paksról szóló országgyűlési határozat fordított a helyzeten, mint azt most állítják. Egyébként azóta az Ukrajnát elkerülő Déli Áramlat gázvezeték is élvezi a mostani kormány támogatását.
Lázár nem akarja elárulni azt, hogy konkrétan mekkora is lehet az orosz hitel kamata ,de sejteti, hogy 5 százalék körüli. Ez ugyanis még tárgyalás alapját képzi:
Ha nem akarnak ártani a hazájuknak, akkor hagyják, hogy a kormány nyugodt körülmények között folytassa le a hiteltárgyalást!
Hanem mindenkivel. Pedig gyakori megoldás, hogy az áram árába beépítik az építés költségeit és így évtizedek alatt az áram fogyasztói kifizetik az erőművet is. Ha viszont nem ezt teszik, az azt jelenti, hogy azok is fizetik majd az erőmű árát, akik egyébként nem használnak villamos energiát.
vág vissza Lázár egy kerek közhellyel, amikor szembesítik azzal, hogy számítások szerint az új erőműből származó áram nem lesz éppen Közép-Európa legolcsóbb energiája.
30-40 százalékkal lenne drágább az áram.
és ezt nemzetközi stressz-tesztek, és 2010-ben maga Bajnai Gordon is elismerte. Jól dolgoztak a kormányzati sajtófigyelők!
Igazán nem szeretnék célozgatni, de Simicska Lajos vállalata, a Közgép például december végén két olyan tenderen is nyert, amelyeket a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. írt ki. Így a Közgép építi 5,8 milliárdért a paksi Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójának legújabb fázisát, és egy 7,8 milliárdos földtani kutatás felszíni fázisában is részt vesznek a Mecsekben.
Ezt azzal bizonyítja, hogy az oroszok a fűtőanyagot nemcsak beszállítják, de az elhasznált elemeket el is szállítják.
Annak a folyamatnak a megvalósítása történik, amit 2009-ben a szocialista kormány terjesztett be - hangsúlyozza sokadszorra, de jogosan Giró-Szász.
A kormány azt a határozatot hajtja végre, amit a szocialisták 2009-ben benyújtottak, a parlament pedig elfogadott. Az előkészítést elvégezték, Lázár szerint a mostani megállapodás is az előkészítéshez tartozik. Ezt azonban jóvá kell még hagynia az Országgyűlésnek.
Apró intermezzo: Lázár cáfolja azt a spekulációt, hogy 2017-ben ő váltaná Orbánt a miniszterelnöki székben, aki pedig államfővé válna. Na, legalább ezt is megtudtuk.
hogy a beruházás 40 százalékát magyar vállalkozások végezhetik. Az oroszok ennél kisebb részvételt akartak.
a gázimportról nem volt szó, agrárkérdésekről viszont igen.
Lázártól azt kérdezték, nem számít-e tiltott állami támogatásnak, ha az erőmű árát nem építik be az áram árába. Lázár azt mondta, a kérdés nem butaság, de álláspontjuk szerint ez nem lehet az, ezzel az erővel az összes uniós támogatás tiltott állami támogatás lenne.