Elég határozottan kijelentette, hogy márpedig a módosítókat most is benyújthatták volna írásban a fideszesek, de mivel nem tették, azokat nem lehet elfogadni. Erre a hallgatóság tapsolni kezdett. Fürjes próbál tovább vitatkozni, mire egyre több beszólás jön a hallgatóságból, például, hogy "most már más világ van".
Óriási fölénnyel nyert Janiczak Dávid, Ózd jobbikos polgármestere, de a képviselő-testület többsége fideszes. Mindkét oldal nyilatkozataiból az derült ki, hogy nem lesz könnyű dolga Janiczaknak, ha teljesíteni szeretné a választási ígéreteit. Eljöttünk megnézni az első képviselő-testületi ülést: nincs se SZMSZ, se bizottsági névsor, Janiczakot vastaps, a fideszes képviselőket fújolás kísérte, mindkét fél a másikat hibáztatja a párbeszéd megszakadásáért.
Már megrendelte az árpádsávos zászlót, készül valóra váltani az ózdi szebb jövőről írt versét, de hogy pontosan hogyan, azt még nem tudja. Bízik a fideszesek jóindulatában, az ózdi feltalálókban, és abban, hogy a bűnözők majd maguktól elhagyják a várost. És sajnálja, hogy magyaráznia kell a különbséget cigányok és nem cigányok között. Janiczak Dáviddal, Ózd polgármesterével első megválasztása után, az első hivatalba költözése napján készítettünk interjút.
Magas részvételi arány mellett kétharmadhoz közeli győzelmet aratott Ózdon a megismételt polgármester-választáson a jobbikos Janiczak Dávid. Fideszes ellenfele, a régi polgármester október 12-én még csak 66 szavazattal kapott ki, ezúttal már több mint 5000-rel. Janiczakot vállára kapta az ünneplő tömeg, úgy vitték a Városházához.
Sűrű nap volt a megismételt polgármesterválasztás napja Ózdon, az egész város jött-ment, a jobbikosok szerint a Fidesz egész nap szállította a szavazókat a szavazóhelyiségekbe, sőt, ellenszolgáltatást is nyújt a szavazatokért. A Fidesz szerint azok kérték, hogy szállítsák őket. Mindenki kamerázott mindenkit, mindenki fotózott mindenkit, közben a részvételi eredmény rekord magas volt: kora délutánra már annyian elmentek szavazni, mint az előző választáson összesen. Erről készült helyszíni riportunkat itt tudja elolvasni.
A polgármester már november 27-én borús közleményt adott ki arról, hogy az elmúlt bő két hét során "Ózd vezetésének kiegyensúlyozott működésére" tett javaslatait a fideszes többsége kivétel nélkül mind "lesöpörte". Pénteken "Nehézségek" címmel jelent meg egy anyag a város honlapján, ez az ózdi tévének adott polgármesteri nyilatkozat alapján arról szól, hogy megakadtak az egyeztetések a helyi Fidesz-KDNP és Janiczak között.
Janiczak azt állította, hogy a fideszesek indokolatlanul növelni szeretnék a bizottsági tagok számát, ami negatívan érintené a város költségvetését. "Nem tágítottak attól, hogy az önkormányzat bizottsági struktúrája a helyi Fidesz által zsíros állásokba ültetni kívánt személyekre legyen szabva, azok kénye-kedve szerint kerüljön kialakításra" - írta. Janiczak azt is hozzátette, hogy el akarja törölni "a busás fizetéssel járó" városi tanácsnoki pozíciókat is, aminek szintén nem örülnek a fideszes képviselők.
A közlemény szerint Janiczak arra készül, hogy beleáll ebbe.
Senki ne várja tőlem tehát, hogy a korábbi kiváltságosok szűnni nem akaró pénzéhségét a legkisebb mértékben is kiszolgáljam. Szándékaim éppen ezzel ellentétesek!
- írta. A jobbikos helyzetjelentés azzal zárult, hogy folytassák most már a vitát tovább a nyilvánosság előtt, a mai testületi ülésen.
Janiczak egyébként azt is megjegyezte, hogy egy "szakértői stáb" közreműködésével elkezdődött már az "elszámoltatás", amit megígért, vizsgálják a korábbi "kétes ügyleteket", és az eredményekről folyamatosan tájékoztatják majd a város lakosságát és nyomozó hatóságokat is.
A helyi tévé megszólaltatta Fürjes Pált, a volt fideszes polgármestert, Janiczak vesztes ellenfelét is. Erről is megjelentettek egy anyagot a városi honlapon. Fürjes azt mondta, hogy a szervezeti és működési szabályzatról szóló terveknél merültek fel komolyabb véleménykülönbségek a fideszesek meg a polgármester között. Szerinte Janiczak az szmsz-t úgy próbálja átalakítani, hogy ne a képviselő-testület útján kelljen irányítani a várost, hanem kvázi teljhatalma legyen.
„Meghallgatjuk a javaslatokat, amelyben ha olyanok lesznek, amik a város érdekeit szolgálják, és a demokratikus rendszert nem rúgják fel, akkor el fogjuk tudni fogadni. Amennyiben nem, akkor ragaszkodunk a kialakult rendszerhez. Tehát a képviselő-testület munkájának szervezése, irányítása a feladata a polgármesternek,
nem kiskirály módjára kell viselkedni
- nyilatkozta Fürjes. Szerinte egyébként a bizottságokról és a tanácsnokokról sikerült megegyezni.
A város honlapja nem árasztotta el információkkal a lakosságot arról, mi várható. A ma három órakor kezdődő ülés napirendjének délelőtt háromnegyed tizenegykor még nyoma sem volt itt, az előterjesztéseket pedig végképp hiába kereshették az ózdiak. Az utolsó ülés, amelynek megtaláltuk az előterjesztéseit, a szeptember 25-i volt. Azóta egyébként az október 12-én megválasztott képviselő-testület egy alakuló ülést tartott már. A képviselők október 29-én tették le az esküt, ezzel nem kellett megvárni a megismételt polgármester-választást.
14 tagú az ózdi képviselő-testület, mind a 14-en eljöttek a mai ülésre.
Teljesen megtelt a terem, szinte nem maradt üres szék a hallgatóság soraiban az ülés előtt. Legalább hatvanan jöttek el megnézni, mi történik. A többség feltehetően a polgármester szimpatizánsa. Az a terv, hogy ha olyasmi hangzik el, ami nekik nem tetszik, néma felállással fogják jelezni a tiltakozásukat.
Napirend előtt az egyik fideszes képviselő, Obbágy Csaba szót kért és arra panaszkodott, hogy az ülésre a meghívót csak péntek délután 14 óra 14 perckor, munkaidő után kapták meg, márpedig szerinte ilyenre 24 éve, mióta ő képviselő, nem volt példa. Ügyelt rá, hogy jó hangsúlyos legyen: ő 24 éve itt ül már.
− mondják a hátsó sorokban akkor, amikor az első napirendi ponton vitatkoznak a képviselők. A téma, a képviselőtestület Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítása. A tét, hogy hány bizottsági hely lesz, lesznek-e tanácsnokok.
a képviselőtestület minden gyűléséről a jövőben. Most sorolja azokat a pontokat, ahol változtatni szeretne a képviselő-testület SZMSZ-én.
A hatályos szabályzat szerint a választópolgárok 20 százaléka kell a helyi népszavazás kezdeményezéséhez, ezt most Janiczakék levinnék 10-re. Fürjes felszólalt, hogy maradjon a 20. Janiczak viszont azt mondta: szeretnék könnyebbé tenni, hogy az ózdiak élhessenek a demokratikus jogukkal. Szavaztak: 8 igen, 6 nem mellett elfogadták Fürjes indítványát, hogy maradjon a 20.
az előtt a szavazás előtt, ahol arról a mellékletről szavaznak, ami többek között a tiszteletdíjakat rendezi. Az okozott egy kis zavart, hogy az eredeti jobbikos javaslatban tanácsnoki tiszteletdíjak már nem szerepeltek, mivel meg akarták szüntetni a tanácsnoki pozíciót, de most úgy tűnik, hogy Fürjesék mégis megszavazták a tanácsnokok megmaradását, ezért vissza kellene hogy kerüljön azok fizetése a mellékletbe.
− mondják a hátsó sorokban, amikor Fürjes Pál, korábbi fideszes polgármester, vagy valamelyik fideszes önkormányzati képviselő emel kifogást Janiczak előterjesztése ellen. A megjelentek többsége láthatóan, és a reakciókból hallhatóan Jobbik szimpatizáns.
A fideszes Obbágy Csaba azt sem hagyta szó nélkül, hogy Janiczakék javaslata szerint a bizottságok második embereit a jövőben nem titkárnak, hanem elnökhelyettesnek hívták volna. Megint azzal jött, hogy ő már 24 éve képviselő: minek megváltoztatni valamit, ami 24 éve úgy van. A válasz az volt, hogy a Belügyminisztérium ajánlása az elnökhelyettes szó használata.
mivel azokat írásban kellett volna beadni, nem szóban. Fürjes szerint azt az ülés előtti munkanapon kellett volna, de mivel a meghívót pénteken a munkaidő lejárta után kapták meg, ezért azt lehetetlen lett volna megtenni.
eljött Szilágyi György, jobbikos országgyűlési képviselő, a párt budapesti elnöke is.
Elég határozottan kijelentette, hogy márpedig a módosítókat most is benyújthatták volna írásban a fideszesek, de mivel nem tették, azokat nem lehet elfogadni. Erre a hallgatóság tapsolni kezdett. Fürjes próbál tovább vitatkozni, mire egyre több beszólás jön a hallgatóságból, például, hogy "most már más világ van".
vagyis majdnem néma − némi fujjolással színezett − felállással tiltakoznak a többségében jobbikos megjelentek az ellen, hogy az SZMSZ módosítását nem fogadta el a fideszes többségű képviselő-testület.
A fideszes többség leszavazta, hogy a jobbikos Kiss Judit lehessen az igazságügyi és rendészeti bizottság elnöke. Újabb néma felállás a válasz. Fürjes már mesterséges cirkuszról beszél.
„Ez a bizottsági összetétel, tagjainak, elnökének felsorolása nem egyeztetett, ráadásul olyan fideszes tagokat is beírtak, akiket mi nem javasoltunk, így nem tudjuk támogatni" – mondja a volt fideszes polgármester az egyik bizottsági összetétel megtárgyalásánál. Fürjes szerint szerint a Jobbik szakította meg a tárgyalásokat.
mert őket is megválasztották, ők is szeretik Ózdot, ráadásul ő, Obbágy Csaba 25 éve dolgozik itt. „Elég baj az!" − kiabálják be a közönségből. Janiczak szerint nem probléma, ha valaki hangot ad a véleményének. Megtapsolják.
kimondta, hogy tényleg felesleges végigmenni egyesével a neveken, mikor már látszik, hogy úgysem lehet megszavazni, kiosztani a bizottsági helyeket. Ez a vita a következő testületi ülésen folytatódik majd, most ugranak a következő napirendi pontra, az Ózdi Távhőtermelő és Szolgáltató Kft. éves üzleti jelentésére.
− mondja a cég ügyvezetője beszámolójában. ”De nullszaldósak leszünk" − teszi hozzá.
hogy elfogadják az Ózdi Távhő beszámolóját. Obbágy Csaba szerint igaz, hogy veszteséges a cég, de sokkal többet költött beruházásra. A felügyelőbizottság jóváhagyta a beszámolót ezt javasolja a képviselő-testületnek is. A beszámolót egyhangúlag elfogadták.
A következő napirendi pont a MANDA közfoglalkoztatási program folytatásával kapcsolatos. Sajnos a pontos tartalmát mi nem ismerjük, mert az előterjesztés nem került fel Ózd honlapjára, és most sem részletezik. A fideszes Obbágy mindenesetre azt mondja, hogy támogatják. Annyi kiderül, hogy plusz 30 fő kap közmunkát. Szavaznak: most is meglett a 14 igen.
A jegyző szerint a törvény pontosan meghatározza a polgármester illetményét, nincs a képviselő-testületnek mozgástere ebben, csak dönt, nem mérlegelhet. Nincs is hozzászólás, a képviselő-testület egyhangúlag szavazza meg, taps a jutalmuk.
mindig van egy kis hurrogás. A volt fideszes polgármester most azt szeretné, ha felolvasnák hangosan, hogy a polgármester mennyit keres. Janiczak felolvasta: a fizetése bruttó 598 300 forint lesz, a költségtérítés 89 745 forint. Megtapsolják, van aki közbekiabál: „Megduplázzuk!"
Janiczak a tisztségre a jobbikos Fidrus Pétert javasolja. Titkos szavazás van. Fidrus 14 igent kap. Nagy tapsot kap a döntés. Leteszi az esküt. Fürjes gratulál és jó egészséget kíván neki.
Most az alpolgármester díjazásáról döntenek. Itt van mozgástér, az alpolgármester a polgármester fizetésének 70-90 százalékát kaphatja. Janiczak 80 százalékot javasol, ami 478 600 forint havi bruttó és 71 790 forint költségtérítés lenne. A fideszes Tóth Pál borúsan beszél a költségvetési helyzetről, és megkérdezi, célszerű-e ilyen helyzetben a 80 százalékot megadni, mikor a különbség a 70 százalékhoz képest évente nagyjából 1 millió forintot jelentene, és "sok kicsi sokra megy". A hallgatóság zúgolódik. Janiczak megjegyzi, hogy viszont ők nem kettő, csak egy alpolgármestert választanak, és a feladat nem kicsi.