Gruevszki miatt bekérették Magyarország macedóniai nagykövetét
További Belföld cikkek
- A DK nem szavazza meg Vitézy Dávidot főpolgármester-helyettesnek
- Napokig feküdt átázott ruhában egy argentin túrázó a Bükkben, a polgármester mentette meg
- „Bármikor megüthetek vagy akár meg is ölhetek valakit” – vallotta egy felnőtt ADHD-s beteg az Indexnek
- Orbán Viktor kiadatási egyezményt szeretne kötni Kínával
- Megelégelték a magyar ingázókat, betonakadállyal zártak le egy utat Ausztriában
Bekérették a macedón külügyminisztériumba hétfőn Dux Lászlót, Magyarország szkopjei nagykövetét, akinek tiltakozó jegyzéket nyújtottak át Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnök ügyében. A macedón külügyi tárca honlapján megjelent sajtóközlemény szerint a magyar nagykövetet Viktor Dimovszki külügyi államtitkár fogadta, írta az MTI.
Dimovszki azt mondta, remélik, hogy Magyarország „a jó kétoldalú kapcsolatok, valamint a jogállamisággal összefüggő európai értékek és elvek szellemében fog cselekedni",
haladéktalanul elutasítja az elítélt szökevény, Nikola Gruevszki menedékjog iránti kérelmét, és kiadja őt Macedóniának, hogy ott letöltse börtönbüntetését.
Német Zsolt: Örömmel fogadták a magyar álláspontot
Eközben Németh Zsolt, a magyar parlament külügyi bizottságának elnöke az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a macedón parlament elnöke „örömmel nyugtázta a magyar álláspontot" Gruevszki ügyében. Német és Talat Dzsaferi a kanadai Halifaxban a NATO Parlamenti Közgyűlésének őszi ülésszakán találkoztak. Német szerint ő elmondta: a Gruevszki-ügyet Budapest jogi kérdésnek tekinti, a menedékkérelem elbírálása nem változtat Magyarország Macedónia iránti elkötelezettségén. Talat Dzsaferi ennek örült, és elmondta, hogy országa örömmel fogadta és fogadja Magyarország támogatását a NATO-csatlakozáshoz.
Nikola Gruevszki 2006 és 2016 között volt Macedónia miniszterelnöke, a múlt héten viszont nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, mert nem kezdte meg kétéves börtönbüntetése letöltését, amelyet hivatali visszaélés miatt szabtak ki rá.
A politikus múlt kedden Facebook-oldalán közölte, hogy Budapesten van, és politikai menedékjogot kért a magyar hatóságoktól. Zoran Zaev macedón kormányfő ezután kijelentette:
Macedónia már kezdeményezte a politikus kiadatását, Szkopje mindent megtesz annak érdekében, hogy Gruevszkit hazaszállítsák.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter hétfőn Brüsszelben újságírói kérdésre válaszolva elmondta: Gruevszki egy magyar külképviseleten jelezte szándékát, hogy menedékjog iránti kérelmet kíván benyújtani, a magyar kormánynak azonban nem volt semmilyen szerepe abban, hogy az említett külképviseletre eljusson.
Szerinte a magyar hatóságok ezen a képviseleten találkoztak először az üggyel a Macedóniával szomszédos egyik országban, onnan pedig Gruevszki
teljesen legálisan, a vonatkozó nemzeti és nemzetközi jogszabályoknak megfelelve jutott el Magyarországra, minden határátlépése törvényes volt.
Az albán rendőrség szerint a volt macedón kormányfő kétségkívül illegálisan és gyalog jutott át Macedóniából Albániába – közölte az albán rendőrség szóvivője múlt pénteken az AFP francia hírügynökséggel.
Zoran Zaev macedón miniszterelnök aznap kijelentette, a Nikola Gruevszki meneküléséről megjelent hírek és információk megerősítették, hogy a volt kormányfő Albánián és Montenegrón keresztül jutott Magyarországra.