Az RTL kérdésére Müller Cecília elmondta, nem hívják be a rendelőkbe azokat, akiknek légúti panaszaik vannak, azoktól azt kérik továbbra is, hogy maradjanak otthon, telefonon hívják a háziorvost.
Vannak azonban olyanok, akik megjelennek a kérés ellenére a rendelőben, náluk fontos, hogy az ő ellátásuk ott is elkülönítve történjen, hogy semmiképpen ne történjen fertőzésátadás, mondta az országos tisztifőorvos.
Müller Cecília tisztifőorvos szerint már a kezdetek óta bevonják a 65 év fölötti egészségügyi dolgozókat az ellátásba, csak épp telefonos konzultáció révén.
Müller Cecília tisztifőorvos rövid válaszai az újságírói kérdésekre:
Az RTL kérdésére Müller Cecília elmondta, hogy a legutolsó információ szerint 6 fő szorul intenzív kezelésre.
A Hír Tv kérdésére Lakatos elmondta: a hatósági házi karantént azoknál rendelték el, akik nem fertőző betegek voltak, hanem olyan helyről érkeztek, ami veszélyeztette mások egészségét. Fertőző beteget még nem helyeztek el ilyen karanténban, ők mind kórházban vannak. Ez változhat, amennyiben tömeges lesz a megbetegedés.
A karantént megszegők szabálysértést követnek el, velük szemben figyelmeztetést, helyszíni bírságot szabhat ki a rendőrség, vagy feljelentést tehet.
A rendőrség által alkalmazott szankciók: két fővel szemben figyelmeztetés, 26 fő kapott helyszíni bírságot, átlagban 30 ezer forint körüli összeget. 157-nél szabálysértési feljelentéssel éltek, itt 150 ezer a maximális büntetés.
Az üzletek nyitvatartási idejének megszegése más, ott 500 ezer forintos bírságot kaphatnak a szabálytalankodók.
A laboratóriumi vizsgálatok a WHO ajánlásai szerint történnek: egy vizsgálat után jön a megerősíti vizsgálat, így kettő van. Ritkán és indokolt esetben van több vizsgálat – felelte Müller Cecília tisztifőorvos az Index kérdésére, miszerint jelenleg egy „gyanús” állampolgárnál hány tesztet kell elvégezni, hogy teljes bizonyossággal kizárható legyen a vírusfertőzöttség. Hányszor tesztelik a kórházi karanténban/hatósági karanténban lévőket, és előfordult-e már olyan, hogy valakit gyógyultnak/negatívnak regisztráltak, ám utána mégis kimutatták nála a koronavírust? – kérdeztük írásban a tisztifőorvostól.
Újabb 15 milliárd forintot különített el a kormány az egészségügyi eszközök beszerzésére, így folytatódhat azokkal az ellátás a kórházakban, ahol az orvosok és nővérek ellátása a legfontosabb, mondta Lakatos Tibor ezredes.
Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, 226-ra emelkedett azok száma, akiket fertőzött személyként azonosítottak laboratóriumi vizsgálatokkal alátámasztva. 10-re emelkedett az elhunytak száma, valamennyi esetben krónikus betegség is állt a háttérben, így a koronavírus rárakódott a meglévő betegségre.
Müller felhívta a figyelmet arra, hogy sok idős ember nem otthon van, hanem idősotthonokban. Korábban több intézkedést hoztak már a védelmükben, például látogatási tilalmat rendeltek el. Az otthonokban különösen figyelni kell arra, hogy a lakók a biztonságos távolságot megtartsák, ne csoportosuljanak az intézményeken belül se. A kertbe, a szabad levegőre ki kell menni, a fekvő betegeknél pedig gyakran kell szellőztetni, mondta az országos tisztifőorvos.
Ajánlatos, hogy az ilyen otthonokban élő idősek telefonon vagy Skype-on tarthassák a kapcsolatot szeretteikkel.
Majd köszönetet mondott az időseknek, akik tűrik ezt az állapotot, illetve azoknak, akik gondozzák az idős embereket. Van olyan hely, ahol az ápoló személyzet beköltözött, hogy ne is vigyék be a vírust még véletlenül sem kintről.
A honvédelmet további 13 vállalathoz irányították ki, így már 84 vállalatot látnak el, amik a lakosság ellátása szempontjából fontosak, mondta Ruszin Romulusz, a Honvédelmi Minisztérium miniszteri titkárságvezetője.
A 13 új cég:
Olyan fontos cégekről van szó, amelyek a járvány kezelése szempontjából fontos szolgáltató- és gyártókapacitásokat, közlekedési, energetikai, gyógyszeripari infrastruktúrát üzemeltetik.
Emellett már nemcsak a déli, de az északi és nyugati határ mentén is kint van a honvédelem, és 15 nagyvárosban segítik a járőröket is.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) parlamenti államtitkára elmondta, az emberek egészségének megóvása mellett a nemzetgazdaságot is mozgásban tartanák, ez a záloga ugyanis, hogy a válság után gyorsan talpra álljon az ország. A legfontosabb, hogy a vírus elleni védekezéshez szükséges eszközöket megfelelő mennyiségben tudják biztosítani.
Először az egészségügyi rendszer szükségleteit kell kielégíteni, minden más igény ezután jön, mondta.
A megfelelő védőeszközök biztosításának két útja van:
Az ITM a hazai gyártás kiépítése érdekében szervezi az alapanyag ellátását. A legnagyobb cégektől a legkisebbekig rengeteg önkéntes felajánlás érkezett, számos céggel a minisztérium vette fel a kapcsolatot. A Mollal való együttműködés jó példa az együttműködésre.
Ratatics Péter a Moltól azt mondta, Almásfüzitőn elkezdték a fertőtlenítőgyártást, sikeres volt, és a kész fertőtlenítő jó tárgyakra és az emberi bőrre is.
A fertőtlenítőket előbb nagyobb vállalatoknak adják, majd a kiskereskedelembe juttatják el.
Napi 50 ezer litert termelnek, Ratatics szerint ez elég lesz a következő egy hónapban az egész ország ellátására.
Egy nap alatt állítottak fel tábori kórházat, sátorrendszert a katonák a budapesti Szent László Kórház udvarán, írta a Honvédelem.hu .
A járványügyi veszélyhelyzetre való tekintettel hétfőn és kedden a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ szakállománya debreceni, hódmezővásárhelyi és szolnoki katonákkal kiegészülve - a kórház megsegítése céljából - telepítette a Role-1 típusú tábori sátorrendszert, és mint írják, ezek rugalmasan alakíthatók a feladatellátáshoz szabva.
11 órára hirdették meg szerdán is az operatív törzs szokásos napi sajtótájékoztatóját. Pénteken álltak át az online tájékoztatókra, kérdezni előzetesen, írásban lehet, a törzs pedig eldönti, hogy mire válaszol és mire nem. Az Index ma ezeket a kérdéseket ítélte a legfontosabbnak:
Szerdára minden eddiginél nagyobb mértékben, 39-cel nőtt az új igazolt koronavírus-fertőzöttek száma Magyarországon, ezzel a fertőzöttek száma 226-ra emelkedett. A koronavirus.gov.hu szerint a hazánkban beazonosított új koronavírus-fertőzöttek közül 212 magyar állampolgár, mellettük 10 iráni, 2 brit, 1 kazah és 1 vietnámi polgár fertőződött meg.
A járványnak újabb magyarországi halálos áldozata is van, az egyik brit fertőzött. Ő a tizedik, aki a koronavírus miatt hunyt el hazánkban.