A nyugati sajtóban, ezt különösen a járványhelyzet idején különösen sérelmezi Gulyás Gergely.
Ha Karácsony Gergely elolvassa a saját párttársainak nyilatkozatait, ahhoz képest „felettébb mérsékelt és úri” a kormány megfogalmazása például az idősotthonok témájában, mondta Gulyás a felelősök kérdésére.
Minden rosszban van valami jó, mert a koronavírus okozta válságban elmaradt az a „migránsáradat”, amelyre korábban számítani lehetett, fogalmazott a miniszter. Gulyás Gergely szerint a szigorú határvédelmi intézkedésekre mindenképpen szükség van, mert a járvány és az által okozott válság elmúltával újabb migrációs hullámra lehet számítani.
A veszprémi középiskola diákjai petíciót indítottak, hogy ne legyen érettségi, csak átlagjegyet vonjanak, erre Gulyás azt mondta, igazságtalan döntés lenne, mert az iskolák jegyadási módszerei eltérnek egymástól, ahogy az iskolák tanulóinak színvonala is, ezért van minden évben egységes érettségi.
A miniszter ezt a főpolgármester egy nyilatkozatára reagálta, miszerint május közepén már el lehet majd gondolkodni a szigorítások csökkentésén, enyhítésén. Gulyás szerint minden csak találgatás, nem lehet felelőtlenül nyilatkozni erről.
Gulyás szerint az Európai Unió idevágó javaslataival egyetértenek.
Ennyit válaszolt a miniszter a kórházi ápolás után idősotthonokba visszakerülő idősek célzott szűrésére vonatkozó kérdésre.
Most 150-200 közötti fertőzött egészségügyi dolgozó van, de ez Gulyás szerint arányosan nőtt a fertőzöttek számával.
2500-3000 közötti a rendelkezésre álló gépek száma az országban, 500-nál nem több a jelenlegi használatuk, és több mint 15 ezret rendeltek, ismételte meg újabb kérdésre Gulyás.
Az idősek iránti megbecsülést úgy akarják kifejezni, hogy visszahozzák a 13. havi nyugdíjat: előbb egynegyed részt kapják meg, utána következő évben a felét, utána következő évben a háromnegyedét, utána az egészet.
Így lesz minden évnek része a nyugdíj.
A miniszter kérdésre azt mondta, részeredményeket nem közölne, ezért a hónapzárást követően pontos adatokat ad majd a jövő heti kormányinfón. Gulyás szerint a munkaadók és a munkavállalók érdekképviseleteivel is egyeztetnek arról, hogy milyen munkahely-védelmi intézkedéseket tegyenek.
Minden olyan válság, ami egy rendszer próbáját jelenti, az indokolttá teszi, hogy levonjuk a következtetéseket, a jövőben pedig hasznosítsuk azokat, mondta Gulyás arra, hogy tervezi-e a kormány az egészségügyi alapellátás átalakítását a járvány után.
Minden prognózis bizonytalan, de minden erővel azon lesz a kormány, hogy jövőre, pontosabban „minél gyorsabban és lendületesebben” újraindulhasson a magyar gazdaság, mondta Gulyás az idevágó kérdésre.
Szeretnének szigorítani az idősotthonokban a járványügyi vizsgálatokon, de a fenntartói felelősségből a kormány nem enged, mondta Gulyás.
Vitatható, de a jelenlegi helyzetben talán indokolható döntés, hogy a diplomákat odaadjuk nyelvvizsga nélkül is, mondta Gulyás Gergely az Index idevágó, ugyanakkor a felvételizők nyelvvizsgázási lehetőségeire vonatkozó kérdésére. A miniszter azt mondta, más helyzetben nem hoztak volna a diplomaszerzést ilyen módon megkönnyítő döntést,
de amikor a gazdaság újraindul, minél több diplomásra lesz szükség.
Az érettségizők esetében ez a kérdés Maruzsa Zoltán oktatási államtitkár asztala, hangzott el.
Esély mindenre van, de a kormány egyelőre úgy döntött, a márciusban bevezetett korlátozásokat fenntartják az iskolákkal kapcsolatban. A kormány hetente felülvizsgál minden kérdést, ismételte sokadszorra Gulyás válaszul az Index kérdésére, miszerint:
A legpesszimistább forgatókönyv szerint lesz szükség 8000-8500 lélegeztetőgépre – válaszolta az Index idevágó kérdéseire Gulyás. A miniszter elmondta azt is, hogy ma körülbelül 2500 lélegeztetőgép áll rendelkezésre, de több mint 15 ezret rendeltek.
De a jelenlegi piaci viszonyok között nincs arra garancia, hogy ezek meg is érkeznek, és ha megjönnek, akkor működnek
– fogalmazott Gulyás. Folyamatosan érkeznek a gépek, a kormány túl akarja biztosítani a rendszert, hogy ne állhasson elő olyan helyzet, mint más európai országokban, hogy nincs elég lélegeztetőgép az országban egy tömeges megbetegedés esetén.
Az állami egészségügyi védekezésbe való bevonásról már egyeztetnek az egyházakkal, mondta Gulyás Gergely, ahogyan más védekezési feladatokról is tárgyalnak velük.
Relevánsak Magyarországnak a külföldi példák, ezért figyelik kiemelten Ausztriát, milyen intézkedéseket hoznak.
Bár ott már kijárási korlátozások enyhítéséről beszélnek, itt még nincs erről szó, de hetente felülvizsgálják az aktuális korlátozások fenntartását.
Nem szűnik meg, ez egy álhír, mondta Gulyás Gergely, azt ugyanakkor megerősítve, hogy a programtól valóban minden költségvetési forrást elvonnak 2020-ban.
A kormány heti rendszerességgel vizsgálja, a magyar gazdaságban milyen folyamatok indulnak be.
Hetente 200 milliárd forint GDP-veszteséget jelent a mostani helyzet
– mondta Gulyás.
Gulyás Gergely szerint a különösen veszélyeztetettek körében is követik a WHO ajánlásait, és Müller Cecília országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint ez az, hogy a tesztelésnél fontosabb az elkülönítés, tehát minden gyanús esetben a karantént javasolják.
Orvosok, virológusok, matematikusok segítségével számolták ki, mennyi ágyat kell felszabadítani, ha a legrosszabb forgatókönyvre készülnek.
Nem lehet Gulyás szerint úgy működnie az ellátásnak, hogy egyik nap egyfajta beteg fekszik egy ágyban, másnap koronavírusosat fektetnek bele.
Illúzió, hogy nem kell hamarabb felszabadítani ágyakat, mielőtt berobbanna a járvány, mert nem lehet egy nap alatt átalakításokat végezni.
Gulyás szerint a terv az volt, akinek nem lehet otthoni ápolást biztosítani, azt ne tegyék ki a kórházból, ő maga nem tud ennek ellentmondó esetről.
Teljesítményfinanszírozás van, műtétek beavatkozások után fizet az egészségügyi szolgáltató. Erről bázisalapú finanszírozásra kell majd átállni, mert csökkent a beavatkozások száma. Amilyen műtétek most elmaradtak, a járvány után nagyobb számban, rövidebb idő alatt kell végrehajtani, az nagyobb költség lesz hirtelen a kasszának.
Így kezdte válaszát a miniszter a rendkívüli szociális juttatások bevezetésére vonatkozó, neves közgazdászok állásfoglalására hivatkozó kérdésre adott válaszát. Gulyás szerint amikor a munkahely-védelem helyett a segélyezésre kell átállni, akkor már nagyon nagy baj van, és erre az útra nem akar a kormány rátérni.
A Gyurcsány-, Bajnai-kormányoktól, ha tanultunk valamit, akkor az az volt, hogy ne ismételjük meg a hibáikat
– fogalmazott.
Vizsgálják, hogy újabb területekre kiterjesszék-e a járulékmentességet, ha lesz döntés, kommunikálják majd.
A miniszter egyetért Ursula von der Leyen gondolataival, noha az Európai Unió kommunikációs eszközeivel kapcsolatban kritikus. Gulyás szerint mindenki, így a kormány is abban érdekelt, hogy a járványnak minél hamarabb vége legyen, és visszatérhessen az ország a normális mindennapjaihoz.
Gulyás szerint nagyon sok a bizonytalanság, sok az eltérés a járvány tetőzésével kapcsolatban.
Az biztos, hogy nem hetekig, hanem hónapokig fog még tartani. Ahol csökken is a fertőzöttek száma, "farkasfogszerűen" emelkedik újra a számuk.
Sikerült a görbét laposítani, a fertőzések terjedését lassítani, mondta.
Ennek ellenére örülnének annak, hogy ha már májusban lenne a tetőzés, Gulyás szerint közelebb kerültünk ahhoz, hogy hamarabb legyen, mint amit korábban mondott, miszerint június-júliusra várható.
Gulyás Gergely szerint konkrét egészségügyi protokollok szerint kell végrehajtani a kórházak kiürítését, de a kormány nem engedheti meg magának, hogy ha berobban a járvány, akkor ne legyen elég szabad hely a kórházakban. A miniszter nemzetközi példákat említett, és azt mondta:
azt, hogy hány ágyat kell és lehet kiüríteni, azt nem politikusok, hanem szakemberek határozták meg.
Szerinte szakmai vitákban nem hozhatnak politikai döntéseket, ezért hajtják végre ezt az kiürítést.
A járványügyi védekezésért elsősorban az operatív törzs, aztán az Emmi felel.
Egy ilyen veszélyhelyzetben az operatív törzs utasításait mindenkinek be kell tartania, aki pedig ezt nem teljesíti azokat, akkor a „konzekvenciákat le kell vonni, ezek pedig szigorúbbak”, mint békeidőben, amikor ezek akár csak adminisztrációs hibáknak minősülhetnek.
Ez viszont nem függ össze a két főigazgató kirúgásával Gulyás szerint, aki maga is ismeri Cserháti Pétert, jó kórházigazgatónak és egészségügyi dolgozónak tartja, de szerinte nem tartotta be azt, amit az operatív törzs mondott.