Sem a Médiatanács, sem a BRFK nem vizsgálódik az MTVA-ból kiszivárgott hangfelvételek ügyében
További Belföld cikkek
- Rárúgta a havazás az ajtót a fővárosra, de az ország más részein is kifehéredett a táj
- Ezzel a javaslattal Polt Péter után akár egy politikusból is legfőbb ügyész lehetne
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
Hatáskör hiányában nem indít eljárást a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.-vel szemben a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a közszolgálati médiaszolgáltató hírszerkesztési gyakorlata ügyében a hozzá beérkezett bejelentések nyomán – közölte az NMHH kommunikációs igazgatósága. A grémium a heti ülésén megállapította, nem merült fel a hatóság hatáskörébe tartozó rendelkezés megsértése, így a Médiatanács nem indított eljárást a szolgáltatóval szemben.
Megjegyezték, hogy a médiaszolgáltatók a médiaszabályozás alkalmazásakor kizárólag az általuk közzétett tartalom kapcsán vonhatók felelősségre.
A műsorkészítés során elkövetett esetleges jogsértéseikre a médiaigazgatási jogszabályok nem terjednek ki.
Emellett a médiatörvény kiemeli a szerkesztői szabadság elvét, miszerint a médiaszolgáltatók szabadon határozzák meg, hogy milyen elvek mentén, milyen szempontokat figyelembe véve állítják össze műsoraikat, és azt, hogy miről számolnak be, a témákat milyen szempontból és milyen mélységben érintik.
M1-botrány: kivizsgálják a közmédiából kiszivárogtatott hangfelvételek ügyét
Az egyiken Bende Balázs világossá tette, hogy a közmédiában nem az ellenzéki összefogást támogatják.
Bár a bejelentések kifogásolták a kiegyensúlyozott tájékoztatás hiányát is, a médiaszabályozás alapján a testület ezt kizárólag kérelemre és csak konkrét tartalom esetében vizsgálhatja. Ilyen kifogást először a médiaszolgáltatónál kell jelezni a műsorszám sugárzásától számított 72 órán belül, és meg kell határozni a kifogásolt tájékoztatástól érdemben eltérő, hiányolt álláspontot.
A Médiatanácshoz érkezett beadványok egy része azonban nem jelölt meg konkrét műsort, a többiben szereplő két említett műsorszám pedig a bejelentés benyújtása előtt több hónappal került adásba, így a vizsgálathoz a médiatörvényben előírt speciális feltételek nem teljesültek – olvasható az NMHH közleményében.
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő emellett arról posztolt a Facebookon, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság „rekordidő alatt”, mindössze három munkanap elteltével el is utasította a közmédiás hangfelvételek ügyében Hadházy Ákossal és Szabó Szabolccsal közösen tett feljelentésüket. A döntést azzal indokolták, hogy szerintük nem történt bűncselekmény, és
sem fenyegetés, sem erőszak kilátásba helyezésére nem került sor.
❗️Újabb kordokumentum! Rekordidő alatt döntött a Budapesti Rendőr-főkapitányság az MTVA-s hangfelvétel ügyében tett...
Publiée par Szél Bernadett sur Mardi 8 décembre 2020
A nyíltan pártpolitikai vonatkozású szerkesztői utasításokat mindössze „iránymutatásoknak” és „ajánlásoknak” minősítették. Az indoklás lényegi részeként továbbá azt írták, hogy a hűtlen kezelés bűntette azért nem állapítható meg, mert
az MTVA által kezelt médiavagyon nem tartozik az állami vagyon körébe, ugyanis a vagyoni jogokat és kötelezettségeket az MTVA-ra átruházták, azokat tulajdonosként gyakorolja, ezért ezek összessége nem tekinthető idegen vagyonnak.
A határozat teljes szövege itt olvasható.
Sok feljelentéselutasítást láttunk már, de ez mindegyiken túltesz. Bár közpénzből működik az MTVA, a kormány magántulajdona, és ezt most írásba is adta a rendőrség
– értékelte a döntést Szél Bernadett.
(Borítókép: MTI Fotós: Zih Zsolt)