Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEM- Belföld
- koronavírus
- koronavírus magyarországon
- járvány
- fertőzés
- covid-19
- egészségügy
- oltás
- oltóanyag
- vakcina
Koronavírus: csökkent a halottak száma
További Belföld cikkek
- Lázár János állítja, hogy többet tett a közlekedésért, mint bárki az utóbbi 14 évben
- Magyar Péter Sulyok Tamás helyébe lép
- Publicus: Még a Fidesz-szavazóknak sem tetszett a Menczer–Magyar-csörte
- Csaknem 700 millió forintot költött az állam a volt köztársasági elnökökre az elmúlt két évben
- Budapest számos pontján összeomlott a palackvisszaváltó rendszer
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió péntek reggeli műsorában ismertette a napi járványadatokat.
Péntekre 1459 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (Covid–19), ezzel 364 909 főre nőtt Magyarországon a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 83, többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 12 374 főre emelkedett.
A gyógyultak száma is folyamatosan nő, jelenleg 254 783 fő, az aktív fertőzöttek száma 97 752 főre csökkent.
3649 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 258-an vannak lélegeztetőgépen.
A kormányzati tájékoztató oldalon hozzáférhető adatok szerint
Eddig 175 283 fő kapott oltást, közülük 37 727 fő már a második oltását is megkapta.
Az egészségügyi dolgozók kampányszerű oltása lezárul, csütörtöktől már az idősotthonokra, bentlakásos szociális intézményekre összpontosulnak az oltások, majd a védőoltásra regisztrált legidősebbek következnek jövő héten. A magyar járványügyi adatok kedvezők, a következetes védekezésnek köszönhetően sikerült megfékezni a járványt, de több európai országban tovább nő a fertőzöttek száma, miközben kevés a vakcina. Ezért a kormány március 1-jéig meghosszabbította a védelmi intézkedéseket.
Magyarország eddig 19,7 millió adag nyugati vakcinát kötött le, több tízmilliárd forint értékben különböző gyártóknál (Pfizer–BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen, Curevac), ezekből jelenleg csak a Pfizer és a Moderna vakcinák rendelkeznek az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyével. A két gyártótól eddig összesen 201 ezer ember oltására elég vakcina érkezett Magyarországra (hét Pfizer-szállítmány és egy Moderna-szállítmány).
A Brüsszel által koordinált uniós vakcinabeszerzés lassú és kevés oltóanyag is érkezik. Mivel Európában nincs elég oltóanyag, ezért minden biztonságos és hatásos vakcina beszerzésére szükség van a lakosság mielőbbi oltásához és a korlátozások mielőbbi feloldásához.
Magyarország egymillió ember oltására elég Szputnyik V. vakcina beszerzéséről állapodott meg Oroszországgal, amely három ütemben fognak megérkezni. Az orosz vakcinát a magyar hatóság az AstraZeneca vakcinával együtt már engedélyezte. A kínai Sinopharm vakcináról is zajlik a tárgyalás és a hatósági vizsgálat. Magyarországon eddig is és ezt követően is csak olyan vakcinák kerülhettek és kerülhetnek forgalomba, amelyek a magyar hatóságok vizsgálata alapján is hatásosak és biztonságosak, és már több országban is alkalmaznak.
Az oltási rendben az egészségügyi dolgozók az elsők, az ő kampányszerű oltásuk egy hónapja tart és ezekben a napokban lezárul. Csütörtöktől vasárnapig az idősotthonok és a bentlakásos szociális intézmények kampányszerű oltása megy végbe, oda mobil oltócsapatok érkeznek. A harmadik körben a védőoltásra regisztrált legidősebbek következnek. Az ő oltásuk a jövő héten megkezdődhet. Ennek részleteit hamarosan ismertetik.