Remek fotóösszeállítást közöl az Index a régi idők augusztus 20-i ünnepeiről.
Avagy augusztus huszadika történelmi metamorfózisa.
A régi felvételekkel búcsúzunk mára, köszönjük, hogy velünk tartottak!
Augusztus 20-a nincs operettparádé nélkül. Ilyen jellegű zenés mulatság nincs Oszvald Marika nélkül, aki idén is megmutatta, hogy az éneklés, a tánc, a cigánykerekezés tulajdonképpen egy tőről fakad. Ebbéli tudományát a Budavári Palotakoncert keretén belül ma is megcsodálhatták azok, akik szeretik a műfajt.
A nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár is posztolt egyet a tűzijátékról.
Isten éltessen, Magyarország!
– írta Kovács Zoltán.
Schmidt Mária, a Terror Háza múzeum igazgatója is ugyanezzel a szöveggel tette közzé fotóját.
A fideszes politikus a tűzijátékról posztolt egy fotót:
Sepsiszentgyörgyön székelyföldi, erdélyi előadókkal mutatták be az államalapítás ünnepén az István, a király rockoperát – adta hírül az MTI. A székelyföldi nagyprodukció, melyre zsúfolásig megtelt a Sepsi Aréna, a magyar és a székely himnusszal zárult. Utóbbinak először hangzott el a szimfonikus zenekarra hangszerelt változata.
A csütörtökön tartott nyilvános főpróba és a péntek esti bemutató után még négy alkalommal áll közönség elé a produkció mintegy 250 előadója. Valamennyi előadásra már július végén elkeltek a jegyek.
A péntek esti bemutatón élőben zenélt a térség legjobb zenészeiből összeválogatott rockzenekar, mellette szimfonikusok, mögötte egy csaknem száz tagú kórus, előtte pedig egy több mint hetven tagú tánckar lépett fel. Az előadás a Zikkurat Színpadi Ügynökség és a Melody Kft. engedélyével jött létre Sepsiszentgyörgy önkormányzata és a helyi Kónya Ádám Művelődési Ház szervezésében. A produkció szereplőit szakmai zsűri válogatta ki.
A rockopera székelyföldi bemutatását Szilágyi Zsolt Herbert, a helyi Vox Humana kórus karnagya, a helyi Művészeti Népiskola könnyűzene, ének és zongora szakos tanára kezdeményezte, és ő volt a produkció zenei igazgatója is. Az előadást Orza Calin rendezte.
Sorok kígyóztak nem csak a felújított Szent István-teremnél, hanem már a Várbusz megállójában, hogy feljussanak a budai Várba – számolt be az állapotokról délután az Index.
Megtelt a budavári BKK járat megállója, kígyózó sorban várják az utasok.
Kárpátalján több helyszínen emlékeztek pénteken az államalapításra a nemzeti ünnepen – adta hírül az MTI. A Felső-Tisza-vidéki Aknaszlatinán a római katolikus Szent István-templomban ünnepi szentmisével vette kezdetét az államalapítás és a templom névadójának tiszteletére tartott megemlékezés. Az ünnepségen Sari József, a KMKSZ Felső-Tisza-vidéki Középszintű szervezetének elnöke hangsúlyozta, hogy a Szent István-i gondolatok rendkívül fontosak a szórványvidéken. Mint fogalmazott:
bárki bármit mond, mi őshonos nép vagyunk a Kárpát-medencében.
A nemzeti ünnepen Szent István-szobrot avatott Mezőkaszonyban a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet a Szent István király római katolikus templom közelében lévő parkban. Orosz Ildikó, a civil szervezet elnöke reményét fejezte ki, hogy a jövőben ez a hely a Szent István-napi vigadalmaknak és búcsúnak is a központjává válik.
Kárpátalja minden szegletéből érkeztek látogatók a Szent István-napi búcsúra és ünnepi megemlékezésre, amelyre a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkban került sor a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet főszervezésében, a KMKSZ társrendezésében, a Beregszászi Magyar Konzulátus, a történelmi egyházak és a kárpátaljai magyar politikai, társadalmi szervezetek közreműködésével.
A kulturális program előtt Barta József, a KMKSZ alelnöke köszöntötte az egybegyűlteket. Úgy fogalmazott: Szent István intelmei és hagyatéka adhatnak olyan lelki erőt, hogy azokat a megpróbáltatásokat és nehézségeket, aminek ki vagyunk téve, leküzdjük.
A minden idők legnagyobb tűzijátékaként jellemzett 35 perces műsorra tömegek gyűltek össze a Duna-parton – írja az Infostart. A fény-tűzijáték a több mint négy kilométeres rakparti szakaszon látható a legjobban.
Az ünnepi tűzijátékot lebonyolító NUVU Kft. szakembere, Kotasz Gergő korábban azt mondta, hogy 31 ezer termék felhasználásával mintegy 40 ezer pirotechnikai effektet használnak.
A főbb technikai adatok:
A kilövéseket a Margit híd és a Petőfi híd között bárkákról és tutajokról, illetve az Erzsébet és a Szabadság hídon hajtják végre.
Az augusztus 20-i ünnepi műsor lézeres fényjátékkal kezdődött a Parlament homlokzatán, a Duna fölött pedig a Csodaszarvas mozgó alakja jelent meg apró fehér pontokból. A rakétákat öt perc elteltével kezdték fellőni Bartók Béla Egy este a székelyeknél című műve feldolgozásának hangjaira.
Ha nincs a tűzijáték közelében, mert mondjuk terasza nem nyílik közvetlenül a a Dunapartra, tévéből is gyönyörködhet a látványban, utána pedig az a Budavári Palotakoncertben, ami nem más, mint egy ilyenkor szokásos operettparádé.
Szent István keresztény országot alapított, független államot akart és ma is a kereszténység és a függetlenség a nemzet szilárd fundamentuma – jelentette ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős miniszteri biztosa augusztus 20-i beszédében pénteken a németországi Düsseldorfban.
Szilágyi Péter a düsseldorfi magyar főkonzulátus ünnepi rendezvényén mondott köszöntőjében kiemelte, hogy bár
sokan elhallgatják a kereszténység alapvető voltát, mi merjük bátran kimondani, hogy Szent István keresztény országot alapított Európában.
A Dunaszerdahelyen tartott ünnepségen több százan vettek részt, köztük a felvidéki magyar politikai és civil érdekképviselet vezetői – adta hírül az MTI. Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára a Csallóköz központjának számító városban azt mondta: az elmúlt tíz esztendő a magyarok felívelő időszaka volt. Az államalapító király által ránk hagyott örökségről, a nemzeti szuverenitás és az összetartozás fontosságáról, az elmúlt években elért eredményekről és a jövő hordozta kihívásokról beszélt az államtitkár.
Nekünk most újra találkozónk van saját felelősségünkkel
- hangsúlyozta Dömötör Csaba, rámutatva: felelősséggel tartozunk azért, hogy ezer év múlva is el lehessen mondani: egy vérből valók vagyunk.
Ez is Kínából jön, és nem sok minden változott a Szung-dinasztia korához képest – derül ki az Index cikkéből, amely a tűzijátékok technológiájának alakulását veszi végig a kezdetektől az augusztus 20-i ünnepségekig.
Röviddel a lőpor megjelenését követően jött a szórakoztató célú durrogtatás is.
A nagy érdeklődés miatt ma egy ponton túl már csak azok tudnak belépni a Szent István-terembe, akik előre foglaltak időpontot. A jó hír az, hogy a terem és a kiállítás holnaptól augusztus végéig továbbra is ingyenesen megtekinthető. Bízunk benne, hogy a tömeges zarándoklathoz hozzájárult, hogy pár nappal ezelőtt mi is megírtuk, hogy: A gyönyör Mekkája lett a mívesen rekonstruált budavári Szent István-terem.
Az Indexnek interjút adott Havadtőy Sámuel, aki ötletes installációt készített a most megnyitott Szent István-teremhez.
A világhírű Havadtőy Sámuel felkérésre alkotott.
Az Index fotóriportjából az is kiderül, hogy mit rejt az államalapító király szoknyája az Andrássy úti felvonuláson.
Szokatlan kezdeményezést osztott meg követőivel az ellenzéki párt, az Index cikke szerint ezzel folytatják a tavalyi hagyományt.
Az Index cikket szentelt a tűzijátékok történetének.
A kétezer éves látványosság történetében szerepet játszott egy alkimista, a tatárok és az olasz ipar is.
Mint megírtuk, a miniszterelnök is részt vett a körmeneten, most pedig feltöltötte a Facebookra az erről készült fotókat is.