Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter elmondta: a szankciós infláció ellen küzdünk, közben fontos, hogy elkerüljük a recessziót. A kormány kamatstopot hirdetett a kkv-k esetén: ez a változó kamatozású hitelekre vonatkozik, most 16,69 százalék a kamatláb, november 15-től visszaveszik, visszastoppolják a június 28-i állapotra, vagyis 7,77 százalékra jövő év július elsejéig.
Az állomány megközelíti a 2000 milliárdot, közel 60 ezer kkv-t fog érinteni. A részletek a közlönyben jelennek majd meg.
Véget ért Gulyás Gergely, Nagy Márton és Szentkirályi Alexandra tájékoztatója. Köszönjük olvasóink figyelmét!
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert megkérdezték, hogy mikor ér véget a külföldi kampánytámogatások miatt indított nemzetbiztonsági vizsgálat. A miniszter elmondta: a vizsgálat most indult el, abban bízik, hogy 1-2 hónapon belül eredménye lehet. Hozzátette: az eddig megismert adatok és nyilatkozatok alapján nyilvánvaló, hogy durva jogszabálysértés történt, más eljárás is indulhat az ügyben, de ez már a hatóságok jogkörébe tartozik.
Gulyás Gergely világossá tette, hogy sem kormányülésen, sem Fidesz-elnökségi ülésen nem merült fel olyan terv, hogy eltöröljék a közvetlen polgármester-választást.
Gulyás Gergely az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban hangsúlyozta, hogy olyan békemegállapodást nem lehet elfogadni, amit Ukrajna nem fogad el, ha pedig nincsenek béketárgyalások, akkor nincs esély a megállapodásra. A miniszter aláhúzta: az Egyesült Államok részvétele nélkül ez nem fog menni, nemcsak Ukrajnának kell Oroszországgal tárgyalni, hanem az amerikaiaknak is az asztalnál kell ülniük, és az a jó, ha Európa is ott van.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert az MSZP tisztújításáról kérdezték, hogy van-e létjogosultsága a pártnak. A miniszter azt mondta, olvas hírösszefoglalókat, de azokban nem volt benne a tisztújítás híre. Hozzátette: sok sikert kíván a megválasztott tisztségviselőknek.
Azt is megkérdezték tőle, mit szól hozzá, hogy az MSZP erősítené a nemzeti karakterét. „Lesz munkájuk” – reagált a miniszter. A határon túli magyarok képviseletével kapcsolatban azt mondta, hogy ez az MSZP részéről nagy vállalás. „Drukkoljunk nekik” – tette hozzá Gulyás Gergely.
Az MSZP tisztújításáról írt előzetesünket itt olvashatja.
Gulyás Gergely szerint a magyar kormány döntése nem veszélyezteti az energiaellátást, de ha van egy hosszú távú szerződésben rögzített ár, aminek a felét akarom kifizetni, akkor nem lesz gázom. A miniszter úgy látja, hogy valójában embargós szankcióról van szó a gázársapkánál, mert így nem lesz, aki behozza a gázt, nem véletlen, hogy a német kancellár is hasonló álláspontra helyezkedett.
Gulyás Gergely szerint ha vannak ilyenek, akkor az MVM-nek kell vizsgálatot folytatnia. A miniszter szerint méltányos és helyes eljárásra lehet számítani.
Nagy Márton a kiterjesztett kamatstopról elmondta: ha az összes változó kamatozású kkv-ra kiterjesztik az intézkedést – ami most a legvalószínűbb –, akkor az egy évben körülbelül 150 milliárd forintot jelent, de fél évről van szó, tehát nagyjából ennek az összegnek a fele érinti a bankrendszert.
A miniszter leszögezte, hogy a bankrendszernek a megnövekedett kamatok extraprofitot hoznak. Az extraprofitadó kivetése óta a kamatlábak emelkedtek, ez pluszprofitot generált a bankrendszerben, ezért ezt a terhet a bankrendszer könnyedén el fogja viselni.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kérdésre elmondta: a geotermikus energiaforrások tekintetében az ország nagyhatalom, a feltárás azonban nagyon költséges, de már tudnak úgy fúrni, hogy az sikeres legyen. A nehézség, hogy 2 évig tart egy nagyobb projekt, a fúrás is rendkívül drága. Hosszú távon azonban lehetőség a geotermikus energia felhasználása.
Gulyás Gergely jelezte, hogy központi ünnepségekből több van, ő is beszédet mond Budapesten a Műegyetemnél. A kormány központi rendezvénye Zalaegerszegen lesz, a miniszter helyesnek nevezte, ha nyolcmillió ember vidéken él, akkor a miniszterelnök megszólalása nem mindig Budapesthez kötődik.
Nem szokatlan, hogy nincs Fidesz-nagyrendezvény és budapesti Orbán-beszéd október 23-án, 1956 szimbolikus jelentősége azonban most más olvasatot is kapott az ukrajnai háború miatt, ami részben pont Orbán Viktor kijelentéseinek köszönhető – írtuk pénteken.
Gulyás Gergely az elektromos hálózati rendszer felújításáról elmondta: a tervek készen állnak, több milliárd eurós befektetésről van szó. Ilyen nagyságú pénzforrás az RRF hitelrészében áll rendelkezésre. A miniszter hozzátette: a hálózati rendszer, mindaddig, amíg a napenergia tömeges csatlakoztatása nem hozott nagyobb terhelést, megállt a saját lábán. Most viszont teljes hálózati reformot kell végigvinni.
A nemzeti konzultáció online kitöltésének biztonságával kapcsolatban Szentkirályi Alexandra elmondta: felkészültek a tömeges támadásokra, folyamatosan fejlesztik az informatikai hátteret, hogy nem tudjon senki se belenyúlni a konzultációkba.
Adtak-e utasítást a tankerületeknek, hogy ne rúgjanak ki több tanárt polgári engedetlenség miatt? Gulyás Gergely miniszter azt mondta: nem avatkoztak be a minisztérium és a Klebelsberg Központ döntéseibe. Az álláspontja egyébként az, hogy a jogszabályokat mindenkinek be kell tartania. A mostani kormány alatt bárki tüntethet, tiltakozhat, nem úgy, mint 2010 előtt, amikor szemkilövetés és kardlapozás is volt.
Nagy Márton az Index stagflációra vonatkozó kérdésére kifejtette: az a kérdés, hogy a jelenlegi válság következtében mi fog kialakulni. A kínálati sokkok, mint az energiaválság, ami a legnagyobb sokk a szankciók következtében, mennyire lesznek tartósak. Ha ez megoldódik, akkor az az ok, ami kiváltotta a lassuló növekedést és az emelkedő inflációt, megszűnik. Ha fennmarad, vagy rontanak rajta, akkor a stagfláció kockázata egyre nagyobb lesz. Ha elkerülik, abból egy átmeneti lassulás lehet, mint 2023-ban, de nem lesz stagfláció. Az EU-hoz képest a 2-3 százalékos növekedési többlet elvárható, a felzárkózás 2023-ban is megvalósul, csak sokkal jobb lenne magas növekedés mellett közeledni.
Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a miniszter hogyan értékeli a jegybank intézkedéseit. Nagy Márton úgy látja, a jegybank sikeresen stabilizálta a helyzetet, alapvetően a legfontosabb célja az infláció elleni küzdelem és a pénzügyi stabilitás fenntartása, ezt jól kiegészíti a kormány infláció elleni politikája.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter elmondta: a családok védelme fontos, a rezsicsökkentéssel rengeteg pénzt hagynak a családok zsebében, megvédik a lakáshiteleken keresztül is a háztartásokat. Arról is beszélt, hogy a munkavállalóknak most jó esélyük van arra, hogy béremelést tudjanak kiharcolni.
Nagy Márton szerint az nem elvitatható, hogy lassulni fog a növekedés, de 1 százalékkal így is a régió éllovasai lehetünk. A miniszter szerint elkerüljük a recessziót, viszont lassuló növekedésnél csökkennek a bevételek. A stratégiai pontoknak a családtámogatást, a nyugdíjasok védelmét és a munkahelyvédelmet nevezte.
Gulyás Gergely a migrációra vonatkozó kérdésre elmondta, hogy olyan nyomás van a déli határon, mint 2015-ben volt.
Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége közzétett egy rövid videót, amelyben kritikával illették a magyar kormányt – számoltunk be a posztról kedden. Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, a nagyköveteknek az a feladata, hogy a fogadó országgal a legjobb viszonyt alakítsák ki. Abban bíznak, hogy a nagykövet magyarországi tevékenysége ehhez járul hozzá. Úgy látja, hogy a kvíz, és ha ezután még ilyen kvízek kerülnek nyilvánosságra, az biztos, hogy nem közelebb hozza az Egyesült Államokat és Magyarországot, hanem távolítja.
A brüsszeli szankciókat bombaként ábrázoló nemzeti konzultációs magyar plakátokkal kapcsolatban Szentkirályi Alexandra kérdésre elmondta: a probléma nem a plakátokkal van, hanem a szankciókkal, adekvátnak tartja a plakátok ábrázolásmódját. Azt is hangsúlyozta, hogy most a béke az egyetlen megoldás.
Gulyás Gergely elmondta, hogy nincs végleges döntés a családtámogatási rendszer egyes elemeiről. Arról van döntés, hogy bármilyen nehéz év is lesz 2023, a családtámogatáson nem fognak spórolni. Hozzátette: itt az ideje megvizsgálni, hogy melyik program milyen hatékonysággal működik, ennek megfelelően fognak dönteni egy hónapon belül.
Mi volt az oka, hogy azonnali hatállyal kirúgták Brüsszelben az energiaügyekért felelős vezető magyar diplomatát? Gulyás Gergely azt válaszolta: nem volt politikai oka, hónapokkal ezelőtt egyeztettek vele, hogy váltást szeretnének a pozíciójában, sokáig ebben korrekt együttműködés volt vele, a diplomata mostani magatartását inkorrektnek tartja.
Ezt válaszolta a miniszter arra, hogy a munkácsi turulszobrot elbontották Ukrajnában. Gulyás Gergely szerint ha Ukrajna célja az – amelyet egyébként támogattak humanitárius módon –, hogy az EU-hoz közeledjen, akkor a kisebbségeket is tiszteletben kell tartania.
Gulyás Gergely a pedagógus-szakszervezetekről úgy fogalmazott, hogy azokkal a baloldali pártokkal kampányoltak, amelyek mindent megtesznek az uniós források megérkezése ellen, így eléggé hiteltelen a szakszervezetek pozíciója.
Gulyás Gergely az erre vonatkozó kérdésre kifejtette, az elsődleges feladat az volt, hogy az Országgyűlés azokat a jogszabályokat fogadja el, amelyek az Európai Bizottsággal való megállapodásnak megfelelően tett vállalásokat tartalmazták, ez megtörtént, a NATO-csatlakozási kérelmekről még az őszi ülésszakban tárgyalhatnak. Ezt egyébként Magyarország mellett még Törökország nem tette meg.
Nagy Márton az inflációról úgy fogalmazott, hogy küzdeni kell ellene. A következő hónapokban kissé még emelkedhet, de a jövő év elejétől csökkenhet az infláció. Arra számítanak, hogy a jövő év átlagos inflációja közel lehet az ideihez, de ez úgy alakul ki, hogy magas infláció lehet az év elején, és egy számjegyű infláció az év végén.
A jegybank harcol az infláció ellen a kamatokkal, a kormány is harcol, az árstopok nem véletlenül kerültek bevezetésre. Nagy Márton szerint ha összehasonlítják más országokkal a lépéseiket, Magyarországon erőteljesebb lépések rajzolódnak ki az infláció leszorítására. Úgy látja, jó esély van rá, hogy ne csak a recessziót kerüljük el a jövő évben, hanem év végére egy számjegyű infláció alakuljon ki. Az ársapkákat nem tartja jónak, de hangsúlyozta: nem normális időszakban vagyunk, olyan eszközökhöz kell nyúlni, amik kezelik a sokkokat, ezért addig, amíg szükség van rájuk, fenn kell tartani az ársapkákat.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság a lengyeleknek visszatartja az uniós forrásokat, az mondta: ez méltánytalan, jogellenes és politikailag motivált döntés, amely ahhoz járul hozzá, hogy meggyengítsék az EU-t. A miniszter szerint az EB politikai szimpátia alapján adja oda vagy tartja vissza a forrásokat.
Gulyás Gergely a napenergiáról elmondta, hogy 3000 MW napenergia már működőképes, 2026-ig több mint 5000 MW előjegyzés van, a rendszer nem visel el többet, ezért függesztették fel átmenetileg a lehetőséget. Ha nincs hálózatjavítás egyes területeken, akkor nem lehet több energiát feltáplálni, de október 31-ig még van lehetőség az igénybejelentésre.
Nagy Márton a hitelmoratóriumot alternatívának tekinti, vagy kamatplafont alkalmaznak, vagy moratóriumot. A kkv-hitelek esetén a probléma a változó kamatozásúaknál van. Ebben az esetben a törlesztőrészletek emelkedéséből fakadó sokk ellen védekeznek, ezért inkább a kamatstophoz nyúlnak, ez sokkal célzottabb beavatkozás, ott avatkoznak be, ahol szükség van rá.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter kérdésre a Széchenyi-kártyákkal kapcsolatban elmondta: január 1-től június végéig lehet 5 százalékos kamattal felvenni a hiteleket. A kormány a fix 5 százalékot garantálja.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter azzal kapcsolatban, hogy Macron francia elnök bírálta az Egyesült Államokat, mert rekordáron ad el földgázt Európának, azt mondta: „Jó reggelt!”
A minisztert kérdezték arról, mit szól ahhoz, hogy Dobrev Klára nagykövetekkel találkozott, Gulyás Gergely erre válaszul azt mondta: a magyar baloldal azon dolgozik, hogy Magyarország ne jusson hozzá az uniós forrásokhoz.
A nemzeti konzultáció online kitöltési lehetőségéről Szentkirályi Alexandra elmondta: napokon belül indul. Az ellenzék kritizálja a nemzeti konzultációt, a kormányszóvivő viszont nagy eredménynek gondolja, hogy Magyarországon megkérdezik az embereket egy fontos témáról, amiről Brüsszelben döntöttek. A bombát ábrázoló konzultációs plakátokról elmondta: a szankciók bombaként hatottak az energiaárakra, így a plakátok jól leírják a valóságot.