- Belföld
- magyar tudományos akadémia
- mta
- novák katalin
- köztársasági elnök
- tanár
- pedagógus
- polgári engedetlenség
- oktatás
A kirúgott tanárok visszahelyezését kéri a Magyar Tudományos Akadémia
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Az MTA állásfoglalása szerint üdvözlendő, hogy az egyre feszültebb helyzetben párbeszéd indult a kormány és a tanárok képviselői között, de úgy vélik, azt minden érintettre ki kell terjeszteni. A meginduló folyamat sikeréhez pedig elengedhetetlennek tartják az elbocsátott tanárok visszahelyezését eredeti munkahelyeikre.
Előremutatónak nevezték, hogy a közoktatásért felelős tárca nyilvánosságra hozta a pedagógusok valós béremelésére vonatkozó intézkedési programját. Azonban szerintük emellett mielőbb biztosítani kell, hogy a pedagógusok fizetése elérje a velük azonos szintű képzettséggel rendelkező szellemi foglalkozásúak fizetésének mindenkori átlagát.
Állásfoglalásukban kitértek arra is, hogy a tanári pálya vonzóvá tételéhez és a közoktatás színvonalának emeléséhez szakmai autonómiát kell biztosítani a pedagógusoknak. Továbbá azt javasolják, hogy a pedagógusok bérezése legyen teljesítményarányos, és erősítsék meg az egyetemeken a tanárképzést az utánpótlás biztosításának érdekében.
Országunknak a közoktatási rendszer alapos átalakítására, választási ciklusokon átívelő köznevelés-fejlesztési programra van szüksége, amely a kiemelkedő tehetségek gondozása mellett a társadalmi kohézió növelésének és a felzárkóztatás céljának is eleget tesz. Ez csak össztársadalmi megegyezéssel biztosítható
– fogalmaz az MTA Elnöksége.
A közoktatás Magyarországon is meg kell kapja azt a figyelmet és anyagi ráfordítást, ami a világ élvonalát képező és felzárkózásra törekvő európai és Európán kívüli országok esetében adott – tették hozzá.
Nagy port kavart az elbocsátási hullám
December elején csaknem 700 tanár döntött úgy, hogy nem veszi fel aznap a munkát, miután a Belügyminisztérium azonnali hatállyal elbocsátott nyolc pedagógust, amiért polgári engedetlenségbe kezdtek. Hat tanárt a Karinthy Frigyes Gimnáziumból, egyet-egyet pedig az Eötvös József Gimnáziumból és a Vörösmarty Mihály Gimnáziumból rúgtak ki. Emiatt még több tanár kezdett polgári engedetlenségi akcióba, összesen 671 tanár 71 iskolából, köztük vidéki intézményekből.
November végén az Egységes Diákfront szervezett demonstrációt a kirúgások miatt. A szervezők azt írták, felháborítónak tartják, hogy a kormánynak csak „a megtorlás, a megfélemlítés, a feszültség további gerjesztése, a tiltakozásukat polgári engedetlenséggel kifejező pedagógusok munkaviszonyának megszüntetése az egyetlen válasza az oktatás súlyos válságára az érdemi párbeszéd és döntések helyett”.
(Borítókép: A Magyar Tudományos Akadémia épülete 2022. március 15-én. Fotó: Nagy Tamás / Index)