A napokban érkeznek az emelt pedagógusbérek
További Belföld cikkek
- A bimbó utcai anyagyilkos azt állítja, hogy muszáj volt elkövetnie a gyilkosságot
- Kóczián Péter: Magyar Pétert az emberek csinálták, maguknak
- Kigyulladt a népszerű magyar cukrászda, de már eloltották a tüzet
- Szentkirályi Alexandra Karácsony Gergelyt tette felelőssé a budapesti droghelyzetért
- Egy egymilliárd forintos kezelés mentheti meg a 9 éves Mirkó életét
A pedagógusok munkája iránti megbecsülés jeleként a kormány 2010 óta több ütemben emelte a pedagógusok bérét, az orosz–ukrán háború és az uniós szankciók okozta nehéz helyzetben is elkötelezett a további béremelés mellett – közölte a Belügyminisztérium pénteken.
A közlemény szerint a kormány 10 százalékos béremelést tudott megelőlegezni, ezt az emelt bért kapják most kézhez a pedagógusok.
Mint írják, amennyiben Magyarország megkapja az uniós forrásokat, a rendszerváltás óta a legnagyobb mértékű pedagógusbér-emelés következhet: az idei béremelés mértéke januárig visszamenőleg 21 százalékos lesz, ezt követően – 2021-hez képest – 2024-ben 25 százalék, 2025-ben pedig 29-30 százalék lehet a béremelés mértéke.
A tárca közleménye szerint a cél, hogy 2025-re a pedagógusok átlagfizetése elérje a diplomás átlagbér 80 százalékát.
Már egy éve sztrájkolnak a tanárok
Mint ismert, egy éve volt az a kétórás figyelmeztető sztrájk, amellyel példátlan tiltakozási hullám indult a magyar oktatásban. A két nagy pedagógus-szakszervezet 2022-ben összesen hét központi sztrájknapot hirdetett meg, de a tanárok emellett számos más akcióval, polgári engedetlenséggel, tüntetésekkel, demonstrációkkal adtak hangot a nemtetszésüknek. A kiállások 2023-ban sem értek véget, január elején tudásmenet indult az oktatásért, majd január 23-tól gördülő munkabeszüntetésbe kezdtek a pedagógusok.
A szakszervezetek még 2021 októberében alakítottak sztrájkbizottságot, ekkor négy követelést fogalmaztak meg, ezek elsősorban a béremelésre és a munkaterhek csökkentésére vonatkoztak. Az elmúlt időszakban a lista két új ponttal bővült, a kérések jelenleg az alábbiak:
- Azonnali, legalább 45 százalékos béremelés a pedagógusoknak!
- 130 százalékos emelés a közalkalmazotti bértábla béreire a nem pedagógus-munkakörökben!
- A heti 22 óra kötelező óraszám visszaállítása és a helyettesítések, túlórák kifizetése!
- A pedagógiai és gyógypedagógiai asszisztensek legfeljebb heti 35 órát legyenek beoszthatók gyermek- vagy tanulócsoportban önállóan végzendő gyermekfelügyeletre!
- Helyezzék hatályon kívül a sztrájkjogot korlátozó törvényt!
- Vonják vissza a tanárok kirúgására vonatkozó új kormányrendeletet!
Kirúgási hullám
A polgári engedetlenségi akciókban részt vevő pedagógusokat a tanévkezdés után sorra rúgták ki az intézményeik vezetői, amelyek ellenére tovább folytatódtak a kiállások. Elbocsátásra nemcsak a fővárosi, hanem a vidéki iskolában is volt példa, és hétről hétre egyre több pedagógus kényszerült arra, hogy otthagyja korábbi munkahelyét.
A kormány január 12-én megjelent rendelete azonban átírta a pedagógusok elbocsátásának szabályait. A munkáltatónak ezentúl nem 15 napja lesz kirúgni a szerinte kötelezettségét szándékosan vagy jelentős mértékben megszegő pedagógust, hanem az adott tanév augusztus 1. napjáig bármikor gyakorolhatja a rendkívüli felmentés jogát.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete cinikusnak és embertelennek tartja a módosítást. Szerintük ugyanis felháborító, hogy az új rendelet értelmében a polgári engedetlenségben részt vevő tanárok nem azonnal, hanem csak a félév végén értesülhetnek a kirúgásukról.