Gulyás Gergely elmondta: a kormány támogatja az orosz–ukrán háború ügyében az Országgyűlés előtt fekvő határozatot. Minden rendelkezésre álló vélemény szerint elhúzódó háborúra kell felkészülni. Ha minden úgy történik, ahogy eddig – a háború és a háborúra adott szankciós válaszok –, akkor ennek a negatív következményei is megmaradnak. Ez elsősorban gazdaságpolitikai nehézségeket eredményez. A gáztárolók töltöttsége egy enyhe télnek köszönhetően viszonylag magasan van, ugyanakkor a feltöltés időszakában a jelenlegi várakozások szerint az árak újra emelkedni fognak, ezért mondja azt a kormány, hogy ha a gazdaságpolitikára is gyakorolt negatív tendenciát meg akarják állítani, akkor mielőbbi fegyverszünetre és béketárgyalásokra van szükség.
Fontosnak nevezte, hogy világos legyen: a magyar álláspont a nemzetközi jog talaján állva egyértelműen elítéli az orosz agressziót, az ország humanitárius segítséget nyújt Ukrajnában és Ukrajnának. A kárpátaljai magyarságot külön is segítik, de segítik az ukránokat is, menekültügyben példamutató Magyarország eljárása, ahogy azt az Európai Tanács is elismerte a napokban.
Az Európai Unió tagjaként Magyarország anyagilag is hozzájárul ahhoz, hogy az ukrán állam működőképessége biztosítható legyen, ugyanezt teszi az IMF, illetve az Egyesült Államok is. Gulyás Gergely szerint azonban azt is látni kell, hogy Ukrajna nem csupán katonai értelemben szorult támogatásra az elmúlt időszakban, hanem amiatt is, hogy az ukrán állam alapvető működési funkciói fenntarthatók legyenek. Jelentős segélyekre, anyagi támogatásra volt szükség, amit hitel formájában folyósítanak.
A Kormányinfó napján a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági Évadnyitóján mondott beszédet Orbán Viktor. A kormányfő többek között arról beszélt, hogy változások történtek a kormány szerkezetében. „Erre azért volt szükség, mert nyilvánvalóvá vált, hogy a szankciók nagyon gyorsan megemelték az energiaárakat” – jelentette ki. Orbán Viktor hozzátette: ez az ország finanszírozhatóságának kulcskérdésévé vált, nem lehetett az energiaügyet egy nagy minisztérium államtitkári felelősségi körében hagyni, szükség volt önálló tárcára. Szerinte jól látható az azóta meghozott kormányzati döntések minőségének javulásában, hogy Lantos Csaba miniszter „kézben tartja ezt a tárcát, és rendkívül aktív”.
A miniszterelnök mindenkit megnyugtatott, hogy a kormány időközben nem lett szocialista, végképp nem lett kommunista. Kifejtette: a kormány nem kíván változtatni az erőteljes piaci és magántulajdon iránti elkötelezettségén, a szocializmus korábban is bukáshoz vezetett. Piaci finanszírozás viszont akkor van, ha a vállalkozók számára kitermelhető kamat mellett lehet hitelhez jutni, ami most nem áll rendelkezésre, „csak addig avatkozunk be, amíg a piaci finanszírozás nem áll teljesen helyre, de ez nem a filozófiánk koherens része. Ez válságkezelés, nem irányváltás” – tette hozzá Orbán Viktor.
Mit miért tesz a kormány? címmel tart Kormányinfót Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. A meghívóban nem tértek ki arra, hogy pontosan milyen témákat érintenek majd, de szó lehet
Az Index percről percre tudósít a sajtótájékoztatóról.