A kormány a NATO-ratifikációt előterjesztette az Országgyűlésben, a frakcióban kialakult egy vita, olyan érvek merültek fel, amelyeket a kormány sem tart megalapozatlannak, jelenleg a svéd–magyar kapcsolatok mélyponton vannak (például a gyermekvédelmi törvényt érintő perhez történő csatlakozásuk miatt), ezért bizalomerősítő lépésekre van szükség. Gulyás Gergely leszögezte, nem jó, ha országok közötti vitákat importálnak a NATO-ba.
A víziközművek helyzetéről is hosszan tárgyalt a kormány. Két problémával szembesültek: az egyik, hogy a vízvezetékrendszer felújítása elengedhetetlen, a hálózati vízveszteség országosan 22 százalék, néhány térségben 60 százalék. Átfogó felújításra van szükség. Arra adtak felhatalmazást az energiaügyi miniszternek, hogy a felújításra – és amennyire lehet, egységes árrendszer irányába történő elmozdulásra – tegyen javaslatot.
Gulyás Gergely utalt a nemrégiben elfogadott parlamenti határozatra, amely megerősíti, hogy Magyarország továbbra is a béke pártján áll.
Gulyás Gergely azzal kezdte, hogy a kormány a szokásos témák mellett hosszan foglalkozott az energetikai helyzetértékeléssel, ami a legfontosabb jó hír, hogy megállapították: az idei évi költségvetés gondos tervezésének köszönhetően minden forrás rendelkezésre áll ahhoz, hogy a lakossági rezsicsökkentést fenntartsák.
Mindenki számolhat azzal, hogy nem történik változás az árban az átlagfogyasztásig
– húzta alá Gulyás Gergely, hozzátéve: ezt később is meghosszabbíthatják.
Döntéseket is hoztak: A korábbi szabályok szerint az egyetemes szolgáltatásba, illetve utána a végső menedékes szolgáltatásba tartozó vállalatok, és az ebbe a körbe tartozó önkormányzatok, egyházak, alapítványok, ha december 31-ig nem kötöttek szerződést, az akkori árkategóriába kerültek. Itt a kormány be fog avatkozni a szerződésekbe és lehetővé teszi, hogy a jelenlegi piaci áron jöjjenek létre új szerződések, ami jelentősen alacsonyabb, mint a korábbi.
Az ezzel kapcsolatos veszteségeket ilyen esetekben az MVM kénytelen viselni, ez 19-20 milliárd forintot jelent, de 14 ezer ügyfélnek segítség a döntés, ebből tízezer gazdasági társaság. Legkésőbb május 1-jén lép hatályba.
Három uniós biztossal tárgyalt szerdán Brüsszelben Navracsics Tibor, a fő téma az alapítványi fenntartású egyetemek, pontosabban azok kuratóriumi tagsága volt. A kormánynak együtt kell működnie. Ha kialakul a konszenzus az uniós intézményrendszerrel, április második felében már a parlament elé kerülhet a törvénymódosító javaslat.
Korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy jelen állás szerint három-négy hónapos hosszabbítás is elképzelhető, de van, aki arra számít, hogy ennél óvatosabb lépéssel június 30. lesz az új határidő az élelmiszerárstopnál.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő 10 órától Kormányinfót tart. Köszöntjük olvasóinkat az Index közvetítésében!