Kávéházat alapíthat Varsóban a Scruton
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
A Sir Roger Scruton konzervatív angol filozófusról elnevezett láncolat vendéglátóhelyei a kormánypártiak törzshelyének számítanak Budapesten.
Most a Szabad Európa értesült arról, hogy a lengyel fővárosban is terjeszkedni szeretnének. A portál szerint először még egy 2022. júniusi estén, magyar és lengyel konzervatív politikusok találkozóján esett szó erről a tervről (magyar részről Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója és Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának fideszes elnöke volt jelen).
A portál szerint 2022 őszének végén egy kormányközeli alapítvány arról szerződött, hogy több mint 50 millió forintot biztosít támogatásként egy hasonló terv előkészületeire. A Szabad Európa szerint a közpénzből működő Batthyány Lajos Alapítvány (BLA) célja az volt, hogy idén július végéig
megalapítsák a működtetéshez szükséges lengyelországi vállalatot, és lépéseket tegyenek egy, a kávézó befogadására alkalmas ingatlan felkutatására.
A portál szerint a projekt elindult, de az előzetes tervekhez képest késésben van, és egyelőre nem tudni, hogy mikor nyithatják meg a kávézót. A Scruton-láncot működtető Apriori Cultura Nonprofit Zrt. ügyvezetője, Pesti Ivett úgy tájékoztatta a Szabad Európát, hogy „a projekt előkészítő munkálatai még zajlanak”. A Miniszterelnöki Kabinetiroda székhelyein egy közérdekű adatigénylés révén is betekinthettek az előkészületekbe, és több, az ügyre rálátó személlyel is beszélgettek.
Bár a Scruton terjeszkedéséről a lengyel politikusok tudtak, arról nem, hogy mindez milyen pénzből valósul meg. Ezzel kapcsolatban Marek Kuchcinski – Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök kabinetfőnöke –, valamint Sebastian Keciek budapesti lengyel nagykövet azt mondták: nem tudtak arról, hogy a tervet a magyar állam fogja finanszírozni. (A kabinetfőnök véletlenül még egy olyan üzenetet is elküldött az újságírónak, amelyet a munkatársainak szánt, akiket arra kért, hogy nézzenek utána, ki áll a Batthyány Lajos Alapítvány mögött.)
Az alapítvány több olyan projektet is finanszírozott az elmúlt években, amelyek a Fidesz politikáját támogatják. Az alapítvány berkein belül működik a Danube Institute nevű agytröszt, amelynek egyik fő célja egy támogatáshoz kapcsolódó irat szerint a magyar kormányzati álláspontok „nemzetközi megjelenítésének erősítése az angolszász politikai döntéshozó elitekben”.
Azt pedig 1,6 milliárd forinttal segítették elő, hogy a The European Conservative című folyóirat kiadója brüsszeli irodát béreljen, és kiadjon egy online hírportált, amellyel a szervezet az európai uniós jobboldal kulcsintézményévé szeretne válni – emlékeztetett a Szabad Európa.
(Borítókép: Scruton kávézó. Fotó: scruton.hu)