- Belföld
- országgyűlés
- parlament
- törvényjavaslat
- kormány
- szuverenitás
- szuverenitásvédelmi törvény
- kocsis máté
Órákon belül benyújthatja egyik legfontosabb törvényjavaslatát a Fidesz
További Belföld cikkek
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
A szuverenitásvédelmi törvényről még a nyáron beszélt először Kocsis Máté az Indexnek adott interjúban. Az előző héten Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter beszélt a parlamentben a csomagról, és azt mondta, hogy legkésőbb ezen a héten a parlament elé kerül a törvénycsomag.
Az atv.hu nemrég magas rangú fideszes forrásoktól úgy értesült:
a Fidesz – egész pontosan a párt frakcióvezetője, Kocsis Máté – „kedden biztosan” a parlament elé terjeszti a javaslatot.
A törvénymódosítás a külföldről érkező választási beavatkozást bünteti. Az atv.hu arra is emlékeztetett, hogy a javaslat értelmében akár három év szabadságvesztéssel is büntethető lesz az, aki választáson indul és külföldi támogatást fogad el.
Ezek lesznek a legfontosabb változtatások
Kocsis Máté az előző héten a Századvég szuverenitás konferenciáján az alábbi pontokban foglalta össze a javaslat lényegét. Az atv.hu szerint a legfontosabb változtatások az alábbiak:
- A választási eljárási törvényt úgy kell módosítani, hogy a civil szervezetekre és szervezeteikre is ugyanazok a szabályok vonatkozzanak, mint a választásokon indulókra, azaz a pártokra.
- A Büntető Törvénykönyvet is módosítják, ezáltal lesz büntethető hároméves szabadságvesztéssel a választói akarat tiltott befolyásolása.
- Létrehoznak egy olyan független intézményt, amelynek a külföldi beavatkozási kísérletek megfigyelése lesz a feladata.
- Az Alaptörvényben is kiegészítik a szuverenitásra, alkotmányos önazonosságra vonatkozó részt.
Mindennek előzménye az volt, hogy Márki-Zay Péter, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje a 2022-es választás után bevallotta, hogy egy amerikai szervezettől, az Action for Democracytől milliárdos nagyságrendben kaptak támogatást a kampányra. Azóta a Karácsony Gergely nevével fémjelzett 99 Mozgalom is belekeveredett egy hasonló ügybe.
A törvénycsomag kidolgozásával és benyújtásával párhuzamosan a kormánypártok egy nemzeti konzultációt is indítottak a szuverenitás kérdésében, amelyről a minap Orbán Viktor tett rendkívüli bejelentést.